عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

وعده جان کری برای اجرای تعهدات مالی آمریکا در برجام

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

وعده جان کری برای اجرای تعهدات مالی آمریکا در برجام
پنج شنبه 19 فروردین 1395  09:38 ق.ظ

 

همزمان با مطرح شدن شایعاتی پیرامون مجوزهای مالی آمریکا درباره روابط مالی بانک‌ها با ایران، وزیر خارجه آمریکا وعده داد که «دولت آمریکا تلاش کند تا به بانک‌هایی که اکنون اجازه دارند با ایران همکاری کنند، "اطمینان" لازم را بدهد.» به گزارش واشنگتن فری بیکن، جان کری که با شبکه تلویزیونی «ام اس ان بی‌سی» مصاحبه می‌کرد، در پاسخ به پرسشی در خصوص دسترسی ایران به بازار مالی آمریکا و استفاده از دلار در مبادلات ارزی خود، مدعی شد: «ما سخت داریم تلاش می‌کنیم تا آنچه که منصفانه است را انجام بدهیم.»

 

این اظهارات کری در شرایطی مطرح می‌شود که در روزهای اخیر رسانه‌های آمریکایی از کاخ سفید به دلیل برخی برنامه‌های تسهیل کننده مبادلات با ایران انتقاد کرده اند. درحالی که حدود 3 ماه از آغاز اجرای برجام می‌گذرد و به گواهی گزارش‌های آژانس و اذعان مقامات آمریکایی از جمله باراک اوباما و جان کری ایران به همه تعهدات خود عمل کرده است، اما آمریکا هنوز به تعهدات خود برای رفع موانع ارتباطات مالی و تجاری ایران با بانک‌های اروپایی عمل نکرده است و اخیرا پس از اعتراضات ایران، از طرحی سخن گفته شده که براساس آن روند ارتباط ایران با بانک‌های اروپایی تسهیل می‌شود اما هنوز در باره این طرح نیز اقدام عملی گزارش نشده است. این درحالی است که در کنگره سناتورها، معاون جان کری را به مجلس آمریکا فراخواندند تا درباره این مجوزهای احتمالی توضیح دهد. توماس شانون، معاون وزارت خارجه آمریکا علیرغم اظهارات مورد اشاره کری، تأکید کرد: «ایران به بازارهای مالی آمریکا دسترسی نخواهد داشت.»

 

وی همچنین در واکنش به گمانه‌زنی برخی رسانه‌ها مبنی بر احتمال اعطای مجوز دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا به عنوان بخشی از کاهش تحریم‌ها گفت که تهران به نظام مالی آمریکا دست پیدا نخواهد کرد. تسهیل مبادلات مالی ایران و دادن اطمینان به شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی برای تجارت با ایران یکی از تعهدات بر زمین مانده آمریکا در برجام است که عدم اجرای آن پس از 80 روز از انجام آخرین تعهد ایران، انتقادات تند مقامات کشورمان را برانگیخته است. همزمان و به گزارش فارس سناتور «رابرت منندز» از ایالت نیوجرسی به المانیتور در واکنش به شایعات درباره لغو احتمالی برخی محدودیت‌ها گفت که درخواست‌هایی از دو حزب برای محدود کردن دسترسی ایران به دلارهای آمریکا «خارج از مجموعه هسته‌ای وجود دارد.» روبیو نیز در بیانیه‌ای بعد از جلسه استماع سنا گفت: «من همچنان خواستار پاسخ‌هایی درباره تلاش‌ها برای دادن امتیازهای مکرر به ایران علیرغم آنکه رفتارهای این کشور به وضوح نشان می‌دهد که قصد ندارد تهدیدات خود علیه اسرائیل را متوقف کند و برای پاشیدن بذر بی‌ثباتی در منطقه تلاش می‌کند، هستم.»


ابراز نارضایتی لابی صهیونیست در آمریکا از ضعف تحریم‌های موشکی علیه ایران
همزمان لابی صهیونیستی آیپک مدعی شده است که تحریم‌های اخیر وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه برنامه موشک بالستیک ایران «ضعیف» است. به گزارش فارس آیپک درباره تحریم‌های جدید آمریکا علیه برنامه موشکی کشورمان گفت: «این تحریم‌های محدود برای تأثیرگذاری بر روی رفتار ایران بسیار ضعیف است. آیپک خواستار «تحریم‌های فلج‌کننده‌ای» شد که «یک دام گسترده‌تر به وجود آورد و نهادهایی را هدف قرار دهد که از برنامه غیرقانونی موشک بالستیک ایران حمایت مالی می‌کنند و در زمینه حمل و نقل کمک می‌کنند.»


اختلاف بین نمایندگان کنگره درباره دسترسی ایران به دلار آمریکا
همچنین فارس به نقل از المانیتور از اختلاف بین نمایندگان کنگره درباره دسترسی ایران به دلار آمریکا و نمایندگان کنگره درباره اقدامات اخیر دولت آمریکا برای صدور مجوز دسترسی ایران به دلارهای واشنگتن خبرداد. براساس این گزارش  جلسه استماعی در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز سه‌شنبه درباره گزارشاتی مبنی بر صدور مجوز دسترسی ایران به دلار آمریکا برگزار شد که نمایندگان کنگره نظرات مختلفی در این‌باره داشتند.دراین جلسه «باب کورکر» درباره کاهش تحریم‌های ایران گفت: «شما بیش از آنچه که مذاکره کردید، به دست نمی‌آورید. محدودیت‌های بانکداری همچنان به واسطه پولشویی و تأمین مالی غیرقانونی که صورت می‌گیرد برجای خود باقی می‌ماند.» کورکر ابراز نگرانی کرد که برخی افراد «طوری این مسئله را پیش می‌برند که به نفع ایران باشد». وی سپس به «جان کری» وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد که به میانجیگری توافق هسته‌ای برای لغو تحریم‌ها در قبال محدودیت‌هایی در برنامه هسته‌ای ایران کمک کرده است. کورکر گفت: «احساس من این است که کری در مقایسه با دیگر اعضای دولت آمریکا در جایگاه متفاوتی قرار دارد».  «بن کاردین» یکی از اعضای ارشد کنگره به المانیتور اعلام کرد؛ نگران است که تنبیه کردن ایران فراتر از محدودیت‌هایی که برای فعالیت‌هایی ممنوع معین شده است، از نظر قانونی به عنوان نقض برجام دیده شود. سناتور «رابرت منندز» از ایالت نیوجرسی به المانیتور در این‌باره گفت که درخواست‌هایی از دو حزب برای محدود کردن دسترسی ایران به دلارهای آمریکا «خارج از مجموعه هسته‌ای وجود دارد».

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها