عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

اقتصاد کشور با وجود اجرای برجام همچنان بی‌رونق است

 
mhzahraee
mhzahraee
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 2615
محل سکونت : اصفهان

اقتصاد کشور با وجود اجرای برجام همچنان بی‌رونق است
پنج شنبه 19 فروردین 1395  04:01 ب.ظ

خبرگزاری حامی دولت:
اقتصاد کشور با وجود اجرای برجام همچنان بی‌رونق است
یک خبرگزاری حامی دولت در مطلبی از ادامه وضعیت رکود در کشور با وجود اجرای برجام انتقاد کرد.

خبرگزاری ایسنا که طی ماههای اخیر با گزارش‌ها و مطالب خود تلاش فراوانی برای بزرگنمایی آثار امضای برجام کرده است دیروز در قالب گفت‌وگو با یک کارشناس مسکن، تلویحاً از بی‌رونقی اقتصاد علیرغم امضای برجام گلایه کرد.
این رسانه نزدیک به دولت روحانی از قول شهریار شقاقی کارشناس مسکن نوشت: یکی از شاخص‌های رونق اقتصادی، بازار مسکن است که فعلاً دچار کسادی است، رشد اقتصادی می‌تواند به افزایش قیمت مسکن منجر شود؛ چرا که معمولاً وقتی تقاضا بالاست قیمت بالا می‌رود. اما هم اکنون مردم به این فکر نمی‌کنند که سرمایه‌ها را به بخش مسکن بیاورند چون این بخش بلاتکلیف است.
شقاقی ادامه داد: درست است که برجام امضا شده ولی کشور هنوز تنش‌هایی در سطح بین‌الملل دارد و بعضاً صحبت از تحریم مجدد می‌شود. در چنین فضایی مردم برای سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور ترغیب نمی‌شوند و ترجیح می‌دهند سرمایه‌های خود را از طلا و بورس خارج نکنند.وی تصریح کرد: مسکن کالایی است که قابل حمل و نقل نیست، لذا در شرایط بی‌ثبات اقتصادی مردم پول را به سرمایه‌ای مثل مسکن ترجیح می‌دهند و منتظر آینده می‌مانند. این کارشناس مسکن به تأثیر منفی سایر عوامل اقتصادی بر بخش مسکن اشاره و خاطرنشان کرد: هنوز قیمت دلار تثبیت نشده و دو نرخی است. این برای افرادی که سرمایه در دست دارند سودآور است؛ چرا که بازده سرمایه در بخش دلار و سکه را بالاتر از بخش مسکن می‌بینند.
به گفته شقاقی بخش دیگری از جامعه که پول ندارد 70-80 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد. این افراد یا باید مسکن اجاره کنند یا از طریق وام خانه بخرند. درست است که دولت در سال 94 طی دو سه مرحله تسهیلات مسکن را افزایش داد و نهایتاً وام زوجین را به 160 میلیون تومان رساند اما بازپرداخت مبلغ اقساط یک میلیون و 900 هزار تومانی از عهده بسیاری از زوجین جوان خارج است.
وی کمتر از یک درصد جوانان را دارای توان بازپرداخت وام 160 میلیون تومانی دانست و گفت: اگر کسی بخواهد ماهیانه 2 میلیون تومان قسط بپردازد باید 5-6 میلیون تومان درآمد داشته باشد. از سوی دیگر با 160 میلیون تومان نمی‌توان یک واحد معمولی نوساز در تهران خریداری کرد و زوجین باید حدود 80 میلیون تومان پول نقد هم داشته باشند. به اعتقاد من کسانی که واجد چنین شرایطی هستند بسیار انگشت‌شمارند.
منبع: http://kayhan.ir/fa/news/71692

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها