عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

کری: باید برای تغییر رفتار ایران تلاش کنیم

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

کری: باید برای تغییر رفتار ایران تلاش کنیم
شنبه 21 فروردین 1395  08:28 ق.ظ

 
«تغییر رفتار ایران»؛ این عبارت را وزیرخارجه آمریکا که روز گذشته به منطقه خلیج فارس سفر کرده است در دیدار با همتای بحرینی خود چندبار تکرار کرد و در نهایت نیز به سفر باراک اوباما رییس جمهور آمریکا به منطقه که قرار است هفته آینده انجام شود اشاره و «بررسی چگونگی حرکت پس از توافق هسته ای و پیگیری تغییر رفتارهای ایران» را از جمله اهداف این سفر بیان کرد.  
 
به گزارش خبرگزاری صداوسیما  جان کری  با تأکید بر اینکه چالش ها در روابط با ایران همچنان باقی است، با اشاره به توافق هسته ای گفت: «همان طور که اوباما در اجلاس کمپ دیوید تأکید کرد و همان طور که ما بعد از توافق هسته ای وارد شده ایم، همچنان به تلاش ها برای تغییر رفتار ایران ادامه می دهیم.» 
 
کری همچنین در این سخنانش، 3 مرتبه دیگر از لزوم «تغییر رفتار ایران» سخن گفت. در همین حال کری آنچه آن را «حل و فصل مسالمت آمیز برنامه موشکی ایران» خواند مورد تاکید قرار داد. این در شرایطی است که آسوشیتدپرس در این باره نوشت: «جان کری بدون اینکه جزئیات بیشتری ارائه کند اضافه کرد که ایران باید اول از همه روشن کند که آماده کاهش چنین فعالیت هایی است و نیات و اهداف خود را از این موضوع مشخص کند.»
 
کری: عربستان پیشتاز صلح برای یمن است!
وزیر خارجه آمریکا همچنین خواستار کمک ایران به پایان جنگ در سوریه و یمن شد. به گزارش ایلنا وی گفت: از ایران می‌خواهیم به ما کمک کند تا به تنش‌ها در یمن و سوریه پایان دهیم. جان کری در عین حال ایران را به جنگ‌افروزی در یمن متهم و تصریح کرد: عربستان، پیشتاز صلح در این کشور عربی است. به گزارش فارس وی افزود: «ایران باید به تمامی جهان ثابت کند که تصمیم دارد عضوی سازنده از جامعه بین‌الملل باشد و به برقراری ثبات کمک کند.» 
جان کری همچنین همسو با کشورهای عربی، گفت: ایران باید سیاست های خارجی خود را تغییر دهد و از دخالت در امور دیگر کشورها دست بردارد. رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا در بخش دیگری از سخنانش، در حالی که از «اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه» سخن می گفت، ایران را به ارسال سلاح به یمن متهم کرد. وی در عین حال اذعان کرد: «تهران در توقف اعمال خصمانه در سوریه و حمایت از مذاکرات ژنو به ما کمک کرده است.» 
 
کری: بعد از توافق هسته‌ای ، مسائلی دیگر در کانون گفت‌وگوها قرار می‌گیرد
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، جان کری در نشست خبری با همتای بحرینی خود در منامه پایتخت بحرین گفت: هیچ کسی ادعا و وانمود نکرد که ( با توافق هسته ای با ایران) دیگر چالش هایی که می دانستیم وجود دارد به یک باره برطرف شود. کری افزود: بنابراین ما اکنون امیدواریم به علت اینکه توافق هسته ای را پشت سر گذاشته ایم، مسائل دیگر در کانون گفتگوهای ما قرار گیرد. 
 
همنوایی اعراب حاشیه خلیج فارس با مواضع و راهبردهای آمریکا علیه ایران
از سوی دیگر وزرای خارجه کشورهای عربی هم مواضعی مشابه و حتی تندتر از همتای آمریکایی خود اتخاذ کردند. شیخ خالد بن احمد الخلیفه، وزیر خارجه بحرین در نشست با جان کری گفت: می‌خواهیم شاهد تغییر در سیاست خارجی ایران باشیم. وی با اشاره به مسئله هسته‌ای ایران گفت: با احتیاط از توافق هسته‌ای حمایت می‌کنیم و ایران باید سیاست خارجی خود را تغییر دهد. 
الجبیر وزیر خارجه عربستان نیز اعلام کرد که برقراری روابط با ایران در صورتی ممکن است که «این کشور از اقدامات خصمانه خود در منطقه دست بر دارد و اگر ایران بخواهد به سیاست‌های خصمانه خود در منطقه ادامه دهد، مذاکره برای عادی سازی روابط ایران و عربستان بسیار مشکل خواهد بود.» همچنین همزمان با سفر پادشاه سعودی به مصر، وزارت خارجه مصر نیز با تکرار اتهام ایران به دخالت در کشورهای عربی، اعلام کرد که «مصر از رفتار ایران در منطقه نگران است.»

 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon
دسترسی سریع به انجمن ها