عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

ظریف: برجامی برای مسائل دفاعی در کار نیست

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

ظریف: برجامی برای مسائل دفاعی در کار نیست
دوشنبه 23 فروردین 1395  07:39 ق.ظ

 

وزیر امور خارجه کشورمان با بی اساس خواندن اظهارات جان کری وزیر خارجه آمریکا در مورد مذاکره با ایران بر سر پرونده موشکی، تصریح کرد: برجامی برای مسائل دفاعی در کار نیست و اتفاقا مسائل دفاعی ما از برجام کنار گذاشته شده و وزارت امور خارجه  ما نیز بارها این موضوع را رسما اعلام کرده است.

 

به گزارش خراسان، محمد جواد ظریف صبح روز گذشته در نشست خبری مشترک با خانم مارینا کالجوراند وزیر امور خارجه استونی که از اعضای اتحادیه اروپا به شمار می رود، در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اظهارات اخیر مقامات آمریکایی در مورد برنامه موشکی ایران و سخنان وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه گفتگوهای بعدی بعد از برجام می تواند در مورد محدود سازی موشکی باشد، اظهار داشت: قسمت اول اظهارات ایشان در حدی بی اساس بود که وزارت خارجه آمریکا هم آن را تکذیب و ادعا کرد چنین اظهاراتی صورت نگرفته اما مشخص است آقای کری می داند بحث موشکی و توانمندی دفاعی ایران موضوع مذاکره نیست و اگر دولت آمریکا واقعا در مورد مباحث دفاعی جدی است باید فروش سلاح‌هایی در منطقه را که هر روز مردم بی گناه یمن را به خاک و خون می کشد یا با اعلام رسمی رژیم صهیونیستی برای حمله به غیر نظامیان به کار می رود کاهش دهد .
وی تاکید کرد: برجامی برای مسائل دفاعی در کار نیست و اتفاقا مسائل دفاعی ما از برجام کنار گذاشته شده و وزارت امور خارجه ما نیز بارها این موضوع را رسما اعلام کرده است.


تروریسم زاییده اشغال عراق توسط آمریکاست
وزیر امورخارجه کشورمان همچنین در مورد این اتهام آمریکایی ها به ایران مبنی بر حمایت کشورمان از تروریسم نیز گفت:  اتهام حمایت از تروریسم هم آن قدر بی اساس و بی پایه است که در دنیا مورد توجه هیچ کس قرار نمی گیرد. امروز منطقه ما را تروریسم و افراط تهدید می کند و این مشکل زاییده حضور و اشغال عراق توسط ایالات متحده بوده است.


سوالاتی که کری از متحدین خود باید بپرسد
وی خاطر نشان کرد: امروز هم  به خطر داعش در منطقه توسط برخی که به منافع کوتاه مدت خود نگاه می کنند و نگران منافع دراز مدت خود نیستند دامن زده شده است . امروز کری باید از متحدین خود سوال کند که اسلحه داعش از کجا آمده است؟ کری باید بپرسد نفت داعش را چه کسی می فروشد؟آثار عتیقه عراق و سوریه را که داعش می دزدد کجا به فروش می رسد؟ اینها سوالاتی است که به جای اتهامات بی اساس و نخ نما علیه جمهوری اسلامی ایران باید مطرح شود.


استونی کشور پیشرفته ای در زمینه دولت الکترونیک است
ظریف در ابتدای این نشست خبری با بیان اینکه بسیار خوشحالیم که برای اولین بار در تاریخ، وزیر خارجه استونی را در ایران می بینیم، از روابط صد ساله دو کشور ایران و استونی سخن گفت و افزود : ما امروز در مورد زمینه های مختلف همکاری از جمله حوزه های سیاسی ، پارلمانی ، فرهنگی ، علمی و اقتصادی صحبت کردیم . امروز 22 دانشجو و 2استاد ایرانی در آنجا هستند و استونی کشور پیشرفته دنیا در زمینه دولت الکترونیک است.


وزیر خارجه استونی: موگرینی هفته آینده به تهران می آید
خانم مارینا کالجوراند وزیر خارجه استونی نیز در این نشست مطبوعاتی با بیان اینکه سفر به ایران برای من باعث افتخار است، ادامه داد: مذاکرات خوبی با آقای ظریف داشتیم و در آینده نیز به همکاری‌های خود ادامه می‌دهیم. وی با اشاره به نامزدی کشورش برای عضویت غیردائم در شورای امنیت و با اعلام این خبر که خانم فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته آینده همراه با یک هیات کاری به تهران سفر خواهند کرد، گفت: امیدواریم با این سفر روابط ایران و اتحادیه اروپا گسترش بیشتری پیدا کند و همکاری‌ها افزایش یابد.


روحانی : ایران از گسترش همکاری با اتحادیه اروپا و از جمله استونی استقبال می‌کند
همچنین به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام والمسلمین روحانی نیز  در دیدار وزیر خارجه استونی، به حدود یک قرن روابط دوستانه میان دو کشور اشاره کرد و گفت: ایران و استونی از امکانات گسترده‌ای برای توسعه و تعمیق همکاری‌های مشترک برخوردارند که باید با بهره گیری مناسب از این امکانات، درهای جدیدی را برای توسعه روابط در حوزه‌های مورد علاقه گشود. رییس جمهور در ادامه به موضوع تروریسم و ضرورت مبارزه همگانی با آن پرداخت و اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران نگران بی ثباتی در برخی کشورها از شمال آفریقا  تا شماری از کشورهای خاورمیانه و منطقه است.


رایزنی برای حفظ امنیت منطقه، یکی از حوزه‌های همکاری ایران و اروپاست
روحانی با اشاره به پذیرایی ایران از میلیون‌ها آواره و پناهجو و همچنین کمک به دولت‌ها و ملت های منطقه برای مبارزه با گروه‌های تروریستی تصریح کرد: یکی از حوزه‌های همکاری ایران و اتحادیه اروپا، رایزنی و هماهنگی برای حفظ ثبات و امنیت منطقه است و امیدواریم با تقویت این رایزنی‌ها، شاهد همکاری های مفید، سازنده و موثر در مسیر تقویت صلح در منطقه باشیم. وزیر خارجه استونی نیز در این دیدار از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بازیگران و نقش‌آفرینان مهم منطقه‌ای و جهانی نام برد و تصریح کرد : استونی خواهان گسترش همکاری‌ها با تهران در همه حوزه‌های مورد علاقه است.وزیر خارجه  استونی همچنین دیداری با ولایتی رئیس مرکز تحقیقات مجمع تشخیص نیز داشت.

 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها