عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

روایتی ناشنیده از کمک رهبر انقلاب برای مجوز گرفتن «آژانس شیشه ای»

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

روایتی ناشنیده از کمک رهبر انقلاب برای مجوز گرفتن «آژانس شیشه ای»
دوشنبه 23 فروردین 1395  07:52 ق.ظ

 
حاتمی‌کیا پس از ناامید شدن از اداره نظارت ارشاد برای گرفتن مجوز ساخت فیلم نامه «آژانس شیشه ای» نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب نگاشته و در آن از وضعیت پیش آمده گلایه می‌کند؛ ایشان نیز بعد از مطالعه فیلم نامه، به مضمون می‌گویند: «اگر همه درها بسته شود در دفتر رهبری که بسته نمی‌شود.»
 
 
در روزهای اخیر با انتشار اظهاراتی منسوب به ابراهیم حاتمی کیا که در آن درباره گرفت و گیرهای تولید "آژانس شیشه ای" و به ویژه دردسرهای دریافت پروانه ساخت این فیلم سخن گفت اظهارنظرهای مختلفی درباره این فیلم دهه هفتادی مطرح شد.به گزارش نسیم آنلاین حاتمی‌کیا که در بدو ارائه فیلم نامه "آژانس شیشه ای" نتوانسته بود پروانه ساخت آن را بگیرد در این باره گفته است: در آن سال‌ها عزت‌ا... ضرغامی معاون سینمایی وزیر ارشاد بود و بین من و او مشکلی به وجود آمده بود. به همین دلیل من سه ماه سینما را ترک کردم و در مغازه پدرم مشغول به کار شدم. در این سه ماه فیلم نامه «آژانس شیشه‌ای» را نوشتم بدون آن که امیدی به تولیدش داشته باشم .
 
 
وی ادامه داده است: وقتی فیلم نامه «آژانس شیشه‌ای» را می‌نوشتم، به هیچ عنوان امیدی به ساخته شدن آن نداشتم و همین باعث شد که در نوشتن فیلم نامه این فیلم خیلی راحت برخورد کنم و تنها هدفی که از نوشتن آن دنبال می‌کردم، بیان حرف‌های دلم و واکنشی بود به شرایط زمانه.این کارگردان افزوده است: فیلم نامه را به عطاءا... مهاجرانی معاون حقوقی رییس‌جمهوری دادم بخواند. وی پس از خواندن از من خواست همه نسخه‌های آن را از بین ببرم، چون معتقد بود چنین داستانی می‌تواند خطرساز باشد. اما جالب این که تولید این فیلم به دوران گذار دولت‌ها خورد و حبیب ا...کاسه‌ساز مجوز تولید را امضا کرد. من «آژانس شیشه‌ای» را در زمان وزارت خود مهاجرانی ساختم!
 
روایت کاسه ساز
اظهارات حاتمی کیا با واکنشی از سوی حبیب ا... کاسه ساز مواجه شد. کاسه ساز که در سال های اخیر بیش از هر چیز به واسطه تولید دو قسمت اول سری "اخراجی ها" شناخته می شود با اشاره به این که برای صدور پروانه ساخت این فیلم کلی تهدید شده است روایتی را مطرح کرده  است که می تواند مکمل روایت حاتمی کیا باشد.کاسه ساز نوشته است: وقتی حاتمی کیا فیلم نامه "آژانس شیشه ای" را برای دریافت مجوز پروانه ساخت به اداره نظارت ارشاد که بنده مدیر کل آن بودم فرستاد همه اعضای شورا مخالفت کردند و من چون ابراهیم را می شناختم و از سال ۶۱ در سپاه فیلم سازی می کردیم به او اعتماد کامل داشتم و مسئولیت مجوز پروانه ساخت را شخصا به عنوان مدیرکل به عهده گرفتم و مجوز ساخت را بدون نظر شورای پروانه ساخت امضا کردم و تنها به یک جلسه با ابراهیم وتهیه کننده های فیلم اکتفا کردم  و گفتم که ابراهیم  برای سکانس آخر فکری کن و در چشمان ابراهیم اعتماد را حس کردم و مجوز را دادم.کاسه ساز ادامه داده است: هفته بعد بعضی از دوستان بیرون از ارشاد که فیلم نامه را خوانده بودند به شدت مخالفت کردند و گفتند پوست تو را خواهیم کند؛ به فیلم نامه ای که جنگ مسلحانه علیه نظام است پروانه ساخت دادی.وی افزوده است: من هم گفتم به ابراهیم حاتمی کیا مجوز دادم و او بچه نظام و ولایت است و خیلی از بنده و شما دلسوز تر است و چه خوب شد "آژانس شیشه ای" در قلب خانواده شهدا و بچه های نظام و ولایتی ماندگار شد.
 
کمک رهبری برای مجوز گرفتن فیلم حاتمی کیا
اما ماجرایی که حاتمی کیا بحث درباره آن را آغاز کرده و کاسه ساز نیز کوشیده  است در متمم آن حرف هایی را مطرح کند یک سوی دیگری هم دارد و آن هم روایتی است که یکی از مدیران وقت معاونت سینمایی در گفت و گو با «نسیم آنلاین» از نقش رهبر معظم انقلاب در صدور پروانه ساخت "آژانس شیشه ای"، مطرح می کند.به روایت این مدیر سینمایی، هم حاتمی کیا درست می‌گوید و هم کاسه ساز یعنی اداره نظارت زمان ضرغامی به دلیل ماهیت انتقادی فیلم علاقه ای به صدور پروانه ساخت آن نداشت و بعدتر هم که کاسه‌ساز پروانه ساخت را امضا می کند نه فقط به دلیل شناخت شخصی اش درباره حاتمی کیا که به دلیل نظر راهگشای حضرت آیت ا...خامنه ای بوده است.اصل ماجرا این بود که اداره نظارت با پایان بندی فیلم نامه و فضای تاریک و تلخ حاکم بر متن مشکل داشت و دقیقا پایان بندی بود که راه را برای صدور پروانه ساخت سخت کرده بود به خصوص حجم کدری که انتهای فیلم نامه را پر کرده بود.حاتمی کیا  پس از ناامید شدن از اداره نظارت ارشاد نامه ای به رهبری نگاشته و در آن از وضعیت پیش آمده گلایه می کند؛ رهبر معظم انقلاب نیز بعد از مطالعه فیلم نامه، به مضمون می گویند که: «اگر همه درها بسته شود در دفتر رهبری که بسته نمی شود.»دقیقا همین جمله است که به تغییر پایان بندی فیلم نامه منجر می شودو به جای بنز وزارت اطلاعات، این بالگرد دفتر رهبری است که به سراغ حاج کاظم و رفیق اش عباس می آید و شرایط عبور آنها از بحران را فراهم می کند.البته به این ترتیب هم "آژانس شیشه ای" مجوز می گیرد و هم با آثار جشنواره‌ای پسند سینمای ایران که همواره داستان را با تلخی وافر به پایان می رسانند یک تفاوت عمده پیدا می کند.

 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها