عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

حساسيت ها وآلرزی بهاري و راههاي درمان آن

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 4722

حساسيت ها وآلرزی بهاري و راههاي درمان آن
دوشنبه 23 فروردین 1395  08:46 ق.ظ

 
 
بهار فصل آلرژي‌ها و حساسيت‌هاست. بسياري از بيماران به خاطر آبريزش شديد، عطسه‌هاي پي در پي و خارش‌هاي پوستي در اين فصل به پزشک مراجعه مي‌کنند.
 جواني به دليل گزش زنبور به مطب پزشکي مراجعه مي‌کند. ابتدا تنها از خارش شديد پوست شکايت دارد. بيمار از نظر علائم حياتي (فشار خون، نبض و تنفس) کاملا طبيعي است. هنوز چند دقيقه‌اي از مراجعه نگذشته که تنفس بيمار مختل مي‌شود. بيمار بشدت مضطرب است.اقدامات اوليه و درمان لازم آغاز مي‌شود و در کمتر از نيم‌ساعت بيمار حالش کاملا بهبود مي‌يابد. 6 ساعت پس از ترخيص، بيمار با حمله‌اي مشابه به اورژانس آورده مي‌شود. اين بار اقدامات نتيجه نداده و کار بيمار به بخش مراقبت‌هاي ويژه مي‌کشد اين اتفاقات در فصل بهار رخ مي‌دهد.

بهار فصل آلرژي‌ها و حساسيت‌هاست. بسياري از بيماران به خاطر آبريزش شديد، عطسه‌هاي پي در پي و خارش‌هاي پوستي در اين فصل به پزشک مراجعه مي‌کنند.
گرچه نوعي آلرژي که به عنوان واکنش‌هاي افزايش حساسيتي يا آنافيلاکسي شناخته مي‌شود، بيشتر مربوط به تزريق داروهاست که سردسته آنها پني سيلين است، اما حقيقت اين است که واکنش حساسيتي واکنشي است که براي بروز نياز به تماس ماده‌اي با بدن دارد که سيستم دفاعي بدن آن ‌را غريبه بداند و شروع به واکنش شديد کند. در اين واکنش به محض تماس بدن با ماده حساسيت‌زا يک سري مواد در خون آزاد مي‌شود که باعث بروز اين علائم مي‌شوند.
آنافيلاکسي به شديدترين واکنش‌هاي حساسيتي گفته مي‌شود که با افت فشار خون و حالت خفگي نمود مي‌يابد. اما بايد اين را به خاطر سپرد که واکنش‌هاي حساسيتي خفيف مي‌توانند به واکنش‌هاي شديد و حتي مرگ منجر شوند.
سن، جنسيت، شغل، نژاد و موقعيت جغرافيايي تاثيري در ميزان بروز واکنش‌هاي حساسيتي ندارد. اما بيماراني که تجربه آنافيلاکسي قبلي (به هر چيزي) را دارند يا افرادي که قبلا با دارويي دچار چنين واکنشي شده‌اند و همچنين افراد آسمي که بيماريشان بخوبي کنترل نشده، در معرض بروز بيشتر آنافيلاکسي هستند. امکان بروز براي پني‌سيلين 20‌ـ‌10 درصد و براي نيش حشرات 60 ـ 40 درصد عنوان مي‌شود و شايع‌ترين علل بروز واکنش‌هاي حساسيت‌پذيري شديد آنتي‌بيوتيک‌ها، حشرات و غذاها هستند. در کودکان غذاها (صدف، تخم مرغ، گندم و شير) از علل شايع بروز اين واکنش‌ها هستند.

علائم و نشانه‌ها

بيماران عموما ابتدا دچار قرمزي و خارش پوست و کهير مي‌شوند. سپس اضطراب، سبکي سر، احساس پري در گلو، کم آوردن نفس و سنگيني در قفسه سينه بروز مي‌کند. با پيشرفت بيماري علائمي همچون تنگي نفس شديد، افت هوشياري و فشار خون بروز مي‌کند. بروز احساس توده‌اي در گلو و خشونت صدا از علائم هشدار دهنده براي بروز ورم در حنجره و بروز خفگي است. بيماران ممکن است علائمي همچون درد شکم، تهوع و استفراغ، اسهال، قرمزي و آبريزش از چشم را نيز تجربه کنند.
علائم در بيماران ظرف يک ساعت بروز مي‌کند و هر چه علائم سريع‌تر بروز نمايد، احتمال علائم شديدتر بيشتر است. در واقع نيمي از مرگ و مير ناشي از واکنش‌هاي حساسيت‌پذيري شديد ظرف يک ساعت ابتدايي تماس بروز مي‌کند. پس از اين‌که علائم ابتدايي بهبود يافتند، 4 ـ 3 ساعت بعد ممکن است علائم مجدد بروز کند.

تشخيص

زماني که تماس با ماده‌اي حساسيت‌زا مشخص است، تشخيص واضح خواهد بود. اما در مواقعي که تماس با مواد غذايي است، ممکن است نسبت دادن علائم به واکنش‌هاي حساسيتي دشوار بوده و به اشتباه چيز‌هاي ديگر براي بيمار در نظر گرفته شود. بسياري از بيماري‌ها داراي چنين علائمي بوده و بايد از واکنش‌هاي حساسيت‌پذيري جدا شوند، ضمن اين‌که فرصت براي مداواي بيماران بسيار کوتاه است و تأخير مي‌تواند نتايج ناگواري به جا بگذارد. آزمايشگاه نقشي در تشخيص نداشته و با توجه به فرصت زماني کوتاه براي درمان نمي‌توان از آزمايشگاه کمکي گرفت.


درمان
براي اين بيماران بايد سريعا اقدام به برقراري راه هوايي، دادن اکسيژن، تجويز اپي‌نفرين (آدرنالين) و شروع مايع وريدي کرد. مهم‌ترين اقدام تجويز اپي‌نفرين است. اپي‌نفرين بسته به شرايط عضلاني، زير جلدي يا وريدي تزريق مي‌شود. اگر بيمار در شوک قلبي ـ عروقي قرار دارد، بايد با تجويز وريدي درمان شود. در اشکال خفيف‌تر بيماري دارو عضلاني يا زيرجلدي تجويز مي‌شود. براي جبران افت فشارخون بايد از مايع وريدي همزمان با اپي‌نفرين بهره برد. براي برقراري راه هوايي بايد بيماران با بروز اولين علائم دال بر درگيري مسير هوايي تحت لوله‌گذاري درون مجاري هوايي قرار گيرند. تاخير در انجام لوله‌گذاري ممکن است با تورم بيشتر مجاري هوايي، عدم امکان لوله‌ گذاري و انسداد مجاري هوايي همراه باشد.
اگر ماده ايجادکننده همچنان وجود دارد، بايد از بيمار دور شود (همچون شستن پوست يا گذاشتن ماسک براي کاهش تماس با ماده حساسيت‌زاي موجود در هوا يا در آوردن نيش زنبور). نکته مهم اين است که در حساسيت به مواد غذايي شستشوي معده کاربرد ندارد، چرا که اثرات مواد حساسيت‌زا ايجاد شده است. علاوه بر اين داروها، داروهاي ديگري هم به کار مي‌رود که عمدتا جهت موارد مقاوم يا عوارض ناشي از حمله يا جلوگيري از بروز مجدد حمله مفيد هستند. به عنوان مثال مي‌توان از داروهايي همچون دگزامتازون و پردنيزولون نام برد.


چند نکته مهم
ـ‌ واکنش‌هاي حساسيتي اغلب نيازمند تماس اوليه با ماده بوده و در دفعات بعدي تماس علائم بروز مي‌کند، اما براي بسياري از موارد اطلاعي از تماس اوليه نيست. بنابراين براي تجويز هر دارويي احتمال بروز اين عارضه را در ذهن داشته و در مکان مناسبي که امکانات لازم براي احيا و درمان بيمار وجود دارد، اقدام به تجويز دارو کنيد.
ـ انجام تست قبل از تجويز براي بسياري از داروها به کار مي‌رود. بروز واکنش دال بر منع استفاده از داروست، اما عدم بروز واکنش رد کننده بروز واکنش حساسيت‌پذيري نيست.
ـ‌ با وجود حتمي نبودن بروز واکنش در نوبت دوم برخورد، نبايد در بيماران با سابقه واکنش، اقدام به تجويز دارو کرد. اگر الزام به مصرف داروست بايد توسط پزشک حساسيت‌زدايي انجام شود.

در فصل بهار، میلیون ها نفر دنبال راه چاره ای برای رهایی از آلرژی و علائم آن یعنی عطسه، آب ریزش بینی و چشم، سوزش چشم ها، خارش و احتقان ریه ها هستند. همه این علائم در اثر واکنش شدید سیستم ایمنی بدن به مواد آلرژی زا مثل گرده گل ها و گیاهان به وجود می آیند. در طی فصل بهار گرده گیاهان در هوا پخش می شود و باعث ایجاد آلرژی در افراد می گردد.

برای خلاص شدن از شر آلرژی بهاری به توصیه های زیر عمل کنید:

1- مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان را بیشتر مصرف کنید.

در طی روز چای سبز بنوشید. تحقیقات نشان داده است که آنتی اکسیدان موجود در چای سبز با نام اختصاری EGCG ، واکنش های آلرژیک را در بدن متوقف می کند.

همچنین می توانید با خوردن میوه ها و سبزیجات زیر از شر آلرژی خلاص شوید:

انواع توت (غیر از توت فرنگی)، کیوی، پرتقال، فلفل تند، کلم بنفش، اسفناج، لیموترش و چغندر.

سایر مواد غذایی و ادویه هایی که آنتی اکسیدان زیادی دارند شامل: لوبیا چیتی، لوبیای سویا، گردو، جو، جو دو سر، ادویه میخک، دارچین و پونه وحشی است.

طب سوزنی در بهبود آلرژی خیلی موثر است

اسپری بینی برای آلرژی بهاری

2- تحت نظر پزشک از داروهای ضد آلرژی استفاده کنید.

در مورد استفاده از اسپری های استروئیدی مخصوص بینی از پزشک سئوال کنید. ثابت شده است که این اسپری ها در بهبود آلرژی بهاری، کاملا موثرند.

3- اگر نمی خواهید دارو مصرف کنید می توانید تحت نظر متخصص مربوطه، از طب سوزنی استفاده کنید.

ثابت شده است که طب سوزنی در بهبود آلرژی خیلی موثر است. البته حتما در مراکز مجاز و تحت نظر افرادی که دارای مجوز قانونی از وزارت بهداشت هستند، این کار را انجام دهید.

4- هنگامی که میزان گرده گل ها و گیاهان در هوا خیلی بالاست، از منزل خارج نشوید و در هوای آزاد قرار نگیرید. این اوقات ساعات بین 5 تا 10 صبح و عصرها است. درها و پنجره های اتاق خود را در این اوقات ببندید.

جارو کردن منزل با جاروبرقی میزان گروه ها را در خانه کم می کند، قبل از استفاده از جاروبرقی، کیسه آن را حتماً نگاه کنید و اگر سه چهارم آن پر بود، آن را خالی کنید یا کیسه اش را عوض کنید.

همچنین تمیز نگه داشتن و گردگیری اسباب و اثاثیه منزل مثل مبلمان، فرش ها، بالش ها و لباس ها از پخش شدن گرده گل ها و گیاهان در فضای منزل جلوگیری می کند.

 

تشکرات از این پست
zahra_53 sajjadalizadehs nazaninfatemeh mhzahraee mamadbayat rbahar91
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 21419
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:حساسيت ها وآلرزی بهاري و راههاي درمان آن
دوشنبه 23 فروردین 1395  09:37 ق.ظ

 

با آغاز فصل بهار،شاهد حساسیت های بهاری هستیم که طب سنتی راه حل هایی برای کاهش این حساسیت های بهاری در نظر دارد.

حمید افراسیابی متخصص طب سنتی گفت: هر ساله به هنگام آغاز فصل بهار،شاهد حساسیت های بهاری به شکل خارش پوست، جوش زدن، آلرژی، سرفه و عطسه کردن هستیم که طب سنتی راه حل هایی را در نظر دارد. 

وی مصرف چای نعناع را به دلیل خاصیت ضد التهابی برای رفع خارش و خشکی پوست‌ مفید دانست و افزود: مصرف نعنای تازه نیز برای درمان خارش موثر است. این متخصص طب سنتی گفت: مصرف دمنوش گیاهانی مانند ریحان، رزماری، آویشن و بابونه در چنین شرایطی توصیه می شود، چراکه خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی داشته و به رفع التهاب پوست کمک می کنند.

افرادی که دچار حساسیت های پوستی هستند، باید مصرف غذاهای تند و پرادویه را کم کنند و در مقابل مصرف سبزیجات تازه، سبوس گندم، غذاهای ملین مثل انواع آش، مصرف کاهو و خاکشیر را در برنامه غذایی خود قرار دهند.


منبع:farsnews.com

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

تشکرات از این پست
sajjadalizadehs nazaninfatemeh mhzahraee
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 1754
محل سکونت : فارس

پاسخ به:حساسيت ها وآلرزی بهاري و راههاي درمان آن
دوشنبه 23 فروردین 1395  10:50 ب.ظ

باسلام، ممنون از اطلاع رسانی.سپاس و التماس دعا

تشکرات از این پست
lahij1
lahij1
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مهر 1392 
تعداد پست ها : 40
محل سکونت : تهران

پاسخ به:حساسيت ها وآلرزی بهاري و راههاي درمان آن
سه شنبه 24 فروردین 1395  08:37 ق.ظ

مطالب مفید وجالبی بود

متشکرم

تشکرات از این پست
rbahar91
rbahar91
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 990
محل سکونت : تهران

پاسخ به:حساسيت ها وآلرزی بهاري و راههاي درمان آن
چهارشنبه 25 فروردین 1395  07:55 ق.ظ

ممنون. کاملا مفید بود

افرادی هستند که دورواطراف ما آلرژی دارند. میتونیم با این اطلاعات بهشون کمک کنیم

تشکرات از این پست
tanhafarhad
tanhafarhad
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1390 
تعداد پست ها : 611
محل سکونت : مازندران

پاسخ به:حساسيت ها وآلرزی بهاري و راههاي درمان آن
چهارشنبه 25 فروردین 1395  09:23 ق.ظ

بهار در کنار تمام زیبایی هایش برای برخی ایجاد آلرژی و مشکلاتی میکند که با رعایت نکات ذکر شده امیدوارم مشکلی نداشته باشند.
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها