عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

اتهام مفسد فی الارض برای مدیران متخلف بانکی

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

اتهام مفسد فی الارض برای مدیران متخلف بانکی
سه شنبه 17 فروردین 1395  08:15 ق.ظ

 
توکلی: چرا یک کیف دزد باید سال ها زندانی شود اما مدیر فاسد بانک فقط توبیخ انضباطی؟
 

با تصویب مجلس، از این پس برای ارتکاب عملیات پولی در بازار پول بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی ، مجازات کیفری در نظر گرفته می شود.به گزارش مهر، در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس بررسی جزئیات لایحه دائمی شدن برخی احکام برنامه‌های توسعه کشور در دستور کار صحن علنی قرار گرفت. در ادامه بررسی این لایحه، نوبت به بررسی ماده‌ای رسید که در خصوص اداره امور بانک مرکزی بر اساس قانون پولی و بانکی بود. بر اساس بند «ب» این ماده اگر نقض مقررات بانک مرکزی در جهت منافع سهامداران و یا مدیران بنگاه باشد، موجب انفصال دائم از خدمات دولتی و بانکی، جزای نقدی از یک تا دو برابر زیان وارده و حبس درجه پنج یا شش برای آمران، مباشران و معاونان جرم می‌گردد، مگر به حدی گسترده باشد که جرم مصداق اخلال در نظام اقتصادی کشور گردد. در این صورت مشمول حکم ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی خواهد بود. گفتنی است طبق ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی، هر کس به طور گسترده مرتکب جنایت صدمه به تمامیت جسمانی افراد، جرایم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، نشر اکاذیب، اخلال در نظام اقتصادی کشور و . . . شود، مفسد فی‌الارض محسوب و به اعدام محکوم می‌گردد.

 

در ابتدای بررسی این ماده احمد توکلی نماینده تهران در دفاع از این ماده با اشاره به وضع جریمه های سنگین برای تخلف یقه سفیدها در جهان گفت: فردی که از روی بیچارگی کیف یک نفر را بدزدد، باید سال‌ها در زندان باشد اما مدیرعاملی که ۳۰۵ میلیارد تومان پول سپرده‌گذاران را به حساب خود ریخته و پاسخگوی بانک مرکزی نیست، فقط باید توبیخ انضباطی شود.نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه با اشاره به فعالیت یکی از بانک های خصوصی ورشکسته گفت: یکی از همین بانک‌ها در یک سال در حالی که سرمایه‌اش ۵۵۰ میلیارد تومان بود، ۴۷۶ میلیارد تومان سود خالص که مالیات از آن گرفته شده است، داشت. وی تصریح کرد: مردم در این بانک ۵۷۴ میلیارد تومان حساب قرض‌الحسنه باز کرده بودند که تنها ۲۶ میلیارد تومان آن به صورت وام به افراد پرداخت شد و بقیه این مبلغ را خود مدیرعامل مصرف کرد. عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: بانک‌های خصوصی این کارها را می‌کنند و پدر کشور را درمی‌آورند.

 

وی افزود: پیشنهاد من این است که بانک‌ها زمانی که از دستورات بانک مرکزی تخلف می‌کنند، اقدامشان جرم تلقی شده و مجازات کیفری داشته باشد و طبق ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی با آنها برخورد شود. در ادامه نمایندگان با پیشنهاد توکلی مبنی بر الحاق بندی به این ماده موافقت کردند و ماده ۲۳ به تصویب رسید.در این رابطه، حجت الاسلام حسین زاده بحرینی در مصاحبه با صدا و سیما با اشاره به اینکه از این پس برای ارتکاب عملیات پولی در بازار پول بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی ، مجازات کیفری در نظر گرفته می شود گفت: هم اکنون این اشکال وجود دارد که جرائم موسسات مالی جرائم انتظامی محسوب می شود و تخلف انتظامی مجازات انتظامی مثل عزل یا سلب صلاحیت دارد اما وقتی جرم انگاری ، کیفری تلقی شود مجازات هم متناسب با آن مانند زندان و جریمه خواهد بود که این پیشنهاد به لایحه دولت افزوده شد.در جلسه روز گذشته، ترکیب شورای پول و اعتبار نیز تصویب شد.

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها