عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

افزایش 40 هزار نفری ولادت در سال 94

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

افزایش 40 هزار نفری ولادت در سال 94
یک شنبه 22 فروردین 1395  08:12 ق.ظ


مدیر کل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس کشور از افزایش ٤٠ هزار موردی میزان زاد و ولد در سال 94 نسبت به سال 93 خبر داد و گفت: این افزایش نشان از همکاری خوب مردم و فرهنگ‌سازی موثر و اجرایی شدن سیاست های کلی جمعیت ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری دارد.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد اسماعیل مطلق مدیر کل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس کشوردیروز در همایش ارائه مدل رویکرد مراقبت همه جانبه تکامل نوزادان گفت: با توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص سلامت و جمعیت و تاکید ایشان بر افزایش میزان باروری به 2.1 درصد، سمیناری بر این مبنا تشکیل دادیم.  وی افزود: میزان باروری طبق آمار غیر رسمی که پس از سرشماری سال جاری به طور رسمی اعلام می شود،  9/1 درصد گزارش شده است. مطلق با اشاره به تولد یک میلیون و ٥٨٠ هزارنوزاد در سال گذشته اذعان کرد: در سال 94 نسبت به سال 93 با ٤٠ هزار مورد افزایش میزان زاد و ولد روبه رو بودیم.

 

این افزایش نشان از همکاری خوب مردم و فرهنگ‌سازی موثر و اجرایی شدن سیاست های کلی جمعیت ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری دارد.وی به آمار میزان تولد در سال گذشته اشاره کردو گفت: در سال ٩٤ ،تعداد یک میلیون و ٥٨٠ هزار تولد گزارش شده که از این میزان بالای ٩٦ درصد در بیمارستان ها انجام شده است. ٥١ درصد مربوط به مراکز تسهیلات زایمان در روستاهای بالای هزار نفر، بوده است و تعداد معدودی نوزاد هم در خانه به دنیا آمده اند.مطلق با اشاره به این که از کل این تعداد نوزاد، فقط یک درصد کم وزن بودند، افزود: هدف ما کاهش آمار مرگ و میر در نوزادان است و تا حدی هم این هدف به نتیجه رسیده است به طوری که پیش از انقلاب ١٤٥ نوزاد در هزار تولد زنده، از بین می رفتند. این میزان اکنون به 9.5 نوزاد در هزار تولد زنده رسیده و طبق برنامه ششم توسعه، کاهش این میزان به کمتر از هفت نفر در دستور کار است.

 

می خواهیم در ١٥ سال آینده این میزان به صفر برسد و شاهد مرگ قابل اجتناب در نوزادان نباشیم.وی تصریح کرد: بر این اساس روی ابعاد جسمی، روانی و معنوی پژوهش و بررسی هایی انجام شده که یکی از این مباحث تکامل رفتاری نوزادان است. در این سمینار سه روزه با شرکت ٥٩ دانشگاه و دانشکده سعی می شود تا میزان مرگ و میر را نسبت به آمار تعریف شده یونیسف مطلوب تر کنیم.وی خاطرنشان کرد: به کمک انجمن نوزادان کشور و استادان مربوطه سعی داریم با ثبت مرگ و میر مادر و نوزاد و بررسی عوامل، برنامه ریزی هایی را برای مقابله با آن صورت دهیم. با توجه به پژوهش هایی که توسط اداره سلامت نوزادان از سال ١٣٨٥  انجام شده و تهیه بسته های خدماتی برای استادان و پرستاران و تدوین تجهیزاتی برای دست اندر کاران وزارت بهداشت، می توانیم در آینده نزدیک خدمتی یکنواخت را در تمام استان ها در اختیار مادر و نوزاد قرار دهیم.

 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها