عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

انتقال 2 مجتمع سوخت تست راکتورهای قدرت و اراک برای انجام تست به راکتور تهران

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

انتقال 2 مجتمع سوخت تست راکتورهای قدرت و اراک برای انجام تست به راکتور تهران
یک شنبه 22 فروردین 1395  09:20 ق.ظ


 

پس از رونمایی از نمونه های دو مجتمع سوخت تست راکتورهای قدرت و راکتور مدرن شده اراک در روز 19فروردین ماه در حاشیه دهمین جشن روز ملی فناوری هسته ای ، یک مقام آگاه در سازمان انرژی اتمی از قرار گرفتن این مجتمع ها در قلب راکتور تهران جهت انجام تست های غیر مخرب تحت راکتور در روزهای آینده خبر داد. به گزارش ایسنا این دو مجتمع سوخت با اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و در چارچوب برجام و برنامه‌های سازمان انرژی اتمی هم‌زمان با روز ملی فن‌آوری هسته‌ای برای طی مراحل تست در راکتور تهران منتقل شد. 

 

علی‌اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در مراسم گرامیداشت روز ملی فن‌آوری هسته‌ای با اعلام طراحی و ساخت این نوع مجتمع های سوخت ، اظهار داشت : با ساخت مجتمع سوخت تست مربوط به راکتور آب سنگین اراک عملیات بازطراحی و نوسازی قلب راکتور با شتاب بیشتر و با بهره‌مندی از دانش و فن‌آوری بومی انجام خواهد شد و ایران را در زمره معدود کشورهای صاحب این فن‌آوری قرار داده است.این مقام سازمان انرژی اتمی افزود: براساس برجام، ایران مجاز به تست سوخت غیرمخرب است، اما برای تست مخرب نیاز به تجهیزات و امکاناتی است که پس از طی تست‌های غیر مخرب باید انجام شود. در همین چارچوب تست دو مجتمع سوخت راکتورهای قدرت و راکتور جدید اراک جزو تست‌های غیرمخرب محسوب می‌شوند.

 

راکتور تحقیقاتی تهران محلی برای انجام برخی از این تست‌ها است. دو نمونه مذکور از مجتمع‌های سوخت برای انجام برخی از تست‌ها در قلب راکتور قرار می‌گیرد تا بتوان پس از پرتودهی یا در حین آن برخی از عملکردهای اجزا را مورد ارزیابی و بررسی قرار داد.مراحل ساخت اجزای مجتمع‌ سوخت درخطوط میانی و نهایی تولید، تست‌های کنترل کیفی، سختگیرانه و دقیق انجام شده است و برای تایید و صحه‌گذاری اجزای این مجتمع‌ها بر روی نمونه‌های مدل‌سازی شده و یا حتی در مقیاس یک به یک، تست‌هایی تحت عنوان حین پرتودهی طراحی و انجام می‌شود. در این گونه تست‌ها معمولا پارامترهای دما و فشار، شار نوترون و... بر روی بخش شبیه‌سازی شده در شرایط مشابه راکتور تست مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. به این صورت که قطعات مجهز به قطعات جدید در محل‌های جدید در راکتور نصب و در حین پرتودهی کنترل می‌شوند همچنین این مجتمع‌های سوخت طوری طراحی شدند که نصب سنسورهای کنترل دما و آشکارگر نوترون و ابزار دقیق مورد نیاز در آنها وجود داشته باشد.


مجتمع سوخت تست راکتورهای قدرت
جنس کلیه قطعات در بخش مرکزی این مجتمع از فلز زیرکونیوم بوده و سایر قطعات بالایی و زیرین مجتمع از جنس آلومینیوم انتخاب و ساخته شده است. در این مجتمع، چیدمان میله‌ها مثلثی و با مقطع 6 ضلعی است. همچنین تعداد میله‌های سوخت 17 عدد با طول موثر 625 میلیمتر است و قرص‌های به کار گرفته شده در آن از نوع دی اکسید اورانیوم سرامیکی جمعا حدود 4.850 کیلوگرم با غنای 3.3 درصد و نیز دارای 2 میله نگهدارنده به عنوان اسکلت مجتمع سوخت است.نمونه مجتمع سوخت تست راکتورهای قدرت که مشابه نمونه‌های سوخت نیروگاه بوشهر هستند در اندازه واقعی مجتمع سوخت نیروگاه‌های بوشهر طراحی نشده‌اند و بسیار کوچک تر از اندازه‌های واقعی و صرفا برای تست برخی از تجهیزات و ابزارهای مورد استفاده از مجتمع‌های سوخت راکتورهای قدرت است.
سال گذشته در گرامیداشت روز ملی فن‌آوری هسته‌ای یک نمونه از مجتمع سوخت واقعی نیروگاه بوشهر رونمایی شد که در آن نمونه هدف رسیدن به تکنولوژی‌های مکانیکی و هندسی آن بود. نمونه‌ای که امسال از آن رونمایی شده است در ابعادی کوچک تر تجهیزات و قطعات مورد نظر در این گونه مجتمع های سوخت را مورد تست قرار می دهد از جمله در رابطه با عدم نشت مواد رادیواکتیو از درون میله‌های سوختی.


مجتمع سوخت تست راکتور مدرن شده اراک
این نوع مجتمع سوخت با توجه به طراحی اولیه مجتمع راکتور تحقیقاتی بازطراحی شده اراک که اکنون با نام فنی(IR-20) خوانده می شود، طراحی و ساخته شده است. جنس کلیه قطعات در بخش مرکزی این مجتمع نیز از زیرکونیوم  و سایر قطعات بالایی و زیرین مجتمع از جنس آلومینیوم انتخاب و ساخته شده است. تعداد میله‌های سوخت این مجتمع 12 عدد با طول موثر625 میلی‌متر و دارای چیدمان دایره‌ای شکل است.نمونه سوختی راکتور تحقیقاتی قبلی اراک (IR-40)، متشکل از 18 میله بوده و در نمونه مدرن شده هرچند تعداد مجتمع‌های سوخت نصف می‌شود اما این به معنی پایین بودن توانایی راکتور نیست. علاوه بر این در راکتور مدرن شده اراک نسبت به راکتور قبلی 25 کانال پرتودهی قرار می‌گیرد که نسبت به IR-40، سیزده کانال افزایش دارد.قرص‌های استفاده شده در نمونه سوخت تست راکتور مدرن شده اراک از نوع دی اکسید اورانیوم سرامیکی با وزن کل 3.40 کیلوگرم و با غنای 3.3 درصد است. این مجتمع دارای یک میله مرکزی به عنوان اسکلت مجتمع سوخت است.

 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها