عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

ایرانی ها قید سفر به ترکیه را زدند

 
masomezare4
masomezare4
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 3091
محل سکونت : یزد

ایرانی ها قید سفر به ترکیه را زدند
سه شنبه 17 فروردین 1395  10:54 ق.ظ

 
 
عضو انجمن صنفی آژانس های گردشگری می گوید: در مجموع یکی از کشورهایی که بدون ویزا و به راحتی می توان به آن سفر کرد ترکیه است، اما به علت ناامنی و بنا بر آمار وزارت گردشگری ترکیه، سفر به این کشور امسال حدود ۱۰ درصد کاهش داشته است.
 
خبرآنلاین: بر اساس آمار در نوروز امسال مسافرت‌های هوایی داخلی، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۳ درصد افزایش یافته، در حالی که سفرهای هوایی خارجی با کاهش ۷ درصدی روبرو بوده که نشان از استقبال مردم به سفرهای داخلی است.

افزایش نرخ ارزهای خارجی و نبود امنیت در برخی کشورهای خارجی، باعث شد سفرهای خارجی در نوروز ۹۵ نسبت به سال های گذشته کاهش یابد. ترکیه، مالزی، آذربایجان، امارات، ارمنستان و همه کشورهای دیگری که در سال‌های اخیر از نمد گردشگران پرشمار ایرانی برای خود کلاهی دوخته بودند، نوروز امسال با کاهش درآمد روبه‌رو شدند، چرا که افزایش قیمت تورهای خارجی در تعطیلات عید ۹۵ دست‌کم ۵۰ درصد از تعداد مشتاقان سفر نوروزی به خارج را کم کرد.

پس از سال ها نظم و شکل سفرهای خارجی ایرانی ها در نوروز بهم خورد. بهم خوردن این نظم تا حد زیادی متاثر از کاهش ضریب امنیت در کشورهای منطقه مانند ترکیه بود که همه ساله سهم بالایی از گردشگران ایرانی داشت. علاوه بر این، کشورهایی هم مانند گرجستان و عراق سهم خود را از تعداد گردشگران نوروزی ایران بالا بردند که نشان می دهد، رقبایی برای ترکیه طی یک سال اخیر ایجاد شده که مهم ترین آن گرجستان است.

همزمان سفر ایرانی ها به امارات متحده عربی نیز کاهش پیدا کرده است. این آمار گرچه هنوز رسمی نیست، اما براساس آمارهایی اولیه تورهای گردشگری استخراج شده است. البته اکبر غمخوار عضو هیات مدیره انجمن خدمات گردشگری استان تهران معتقد است، ترکیه هنوز هم در زمینه گردشگری و تعداد گردشگران رقم اول را دارد.

غمخوار درباره کاهش سفرهای خارجی در نوروز ۹۵ می گوید: اتفاقی که در حوزه گردشگری در نوروز امسال افتاد را باید به فال نیک گرفت. کاهش سفرهای خارجی در نوروز باعث شد با افزایش سفرهای داخلی روبه رو شویم.

او می گوید: ایرانی ها معمولا به دنبال سفرهای خارج از کشوری هستند که دارای ۳ خاصیت (ویزا، قیمت مناسب و امکانات خرید) باشد. یکی از بحث هایی که برای مسافران ایرانی مطرح است، بحث ویزاست که بتوانند راحت بدون ویزا سفر کنند و دوم اینکه قیمت بلیت و هتل مناسب و ارزان باشد و موضوع سوم اینکه قیمت ها و امکانات برای خرید مناسب باشد تا بتوانند در طول سفر خرید و تفریح کنند. در مجموع یکی از کشورهایی که بدون ویزا و به راحتی می توان به آن سفر کرد ترکیه است، اما به علت ناامنی و بنا بر آمار وزارت گردشگری ترکیه، سفر به این کشور امسال حدود ۱۰ درصد کاهش داشته است.

غمخوار می گوید: امارات یکی دیگر از کشورهایی است که به علت مسائل مختلف و سختگیری ها، امسال با کاهش سفرهای نوروزی همراه بود. آمار دقیقی از تعداد سفرها به امارت نداریم ولی براساس اطلاعات، نشان می دهد این تعداد نسبت به گذشته حدود ۱۸ درصد کاهش داشته است.

افزایش سفرهای نوروزی به عراق و گرجستان

عضو انجمن صنفی آژانس های گردشگری می گوید: سفر بدون ویزا به گرجستان هم باعث شد، تعداد مسافران به این کشور هم حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش یاید. همچنین سفر به عراق هم حدود ۲۰ درصد افزایش داشته است.

غمخوار معتقد است، کاهش سفرهای خارجی را باید به فال نیک گرفت: چراکه با نرفتن به کشورهای خارجی، سفرهای داخلی افزایش یافت. امسال به علت مسایل امنیتی، سفر به ترکیه کاهش داشت، اما با این حال باز هم ترکیه در زمینه گردشگری رقم اول را نسبت به کشورهای دیگر دارد.

اقبال گردشگران به ترکیه

غمخوار با اشاره به اینکه هنوز اقبال به ترکیه وجود دارد، گفت: در چند سال گذشته تبلیغات مناسبی برای ترغیب ترکیه صورت گرفت و در سال های گذشته شاهد ازدیاد گردشگران به ترکیه بودیم. اما بمب گذاری و ناامنی در این کشور سبب کاهش استقبال گردشگران از این کشور شد. با این حال اقبال به ترکیه هنوز هم وجود دارد.

با این حال به گفته مدیران آژانس‌های مسافرتی، پس از حذف ترکیه از فهرست مسافران نوروزی، یونان، کشورهای شمال دریای خزر و خاور دور جایگزین این کشور شده و البته تقاضای سفرهای داخلی در نوروز ٩٥ افزایش چشمگیری داشته است؛ اما این ماجرا به ترکیه ختم نمی‌شود.

سقوط ۳۰ درصدی سفر به پاریس در پی حملات تروریستی

خبرها حاکی از آن است که تقاضای مسافران برای سفر به کشورهای اروپایی نیز کاهش یافته است. حملات تروریستی پاریس سبب سقوط ۳۰درصدی فعالیت‌های بخش گردشگری و سفر در پاریس شده است. گردشگری در پاریس در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته پس از حملات ١٣ نوامبر تاکنون شاهد ٣٠ درصد سقوط بوده است.

سامان بهروزی مدیر یک آژانس فعال در زمینه ارائه تورهای خارجی در تهران نیز در همین باره به خبرآنلاین می‌گوید: کاهش تعداد مسافران خارجی از پیش از تعطیلات مشخص بود، به همین دلیل آژانس‌ها با کاهش چشمگیر تعداد پروازها و همین‌طور تعداد پرسنل خود سعی کردند برای این شرایط مهیا شوند، در بسیاری از خطوط تعداد پروازها یک‌سوم تا یک‌پنجم کاهش داشته است، برای مثال اگر پروازهای نوروزی در مدت ١٤ روز تعطیلات سال گذشته به کوشی‌آداسی در ترکیه ۸ پرواز بود، برای امسال به ۴ پرواز کاهش یافت. خوشبختانه برای تعداد پروازهای در نظرگرفته شده مسافر بود و هیچ پروازی خالی نرفت، اما در مجموع تعداد کل مسافران کم شده بود.

۲۳ هزار پرواز داخلی و بین المللی در ایام نوروز

البته مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، از انجام بیش از ۲۳ هزار پرواز داخلی و بین المللی در ایام نوروز خبر داده است.

رضا جعفرزاده مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در این باره گفت: از این تعداد بیش از ۵ هزار و ۲۰۰ پرواز خارجی بوده است. تعداد پروازهای انجام شده و آمار پیش بینی شده مسافر از ۳ میلیون نفر گذشته است.  

جعفرزاده از افزایش ۱۲ درصدی آمار جابه جایی مسافران نوروزی بخش هوایی نسبت به مدت مشابه سال گذشته تا ۱۳ فروردین امسال خبر داد.

کاهش ۱۳ درصدی سفرهای خارجی

در تعطیلات نوروز از ابتدای ۲۵ اسفند۹۴ تا ۸ فروردین ۹۵ تعداد کل پروازها در فرودگاه های ایران ۱۶ هزار و ۱۴۰ مورد بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۸ درصد افزایش نشان می دهد.

از این تعداد نشست و برخاست هواپیماها، ۱۲ هزار و ۵۵۰ مورد پرواز داخلی و ۳ هزار و ۵۹۰ مورد پرواز بین المللی بوده است که نشست و برخاست های داخلی امسال در مقایسه با پارسال ۱۴ درصد افزایش داشته، اما پروازهای خارجی و بین المللی از فرودگاه های ایران با کاهش ۹ درصدی روبرو شده است.  

بهرام کاظم پور معاون اداره کل مخابرات و فناوری اطلاعات هوانوردی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در این باره گفت: با این تعداد پرواز و نشست و برخاست در فرودگاه های ایران درمدت یاد شده، یک میلیون و ۹۸۱ هزار و ۱۱۷ مسافر جابجا شده اند که از این تعداد، یک میلیون و ۴۴۸ هزار و ۵۴۲ نفر مسافر پروازهای داخلی و ۵۳۲ هزار و ۵۷۵ نفر مسافر پروازهای بین المللی بوده اند.

به گفته کاظم پور، با توجه به این آمار؛ تعداد مسافران داخلی در تعطیلات نوروزی در مقایسه با پارسال ۱۳ درصد افزایش داشته است، اما تعداد مسافران پروازهای بین المللی در این مدت ۷ درصد کاهش نشان می دهد.

کاظم پور معتقد است؛ در روزهای آینده ممکن است براساس دریافت اطلاعات تکمیلی از طرف شرکت های هواپیمایی خارجی، در آمار مربوط به مسافران و نشست و برخاست های بین المللی فرودگاه های ایران تغییراتی را ایجاد کند.

افزایش سفرهای داخلی در ایام نوروز

در این میان ستاد تسهیلات نوروزی اعلام کرده: مسافرت های داخلی در نوروز ۹۵ درمقایسه با سال ۹۴، ۱۰ درصد افزایش و سفرهای خارجی در نوروز امسال ۱۰ درصد کاهش داشت.

معاون گردشگری کشور در نشست خبری روز دوشنبه ۱۶ فروردین ماه با اعلام اینکه سفرهای خارجی در نوروز ۱۰ درصد کاهش داشته است، گفت: پرواز به امارات در نوروز ۱۸ درصد و به ترکیه ۱۰ درصد کاهش داشت.

عبدالرضا رحمانی موحد درباره آمار سفرهای خارجی و ورودی به کشور در تعطیلات نوروزی گفت: آماری که شنیده‌ام را اعلام می‌کنم، چون دستگاه مرتبط با این آمار پلیس مهاجرت است که در انتهای هر ماه این آمار را اعلام می‌کند؛ حتی برای جمع‌بندی آمار ورود و خروج گردشگران در سال 94 باید تا پایان فروردین 95 منتظر بمانیم.

مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری و دبیرستاد تسهیلات نوروزی گفت: طبق آماری که تاکنون جمع آوری شده است  در ۱۸ روز تعطیلات نوروزی، ۳۱ هزار برنامه، رویداد و رخداد فرهنگی در سراسر کشور اجرا شده است.


او درباره استان هایی که بیشترین اقامت های مسافران نورزوی را ثبت کرده اند، گفت: استان های مازندران، گیلان، بوشهر، خراسان رضوی، اصفهان، یزد، کرمان، کرمانشاه، فارس بیش از یک میلیون نفر شب اقامت داشته اند.


رحمانی موحد تأکید کرد: براساس آمار ۶۲ میلیون نفر شب اقامت در استان ها  ثبت شده است که ازاین تعداد ۷میلیون سفر جاده ای با وسایل شخصی و عمومی صورت گرفته است. ۲ و نیم میلیون سفر هوایی، یک میلیون سفر ریلی ثبت شده و سفرهای دریایی هم افزایش چشمگیری داشته است.

معاون گردشگری درباره سفرهای خارجی گفت: سفرهای خارجی درنوروز امسال درمقایسه با سال قبل به علت نبود امنیت درکشورهای خارجی ۱۰ درصد کاهش داشته است.

مرتضی رحمانی‌موحد گفت: بازدید از مراکز فرهنگی- مذهبی ٦٧‌ میلیون نفر بوده که با رشد ٤٧درصدی همراه بوده است. اسفند سال گذشته تا دوم فروردین، ۸میلیون‌و ٨٠٠‌ هزار مسافر نوروزی از مراکز تاریخی، فرهنگی و گردشگری کشور دیدن کرده‌اند.

بر اساس آمار، گیلان نیز امسال در زمره پر تردد‌ترین استان‌های کشور بود و به مقام پنجم رسید. مدیر حمل‌ونقل گیلان در گفت‌وگویی از کاهش ۷ درصدی ورود مسافر به گیلان خبر داده بود؛ اما مدیرکل حمل‌ونقل و پایانه‌های مازندران گفت: مازندران با ١٠‌ میلیون تردد، پرترددترین استان کشور در ایام نوروز است.

با نگاهی به میزان سفرهای نوروزی در سال ٩٥ می‌توان افزایش سفرهای داخلی در نوروز ٩٥ را حس کرد. مطابق آمارها در سال ٩٤ بیشترین میزان تردد در طول تعطیلات نوروزی به ۶ استان مازندران، قم، گیلان، اصفهان، فارس و خراسان‌رضوی اختصاص داشته است.

در تعطیلات نوروز ۹۴، ۶میلیون‌و ۳۰۸‌ هزار گردشگر در گیلان اقامت داشتند که این گردشگران حدود یک درصد بیشتر از مدت مشابه سال ٩٣ بود. در ایام نوروز سال ۹۴، ۱۰‌میلیون‌و ۳۸‌ هزارو ۷۴۳ نفر در استان مازندران مقیم شدند و از این استان بازدید کردند. همچنین حدود ١٠‌میلیون نفر از استان خوزستان بازدید کردند که این تعداد در نوروز امسال به ١١‌میلیون‌و ٣٠٠‌ هزار نفر رسید.

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها