عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله: بخشنده ترین شما پس از من کسی است که دانشی بیاموزد آنگاه دانش خود را بپراکند. میزان الحکمه

ترفند بانک ها برای دور زدن نرخ سود خنثی شد

ترفند بانک ها برای دور زدن نرخ سود خنثی شد
پنج شنبه 19 فروردین 1395  09:11 ق.ظ

معاون اقتصادی بانک مرکزی از اصلاح نرخ سود صندوق های سرمایه گذاری بانکها خبر داد و در مورد کاهش نرخ سود بانکی به 16 درصد در سال 95 با اشاره به اینکه به دنبال شوک درمانی نیستیم گفت: شورای پول و اعتبار درخصوص سیاست‌های پولی و اعتباری نسبت به نرخ سود تصمیم گیری خواهد کرد.

به گزارش فارس، پیمان قربانی در جمع خبرنگاران گفت: آنچه که بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار همواره دنبال آن است این است که نرخ سود بانکی با سایر متغیرهای کلان از جمله نرخ تورم تناسب داشته باشد.قربانی ادامه داد: در سال جاری متناسب با کاهش نرخ تورم، این مسیر دنبال خواهد شد اما باید توجه داشته باشیم کاهش پایدار نرخ سود نیازمند رفع تنگنای مالی و اصلاح نظام بانکی است. معاون اقتصادی بانک مرکزی افزود: شورای پول و اعتبار به عنوان مرجع تصمیم گیری درخصوص سیاست‌های پولی و اعتباری نسبت به نرخ سود تصمیم گیری خواهد کرد. ما به دنبال شوک درمانی نیستیم بلکه به دنبال ایجاد ثبات بازارها از جمله بازار دارایی‌ها هستیم.

معاون اقتصادی بانک مرکزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مدیرعامل بانک ملی کاهش نرخ سود سپرده به 16 درصد را در اوایل امسال امکان‌پذیر دانست، آیا به‌زودی در این باره تصمیم‌گیری خواهد شد، اظهارداشت: همانطور که گفتم کاهش نرخ سود در زمان مقتضی و با رعایت همه جوانب توسط شورای پول و اعتبار تعیین خواهد شد. وی نرخ سود مطلوب از بُعد اقتصاد کلان را یک تا 2 درصد بالاتر از تورم عنوان کرد و گفت: با توجه به تنگنای مالی امکان نزدیک کردن یکباره نرخ سود به تورم در مدت کوتاه وجود ندارد.قربانی در پاسخ به سوالی درباره دور زدن مصوبه نرخ سود توسط بانک ها از طریق صندوق های سرمایه گذاری گفت: در خصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم، طبق بررسی‌های بانک مرکزی برخی صندوق‌ها بیش از نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار سود سپرده پرداخت می‌کردند که با هشدار بانک مرکزی، نرخ سود این صندوق‌ها اصلاح شده است.گفتنی است بانک ها در قالب صندوق های سرمایه گذاری در بورس، منابع را با نرخهای سود بالاتر از نرخ مصوب جذب کرده و عملا مصوبه نرخ سود شورای پول و اعتبار را دور می زدند.

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

مدیران برتر آبان ماه

khodaeem1

khodaeem1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 89048
دسترسی سریع به انجمن ها