عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

بهترین فیلم‌های باکس آفیس: «بتمن علیه سوپرمن» به درآمد جهانی ۷۰۰ میلیون دلار نزدیک شد

 
parseman_110
parseman_110
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1392 
تعداد پست ها : 10829
محل سکونت : فارس

بهترین فیلم‌های باکس آفیس: «بتمن علیه سوپرمن» به درآمد جهانی ۷۰۰ میلیون دلار نزدیک شد
چهارشنبه 18 فروردین 1395  12:05 ق.ظ

این هفته «بتمن علیه سوپرمن» با افت فروش شدیدی روبه‌رو شد. 

batman

در گزارش باکس آفیس هفته‌ی گذشته بعد از اعلام خبر رکوردشکنی‌های «بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت» به این نکته هم اشاره کردم که برای پیش‌بینی عملکرد بهتر فیلم در گیشه باید یک هفته‌ی دیگر دندان روی جگر بگذاریم. خب، حالا طبق گزارش‌های منتشرشده «بتمن علیه سوپرمن» با افت فروشِ وحشتناک ۶۸/۴ درصد در هفته‌ی دومش مواجه شده است. این رقم فیلم را در جدول شدیدترین سقوط‌های هفته‌ی دوم فیلم‌هایی که با درآمد بیش از ۱۰۰ میلیون دلار افتتاح شده‌اند در رده‌ی پنجم قرار می‌دهد. با این وجود، این فیلم ابرقهرمانی موفق شد برای دومین هفته‌ی متوالی در صدر جدول باقی بماند. این درحالی است که درآمد جهانی فیلم از مرز ۶۸۰ میلیون دلار نیز عبور کرد. از سویی دیگر، انیمیشن«زوتوپیا» به اکران شگفت‌انگیزش ادامه داد و فیلم دینی «خدا نمرده است ۲» (God is not Dead 2) نتوانست در حد قسمت اولش ظاهر شود.


eits_digital_one_sheetقبل از آغاز آخرهفته پیش‌بینی می‌شد که «بتمن علیه سوپرمن» با افت فروشی بین ۵۸ تا ۶۸ درصد روبه‌رو خواهد شد. فیلم در نهایت در طرف اشتباه بدترین پیش‌بینی‌ها قرار گرفت و ۵۲/۳ میلیون دلار فروخت. بعد از «هری پاتر و یادگاران مرگ- قسمت دوم» (۷۲ درصد سقوط) و سه‌گانه‌ی «گرگ و میش» (۶۹ تا ۷۰ درصد)، «بتمن علیه سوپرمن» پنجمین فیلمی با افتتاحیه‌ی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار است که چنین افت فروش بزرگی را تجربه کرده است. راستش را بخواهید مقدار افت فروش فیلم برابر با «چهار شگفت‌انگیز» است که سال پیش در هفته‌ی دومش با ۶۸/۲ درصد افت فروش مواجه شده بود. با این تفاوت که «چهار شگفت‌انگیز» نقدهای بسیار بدتری را دریافت کرده بود. به‌طوری که امتیاز آن فیلم برروی سایت راتن‌تومیتوز در مقایسه با «بتمن علیه سوپرمن» (۲۹) ۹ است.

اما فکر نکنید چنین آماری فاجعه مطلق است و دی‌سی باید کاسه و کوزه‌اش را جمع کند. در حقیقت ۵۲ میلیون دلاری که فیلم در هفته‌ی دومش کسب کرده، شاید بی‌نظیر نباشد، اما هنوز خیلی خوب است. این رقم «بتمن علیه سوپرمن» را در جدول بهترین درآمدهای هفته‌ی دوم در رده‌ی بیست و ششم قرار می‌دهد. این در حالی است که درآمد کلی فیلم بعد از ۱۰ روز ۲۶۱ میلیون دلار است که در میان بهترین درآمدهای ۱۰ روزه، آن را در رده‌ی یازدهم قرار می‌دهد. تازه این فروش، فیلم را در میان بهترین آخرهفته‌‌ی فیلم‌های ابرقهرمانی در امریکا در رده‌ی نهم می‌گذارد.

خب، شاید «بتمن علیه سوپرمن» به عنوان یک فیلم ابرقهرمانی معمولی عالی ظاهر شده باشد، اما همه‌ی ما خوب می‌دانیم که این فیلم یک خروار عنوان‌های مختلف و دهان‌پرکن را به عنوان جرقه‌زننده‌ی دنیای سینمایی دی‌سی بر دوش می‌کشد. به همین دلیل وقتی از این زاویه به عملکرد «بتمن علیه سوپرمن» نگاه می‌کنیم با شرایط ناامیدکننده‌ای روبه‌رو می‌شویم. اگرچه بالاتر گفتم آمار افت فروش فیلم خیلی بهتر از آخرین قسمت «هری پاتر» است، اما دقت کنید ما اینجا داریم آغازکننده‌ی یک مجموعه تازه‌نفس را با قسمت آخر یک مجموعه‌ی پیر مقایسه می‌کنیم.

هشتمین فیلم «هری پاتر» با کسب ۴۸ میلیون دلار در هفته‌ی دومش بعد از افتتاحیه‌ی ۱۶۹ میلیون دلاری‌اش برای یک مجموعه‌ی طولانی عالی ظاهر شد و پایان افتخارآمیزی را برای این مجموعه رقم زد. بماند که آخرین قسمت «هری پاتر» در هفته‌ی دومش با رقیب سرسختی مثل «کاپیتان امریکا: اولین انتقام‌جو» شاخ به شاخ شد. این در حالی است که چنین چیزی درباره‌ی «بتمن علیه سوپرمن» صدق نمی‌کند. فیلم عظیمی با حضور بتمن/سوپرمن/واندروومن در هفته‌ی دومش با هیچ رقیبی روبه‌رو نمی‌شود، اما با این حال چنین سقوطی را تجربه می‌کند.

برخلاف چیزی که در هفته‌ی افتتاحیه‌ به نظر می‌رسید، انگار تبلیغات دهان به دهان و واکنش‌های منفی منتقدان واقعا تبدیل به فاکتور ضربه‌زننده‌ای به فروش فیلم شده‌اند. بدون شک کمپین تبلیغاتی فیلم موفق بود. وگرنه فیلم در بدو ورود این‌قدر طوفانی ظاهر نمی‌شد و به نظر می‌رسد یک‌جور هیجان و اشتیاق از دیدن بتمن، سوپرمن و واندروومن در یک فیلم وجود داشته است. اما هیجان و اهمیتی که باید بعد از افتتاحیه ادامه پیدا می‌کرد، از حرکت ایستاد. با این وجود پیش‌بینی‌مان همان چیزی است که از قبل گفته بودیم؛ اینکه فیلم زک اسنایدر دوره‌ی اکران خانگی‌اش را با درآمدی بین ۳۵۰ تا ۳۷۰ میلیون دلار به پایان می‌رساند. «بتمن علیه سوپرمن» حداقل در گیشه‌ی خانگی دیگر شانسی برای جبران ندارد. به لطف اکران اکشن «هاردکور هنری» (Hardcore Henry)، کمدی «رییس»، فیلم جدید ملیسا مک‌کارتی، «کتاب جنگل» و«شکارچی: جنگ زمستان» (Huntsman: Winter’s War)، «بتمن علیه سوپرمن» جبران که هیچی، اگر هفته‌ی بعد کماکان در صدر جدول باشد شگفت‌زده می‌شویم.

حالا اگر به فیلم فقط از نظر آمار و ارقام نگاه کنیم و هیچ عنصر خارجی‌ای را در بررسی‌مان وارد نکنیم، «بتمن علیه سوپرمن» بدون شک یک موفقیت است. همان‌طور که گفتم فیلم احتمالا دور و اطرافِ ۳۶۵ میلیون دلار در خانه می‌فروشد و درآمد جهانی‌اش نیز کم‌و‌بیش به مرز ۹۰۰ میلیون دلار می‌رسد. این حقیقت هم که عملکرد فیلم در گیشه‌ی خانگی ضعیف‌تر از «ددپول» است تقصیر فیلم نیست. «بتمن علیه سوپرمن» نه تنها یک ناامیدی، شکست و فاجعه نیست، بلکه یک موفقیت دیوانه‌وار در گیشه محسوب می‌شود. تنها ناامیدی فیلم مربوط به عدم استقبال گسترده‌تر مردم و عدم موفقیتش در هیجان‌زده کردنِ طرفداران برای فیلم‌های بعدی دی‌سی است.

بالاخره در رده‌ی دوم چارت «زوتوپیا» قرار دارد که این هفته بعد از تجربه‌ی فقط ۱۶/۷درصد افت فروش، ۲۰ میلیون دلار فروخت تا درآمد کلی خانگی‌اش به بیش از ۲۷۵ میلیون دلار تجاوز کند. فیلم اما در بازار بین‌المللی نیز ۳۰ میلیون دلار کسب کرد. هم‌اکنون مجموع فروش جهانی «زوتوپیا» ۷۸۷/۶ میلیون دلار است. این رقم «زوتوپیا» را در میان پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ در رده‌ی پنجاه و ششم قرار می‌دهد.

در رده‌ی چهارم به یکی از تازه‌اکران‌های گسترده‌ی این هفته، «خدا نمرده است ۲» می‌رسیم. فیلم اگرچه در یک هزار و ۶۳۹ سینما بیشتر از قسمت اول اکران شد، اما موفق نشد رکورد آن فیلم را بشکند. «خدا نمرده است۲» ۸/۱ میلیون دلار فروخت که پایین‌تر از بدبینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها است. دیگر تازه‌اکران‌ این هفته «با بلک‌ها آشنا بشو» (Meet the Blacks) است که با کسب ۴ میلیون دلار در جایگاه هشتم جدول جای گرفت.

سالن‌های نمایش‌دهنده‌ی «چشمی در آسمان» (Eye in the Sky) با یک هزار و ۲۹ سینما گسترش پیدا کرد و از همین رو فیلم با ۳۳۴ درصد رشد فروش مواجه شد و ۴ میلیون دلار کسب کرد. «سلام، اسم من دوریس است» هم این هفته اکران گسترده‌اش را آغاز کرد و پس از نمایش در ۹۶۴ سینما، ۲/۳ میلیون دلار بدست آورد.

همچنین در یکی از اتفاقاتِ بی‌سروصدا اما بسیار مهم این هفته اکران فیلم جدید ریچارد لینک‌لیتر، «همه مقداری می‌‌خواهند» (Everybody Want Some) توسط کمپانی پارامونت در ۱۹ سینما آغاز شد و ۳۲۳ هزار دلار کسب کرد. فیلم علمی‌-تخیلی، «ویژه‌ی نیمه‌شب» (Midnight Special)، پنجاه و هشت سینما به سالن‌های نمایش‌دهنده‌اش اضافه کرد و ۵۸۱ هزار دلار به جیب زد.

جدول ۱۰ فیلم برتر هفته

 

ردیف فیلم فروش این هفته
۱ Batman v Superman: Dawn of Justice ۵۲  میلیون دلار
۲ Zootopia ۲۰ میلیون دلار
۳ My Big Fat Greek Wedding 2 ۱۱ میلیون دلار
۴ God’s Not Dead 2 ۸ میلیون دلار
۵ Miracles from Heaven ۷/۵ میلیون دلار
۶ The Divergent Series: Allegiant ۵/۷ میلیون دلار
۷ 10Cloverfield Lane ۴/۷ میلیون دلار
۸ Meet the Blacks ۴ میلیون دلار
۹ Eye in the Sky ۴ میلیون دلار
۱۰ Deadpool ۳/۵ میلیون دلار

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها