عضویت العربیة English
امام جواد علیه السلام: کسى که عمه ام را در قم زیارت کند پاداش او بهشت است. کامل الزیارات ص 324

صالحی: دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در مذاکرات آلماتی با ما همراهی نکرد

صالحی: دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در مذاکرات آلماتی با ما همراهی نکرد
شنبه 21 فروردین 1395  08:30 ق.ظ

رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر خارجه سابق کشورمان طی گفت و گویی زوایای پنهانی از مذاکرات هسته ای در آلماتی که در دوره تیم سابق هسته ای برگزار شد را آشکار کرده است. 

علی اکبر صالحی در گفت و گو با خبرآنلاین در پاسخ به این سوال که تیم سابق هسته ای مدعی بوده آنچه آنها در آلماتی به دست آورده بودند بیشتر از دستاوردهایی بوده که ظریف در مذاکرات لوزان به دست آورده، گفت: «پیش از مذاکرات آلماتی ۱(در فروردین 1392)، مذاکرات محرمانه با آمریکا شروع شده بود و این از سال ۹۰ مقدمه چینی شده بود. در آن زمان وزارت خارجه مسئول مذاکرات دوجانبه بود و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مسئول مذاکرات 1+5. چون دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی خیلی مشوق مذاکره با آمریکا نبود سعی نمی کرد راهگشایی کند.» 

وی با بیان این که دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی (به ریاست وقت سعید جلیلی)، رئیس جمهور وقت (احمدی نژاد) و وزارت خارجه (صالحی) سلیقه های متفاوتی داشتند، ادامه داد: «وزن آمریکا قابل توجه بود و می توانست روی اروپایی ها اثرگذاری داشته باشد. ضمن اینکه آن زمان دوره آقای مدودف بود و روابط روسیه و آمریکا هم خوب بود...دبیرخانه خیلی راغب نبود و به ما گفتند اگر آمریکایی ها راست می گویند در آلماتی انعطافی نشان دهند. من به دبیرخانه گفتم اگر آمریکایی ها در آلماتی انعطاف نشان دهند، شما با ما همراهی می کنید؟ گفتند بله.» صالحی ادامه داد: ما این را به صورت شفاهی از طریق واسطه عمانی به آمریکایی ها اعلام کردیم که اگر می شود شما به نماینده تان، خانم شرمن بگویید انعطافی نشان دهد. من آن زمان برای نشستی در وین حضور داشتم و در آنجا بودم که خبر رسید مذاکرات آلماتی مثبت بوده و هم خانم اشتون و هم آقای جلیلی هر دو مثبت صحبت کردند و نسبت به آینده گفتگوها ابراز امیدواری کردند. اما در حالی که دبیرخانه قول داده بود در صورتی که این پالس مثبت را در آلماتی دریافت کرد با ما همراه باشد، چنین نکرد و استدلال می کردند که منطق آنها (تیم مذاکره کننده قبلی) آمریکایی ها را وادار کرده که خواسته های ایران را بپذیرند. در نتیجه در جلسات بعدی با همین منطق مسئله را حل می کنند و نیازی نیست وزارت خارجه مسیر دوم و گفتگو با آمریکا را پیش ببرد. 

صالحی در بخش دیگری افزود: «... در آخرین جلسه ای که ما با آمریکایی ها گذاشتیم و من نتوانستم هماهنگی لازم را آن مقدار که نیاز بود انجام دهم، خودم مسئولیت امر را به عهده گرفتم و به دیپلمات هایمان گفتم با مسئولیت من بروید و مذاکره کنید. همان زمان هم بسیار مورد اعتراض واقع شدم، اما من پاسخم این بود که نمی شود، قولی دادیم و جلسه هم گذاشتیم، این همه هم مکاتبه داشتیم، بعد یکباره رها کنیم؟»  صالحی این بخش از سخنانش را با طرح این پرسش پایان داد که «اگر در آلماتی شرایط خیلی خوب بود چرا ادامه پیدا نکرد؟ بالاخره بعد از آن هم مذاکرات انجام شد که روند منفی و منفی تر شد.»

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

مدیران برتر آبان ماه

khodaeem1

khodaeem1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 89035
دسترسی سریع به انجمن ها