عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

«دولت نجات ملی» لیبی قدرت را به «دولت وحدت ملی» واگذار کرد

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

«دولت نجات ملی» لیبی قدرت را به «دولت وحدت ملی» واگذار کرد
پنج شنبه 19 فروردین 1395  07:46 ق.ظ

 

دولت خودخوانده لیبی مستقر در طرابلس با عنوان «دولت نجات ملی» که ریاست آن را خلیفه الغویل برعهده داشت، قدرت را به دولت موقت «وحدت ملی» که مورد حمایت سازمان ملل است، واگذار کرد. این اقدام که موجب تقویت دولت توافق ملی لیبی می شود پس از آن صورت گرفت که مارتین کوپلر، فرستاده سازمان ملل به لیبی روز سه شنبه اعلام کرد که این سازمان آماده ارائه هرگونه حمایت لازم از فعالیت دولت فائز السراج، نخست وزیر دولت موقت است.

 

«دولت طرابلس» لیبی از آگوست 2014 با کمک شبه نظامیان «فجر لیبی» اداره پایتخت و بیشتر مناطق غرب را در دست گرفت. امید است که لیبی تحت رهبری فائز السراج، نخست وزیر 56 ساله دولت وحدت ملی به جنگ داخلی پایان دهد. جنگی که در اکتبر سال 2011، با سقوط حکومت معمر قذافی، دیکتاتور سابق این کشور در پی چندین ماه درگیری و با حمایت هوایی نیرو های ناتو آغاز شده است. پیش از این، السراج به هنگام ورود به طرابلس گفته بود که برنامه اش مبارزه با گروه های تروریستی از جمله داعش، برقراری آشتی ملی و بازگرداندن کسانی است که از خانه و کاشانه خود رانده شده اند.

 

در سال های اخیر، نقاط مختلف لیبی تحت تسلط گروه ها و تشکل های مختلف قرار داشته که شماری از آن ها از حمایت کشور ها یا گروه های گوناگون خارجی برخوردار بوده اند. از جمله این گروه ها، شورای انقلابی مستقر در بنغازی وابسته به گروه تروریستی انصار الشریعه و تشکیلات وابسته به داعش است که باعث نگرانی کشور های غربی شده است. تاکنون بیش از 50 هزار نفر قربانی جنگ داخلی لیبی شده اند. نبود یک دولت مقتدر و باثبات در لیبی عملا این کشور را به محل حضور گروه های تروریستی تبدیل کرده است.


امیدبه بازگشت ثبات
اواسط خردادماه سال گذشته بود که اعلام شد تروریست های داعش کنترل کامل شهر سرت، زادگاه معمر قذافی را به دست گرفته اند. پس از آن بود که هر چند روز خبر از بمباران داعش توسط جنگنده های ناشناس منتشر می شد. با این حال، گسترش داعش در نوار مرزی شمال لیبی ادامه داشت. اواسط تیرماه نیز، هتل ساحلی امپریال در شهر سیاحتی سوسه در شمال شرقی تونس هدف حمله تروریستی داعش قرار گرفت و 39 کشته بر جای گذاشت. اغلب قربانیان شهروندان اروپایی از جمله انگلیسی، آلمانی و بلژیکی بودند. در این میان، تشکیل دولت مرکزی و بهبود اوضاع امنیتی لیبی به معنی آن است که بار دیگر، کارگران مهاجر از کشور های فقیر آفریقایی امکان کار و کسب درآمد در این کشور را خواهند یافت و این به نوبه خود، به کاهش مهاجرت به اروپا کمک خواهد کرد.


در تحولی دیگر، وزارت خارجه فرانسه روز سه شنبه اعلام کرد که سفارت خود را در لیبی برای حمایت از روند سیاسی در این کشور بازگشایی می کند. تونس نیز طی روزهای گذشته سفارت خود درلیبی را بازگشایی کرد.

 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها