عضویت العربیة English
امام على علیه‌ السلام: فاطمه علیها السلام، همواره مظلوم و از حق و میراث خود محروم بود. امالى طوسى، ص 155

۱۰ منظره‌ی طبیعی تيره و سیاه رنگ

۱۰ منظره‌ی طبیعی تيره و سیاه رنگ
یک شنبه 22 فروردین 1395  10:19 ق.ظ

ما ‌‌انسان‌ها‌ معمولا از تماشای مناظر باشکوه سرسبز، آب‌های فیروزه‌ای، سواحل شنی طلایی و دره‌های خیره کننده‌ی پوشیده شده با لایه‌ی نازکی از برف لذت می‌بریم. با این وجود، هنوز هم مناظری وجود دارد که با رنگ‌ بندی‌های تیره و سیاه جذاب هستند. اغلب این مناطق را می‌توان در مناطق آتشفشانی مانند ایسلند و هاوایی پیدا کرد. اما در مطلب پیش رو غافلگیری‌هایی هم وجود دارد.

 

 

۱۰. حفاظت‌گاه استانی لا پایونیا (La Payunia Provincial Reserve)، آرژانتین

حفاظتگاه طبیعی لاپایونیا به خاطر داشتن مخروط‌های آتشفشانی و محیط‌های خشک بیشماری شهرت دارد که چشم اندازهای فرازمینی را به وجود آورده‌اند. این ناحیه همچنین زیستگاه انواع مختلفی گونه‌ی گیاهی و جانوری است که از آن جمله می‌توان به فلامینگو‌ها، کرکس آمریکایی و مارهای زهردار اشاره کرد. این پارک تقریبا وسعتی به اندازه‌ی جزیره‌ی Rhode دارد و حدود ۱۵۰ نفر در آن زندگی می‌کنند. بهتر است با شرکت در تورهای راهنمایی که با پیاده‌روی و رانندگی بهترین نقاط پارک را به شما معرفی می‌کنند از این منطقه بازدید کنید. در طی این تورهای گردشگران می‌توانند از دشت‌های عجیب و غریب بازالتی، پامپا نگرا (دشتی از گدازه‌ی سیاه) و پامپا روژا (صفحه‌ای از گدازه‌ی قرمز) دیدن کنند.

 

لا پایونیا

 

 

لا پایونیا

 

 

لا پایونیا

 

 

 

۹. رینیس‌درانگار (Reynisdrangar)، روستای ویک آی میردال (Vík í Mýrdal)، ایسلند

رینیس‌درانگار یک پشته‌ی دریایی مرموز بازالتی است که روی ساحل جنوبی کشور ایسلند قرار دارد و روی خط ساحلی رینیسفارا (Reynisfjara) پراکنده شده است. طبق اساطیر و باورهای ایسلندی این منطقه در واقع لاشه‌ی یک کشتی ترول (غول و جن افسانه‌ای ساکن غار) است. ساحل سیاه شنی محیط‌های اطراف را تحت اختیار گرفته که خود منشا آتشفشانی دارد. در ضمن، برخی از صخره‌های بازالتی از ستون‌های شش ضلعی ساخته شده‌اند که البته این پدیده در ایسلند غیر معمول نیست. اگر عکاس باشید می‌توانید در این مکان عکس‌هایی خیره کننده ثبت کنید.

 

رینیس‌درانگار

 

 

رینیس‌درانگار

 

 

رینیس‌درانگار

 

 

 

 

۸. وستراهورن (Vestrahorn)، استاکسنس (Stokksnes)، ایسلند

وستراهورن یکی از اولین سکونتگاه‌های ایسلند است که در این منطقه قرار دارد. این کوه ۴۵۴ متری مشرف به اقیانوس اطلس و دماغه‌ی استاکسنس است. از ویژگی‌های آن می‌توان به تل شنی گدازه‌ای خیره کننده‌ای اشاره کرد که توسط نیروهای طبیعی آب و باد شکل گرفته است.  این ناحیه در میان عکاسان محبوبیت بالایی دارد، چرا که به طور مداوم در حال تغییر و تحول است. خورشید، مه، امواج و این تپه‌های سیاه رنگ به واقع منظره‌ای چشمگیر خلق کرده‌اند. همچنین شن شفاف و آینه مانند محدوده کوهستانی از این محل مکانی مرموز ساخته‌ است. بدون شک وستراهورن یکی از بهترین نقاطی است که در سفر به ایسلند باید ببینید.

 

وستراهورن

 

 

وستراهورن

 

 

وستراهورن

 

 

 

 

۷. ماونا لوا، هاوایی

ماونا لوا با ۹,۱۷۰ متر بلندی (اندازه‌گیری از پایه‌ی آن در کف اقیانوس تا دهانه‌) بزرگ‌ترین آتشفشان روی زمین است. این آتشفشان‌ها هنوز هم هاوایی را شکل می‌دهند. کیلوا فعال‌ترین آن‌ها و لویهی (Loihi) آتشفشانی است که زیر دریا قرار دارد و جریان‌های گدازه‌ای آن در اقیانوس فوران می‌کند. به طور کلی از آنجایی که هاوایی منشا آتشفشانی دارد، می‌توان آن را بهترین مکان برای تجربه‌ی تماشای قدرت این پدیده‌ی طبیعی دانست. فوران‌های مکرر آتشفشانی، مناظر شگفت انگیز و پوشش گیاهی حیرت انگیز از هاوایی مکانی فراتر از یک بهشت ساحلی ساخته‌اند.

 

ماونا لوا

 

 

ماونا لوا

 

 

ماونا لوا

 

 

 

۶. آبشار اسکگوافوس (Skógafoss)، ایسلند

آبشار اسکگوافوس را می‌توان در جنوب رودخانه‌ی اسکگو پیدا کرد. آبشار مذکور ریزشگاهی به ارتفاع ۶۰ متر و پهنای ۲۵ متر دارد و از صخره‌های شیب داری که پوشیده از خزه‌ی سبز است پایین می‌ریزد. چنین شرایطی آن را تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین آبشارهای ایسلند می‌کند. طبق افسانه‌های این کشور، یک وایکینگ، گنیجینه‌ای ارزشمند را در غار پشت آبشار مخفی کرده است. با این وجود، دلایل دیگری برای بازدید از این مکان وجود دارد. علاوه بر طبیعت زیبای این ناحیه، پخش شدن قطرات آب آبشار باعث به وجود آمدن رنگین کمان می‌شود که از این آبشار جاذبه‌ای منحصر به فرد می‌سازد.

 

آبشار اسکگوافوس

 

 

آبشار اسکگوافوس

 

 

آبشار اسکگوافوس

 

 

 

۵. لندمانالائوگار (Landmannalaugar)، ایسلند

باز هم ایسلند و باز هم جاذبه‌ای منحصر به فرد در این کشور زیبا که هر ماجراجویی را شیفته‌ی خود می‌کند. واقع در جنوبی‌ترین بخش مناطق کوهستانی ایسلند می‌توان مقصدی محبوب و شگفت انگیز را پیدا کرد که لندمانالائوگار نام دارد. این ناحیه به خاطر کوه‌های رنگارنگ ریولیت، دشت‌های گدازه‌ای و آتشفشان هلکا شهرت دارد.  پیاده‌روی در این سرزمین وسیع با تنوعی حیرت انگیز از نظر زمین شناسی تجربه‌ای فراموش نشدنی را رقم می‌زند که به هیچ وجه نباید از دست داد. به علاوه آژانس‌های گردشگری برای مسافران امکان اسب سواری در طول تابستان را فراهم می‌آورند که تجربه‌ای مضاعف را برایتان رقم می‌زند. تصاویر تا حدودی این مناظر خیره کننده‌ی دور افتاده را که توسط نیروهای طبیعت شکل گرفته‌اند به تصویر می‌کشند.

 

لندمانالائوگار

 

 

لندمانالائوگار

 

 

لندمانالائوگار

 

 

 

 

۴. ساحل پانالویو (Punaluʻu Beach)، جزیره‌ی بزرگ، هاوایی

پانالویو که به عنوان ساحل بلک سند (شن سیاه) هم شناخته می‌شود یکی از مکان‌های غیر معمول در هاوایی است که به خاطر بهشت سفید شنی‌اش شهرت دارد. با این وجود، جزیره‌های اقیانوس آرام طبیعتی آتشفشانی دارند. از این رو، جریان گدازه باعث رنگ سیاه این ساحل شده است. بنابراین شن‌های این مکان طبیعتی بازالتی دارند. خوشبختانه ناحیه‌ای وجود دارد که می‌توانید برنامه‌ی تفریح و پیک نیک را بریزید و یک روز به یاد ماندنی را کنار دریا سپری کنید. جالب اینکه بیشتر اوقات می‌توانید لاک‌پشت‌های غول پیکر دریایی را ببینید که برای گرفتن حمام آفتاب به ساحل آمده‌اند. گفته می‌شود که تجربه‌ی لمس این شن‌های سیاه زیر پاهایتان بسیار منحصر به فرد است. بنابراین اگر زمانی به هاوایی سفر کردید، فرصت بازدید از این مکان را از دست ندهید.

 

ساحل پانالویو

 

 

ساحل پانالویو

 

 

ساحل پانالویو

 

 

 

۳. کلیماتو (Kelimutu)، جزیره‌ی فلورس (Flores)، اندونزی

کلیماتو آتش‌فشانی است که ۳ دهانه‌‌ی دریاچه‌ای شگفت‌انگیز در قله‌اش دارد. آب‌های این دریاچه‌ها به رنگ‌های قرمز، سبز یا آبی خودنمایی می‌کنند. بومی‌های جزیره‌ی فلورس بر این اعتقاد هستند که این دریاچه‌ها استراحتگاه ابدی اجدادشان است. بر طبق سنت و اعتقاد، رنگ آب دریاچه‌ها مربوط به خلق‌وخوی ارواح است. هیچ‌کس نمی‌تواند رنگ این آب‌ها را پیش‌بینی کند، چراکه گاهی به رنگ سیاه‌وسفید تغییر می‌کنند. علت این تغییر رنگ‌، دودی است که از آتش‌فشان و براثر فعالیت‌های شیمیایی ایجاد می‌شود. بدون شک این مکان، نقطه‌ای منحصربه‌فرد بر روی این کره‌ی خاکی است. به‌علاوه پارک ملی که آتش‌فشان در آن واقع شده است، ارزش بازدید بالایی دارد.

 

 

 

کلیماتو

 

 

 

کلیماتو

 

 

 

کلیماتو

 

 

 

۲. گذرگاه ساحلی جیانت، شهرستان آنتریم، ایرلند

گذرگاه ساحلی جیانت را می‌توان گنجینه‌ای ملی دانست. ۴۰,۰۰۰ ستون شکل گرفته‌ی بازالتی این مکان توسط یونسکو محافظت می‌شود. این جواهر طبیعی در نتیجه‌ی فواران‌های آتشفشانی شکل گرفته است، اما به مدت چند قرن تصور مردم بر این بود که غول‌هایی که به جاده نیاز داشتند، چنین سازه‌های را پدید آورده‌اند! شما می‌توانید با استفاده از قطار، اتوبوس و اتومبیل به این ناحیه سفر کنید و در طول مسیر از تماشای مناظر زیبای اطراف لذت ببرید. یک پارکینگ کنار مرکز بازدیدکنندگان انجام سفر با اتومبیل شخصی را راحت کرده است.

 

گذرگاه ساحلی جیانت

 

 

گذرگاه ساحلی جیانت

 

 

گذرگاه ساحلی جیانت

 

 

 

۱. آبشار اسوارتیفوس، پارک ملی اسکافتافل (Skaftafell)، ایسلند

اسوارتیفوس یا بلک فال، آبشاری منحصر به فرد در کشور ایسلند است که جزویی از شگفتی‌های طبیعی این کشور محسوب می‌شود. این آبشار به خاطر وجود ستون‌های بازالتی در اطرافش به وجود آمده. این ستون‌ها طی دوره‌ای طولانی پس از اینکه گدازه‌ی آتشفشانی صخره‌ها را پوشاند، تحت تاثیر حرارت آهسته اما مداوم بازالتی شکل گرفت.  ظاهر فرا واقعی این آبشار الهام بخش معماری ایسلند شده است. کلیسای Hallgrímskirkja و تئاتر ملی این کشور، مشهورترین مثال‌هایی از این دست هستند که به خوبی با مناظر زیبای ایسلندی ادغام شده‌اند. اگر از پارک ملی اسکافتافل بازدید کردید، به هیچ وجه تماشای این جواهر طبیعی را از دست ندهید، چرا که اغلب مسیرهای پیاده‌روی از این مکان شروع می‌شوند.

 

آبشار اسوارتیفوس

 

 

آبشار اسوارتیفوس

 

 

آبشار اسوارتیفوس

 

 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

 

 

 

کاربران برتر آذر ماه

khodaeem1

khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89071
محل سکونت : خراسان رضوی
papeli تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها