عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

مسلم بن عوسجه

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 63446
محل سکونت : تهران

مسلم بن عوسجه
جمعه 20 فروردین 1395  03:26 ب.ظ

آدمی نبود که حرفش را زیر پا بگذارد و میهمان خودخوانده را پس بزند. شبیه خیلی ها نبود. قبل از آنکه مسلم بن عقیل به کوفه بیاید برایش بیعت می گرفت. اولین خانه ای که ابن عقیل در آن مهمان شد خانه "او" بود. مسلم بن عقیل " او" را به فرماندهی دو قبیله مذحج و ابوثمامه گماشت تا به همراه دیگر قبایل طومار یزید را در هم بپیچند.


ابن زیاد که به امارت کوفه آمد، عیار بیعت کنندگان  به آزمون گذاشته شد.  نتیجه  آزمون شهادت فرستاده امام حسین بود و از امثال "او" دیگر کاری بر نمی آمد جز وفای به عهد. پس دور از چشم موشهای خبرچین ابن زیاد از کوفه فرار کرد و خود را به سپاه امام حسین رساند.
****

آخرین شبی که کنار هم جمع شدند . حسین بن علی بیعتش را از یارانش برداشت و آنها را مختار گذاشت که بمانند یا بروند. از بین یاران، " او" اولین کسی بود که سخن گفت: "سوگند به خدا، هرگز از تو جدا نخواهم شد تا خداوند بداند (و ثابت کنم) که ما حرمت رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) را درباره تو پاس داشتیم. به خدا قسم، اگر بدانم که من کشته می‌شوم، سپس زنده می‌گردم، سپس سوزانده می‌شوم و خاکسترم بر باد می‌رود و بار دیگر زنده می‌گردم و هفتاد بار با من چنین کنند، هرگز از تو جدا نخواهم شد تا اینکه در رکاب تو به شهادت برسم. چگونه چنین نکنم؛ در حالی که فقط یک بار کشته می‌شوم، سپس کرامت و خوشبختی ابدی خواهد بود؟"
****

گرد و غبار میدان نبرد که فرو نشست؛ پیکرش را دیدند که بر زمین افتاده است و آخرین نفسها را می کشد. برای حبیب بن مظاهر سخت بود که دوست و هم رزم قدیمش را افتاده ببیند. از "او" خواست تا وصیتی بکند. "او" با دست به امام حسین  اشاره کرد و گفت: تو را به این (مرد) وصیت می کنم که هرگز از او جدا نشوی تا آنکه در راهش جان دهی. حبیب پاسخ داد به خدای کعبه چنین خواهم کرد.
"او" نامی داشت.  نامی که در زیارت ناحیه مقدسه آمده است: السَّلامُ عَلَى مُسْلِمِ بْنِ عَوْسَجَةَ...

 

 

 

منبع : مستور

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها