عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

همه چیز در مورد ورزش شن سواری

 
shams_mahdi
shams_mahdi
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : فروردین 1395 
تعداد پست ها : 21
محل سکونت : اصفهان

همه چیز در مورد ورزش شن سواری
سه شنبه 24 فروردین 1395  09:47 ق.ظ

از مزایای این ورزش نسبت به Snowboard می توان بی خطر بودن آن را تأکید کرد، با توجه به نرم بودن شن های روان زمین خوردن حتی با بالاترین سرعت، خطری بسیار کمتر از زمین خورد در برف را دارد
استفاده سهل و بدون دردسر این تخته ها، قدرت مانور و جهش بالا، مناسب بودن موقعیت آب و هوایی و در نهایت نرخ مناسب تجهیزات این ورزش باعث شده تا با گذشت زمان طرفداران بیشتری را جذب نماید.
وقتی تپه ای خیس یا خشک است می توان به راحتی شن سواری کرد درست مانند پیست های کوبیده و نکوبیده اسکی که مطمئناً تپه های خشک و روان امکان مانور و تحرک بیشتری را به شما خواهد داد، ولی تپه های نیمه خشک به هیچ وجه کاربردی در شن سواری نخواهد داشت. 


تپه های شن روانی که در کویر مرکزی و بند ریگ ایران وجود دارند بعضاً به ارتفاعی بیش از ۳۰۰ متر می رسند و به راحتی می توان ۱ الی ۲ کیلومتر شن سواری نمود.
تپه های شنی بزرگ به بلندی کوه های کم ارتفاع در سرتاسر بخش غربی آفریقای شمالی وجود دارند. در کوه های شنی پرو، به نام سرو بلانکو، قله این تپه ها تا ارتفاع ۱.۰۰۰ متری سر به فلک کشیده اند؛ قله های خشن و ناهمواری که همیشه در زیر ابرها پوشیده شده اند. شن سوارها شش ساعت را صرف بالا رفتن به نوک کوه می کنند و بعد تخته هایشان را واکس زده و با سرعتی بیش از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت از لای بته های بیرون زده از شن به پایین سر می خورند. مسابقات جهانی شن سواری در آلمان هر ساله جمعیتی قریب به ۵۰.۰۰۰ نفر را به خود جلب می کند.
لون بیل بنیان گذار ونومس است؛ شرکت سازنده تخته شن سواری، مخترع "واکس شن" و سردبیرsandboard.com، یک مجله اینترنتی برای جامعه کوچک ولی در حال رشد شن سوارها. هیچ کس ارقام دقیق را نمی داند، ولی شن سواری تبدیل به یک پدیده زیرزمینی شده است. و هزاران آمریکایی، و ده ها هزار نفر دیگر از اقصی نقاط دنیا، از جمله مصر، برزیل، استرالیا، و آفریقای جنوبی، در آن شرکت دارند
سال های متمادی است که بیل هر روز شنبه به سواحل اقیانوس آرام، روی تپه زوما دون می آید تا روی این تپه شنی موج سواری کند، و گروه های کوچک و بزرگ شن سوارهای جدی و مشتاق را به همراه خود می آورد. هر یک از این افراد مجهز به یک تخته کوتاه، چند بسته واکس مخصوص شن سواری و یک عالمه کرم ضد آفتاب است. بیشتر اشخاصی که برای سپری کردن روزشان به این تپه معروف می آیند، با نگاهی پر از شگفتی و حیرت به این شن سوارهای علاقمند می نگرند. همه در حال تماشای آنها هستند. طی چند ثانیه با سرعت از بالای تپه به پایین سر می خورند تا بلافاصله دوباره این فاصله ۷۰ متر افقی را به نوک تپه بروند و دوباره به پایین سر بخورند. شن سواری ورزش مورد علاقه افراد جان سخت و پراستقامت است، افرادی که عاشق هیجان و دیوانه سرعت هستند.

shen savari 2.jpg

شن خارق العاده و شگفت انگیز است. بیشتر از هر سطح دیگری می تواند که خود را دوباره بازسازی کند. می توانید حسابی مخلوطش کنید، سطح آن را خط خطی کنید، هر کاری می خواهید رویش انجام دهید، و ظرف چند روز دوباره سطحش صاف می شود و می توانید رویش شن سواری کنید.
برخی از آدم های پر مشغله هم ورزش شن سواری را آغاز کرده اند. ریچ هاپکینز صاحب یک شرکت مسافرتی به نام جویندگان هیجان در لاس وگاس ایالت نوادا است. مشتریان این شرکت افرادی هستند سخت درگیر کسب و کار که احتیاج دارند پس از یک هفته پر از ملاقات های کاری طاقت فرسا و گپ و گفتگوهای خسته کننده، نفس راحتی در طبیعت بکشند. هاپکینز و کارکنانش آنها را به تپه های صحرایی که بین کالیفرنیا و نوادا واقع شده می برند؛ تجهیزاتی که همراه خود می برند: پاراگلایدر، ماشین های مخصوص سواری روی هر نوع زمین، دوچرخه های صحرایی و یک عالمه اسنوبورد که برای استفاده روی شن بازسازی شده اند.
آیا ممکن است روزی این ورزش هم در کشور ما که جزو معدود کشورهای جهان از نظر موقعیت و امکانات طبیعی برای برگزاری این گونه ورزش ها می باشد، جایگاه واقعی خود را پیدا کند؟
موج سواری سبب پدید آمدن اسکیت بورد شد، که طی سی سال گذشته تبدیل به یک ورزش بسیار پرطرفدار در آمریکا شده است. صدها هزار نفر آمریکایی این ورزش را تماشا و در آن شرکت می کنند، از جمله فوق ستاره بر حق، تونی هاک، که بازی های ویدئویی و مارک لباس مخصوص خودش را دارد، و یک تور کشوری اجرا کرد که ۱۵ میلیون دلار از فروش بلیط عایدش شد. دنیای شن سواری هنوز نمی تواند به این اندازه علاقه و اشتیاق در مردم برانگیزد، ولی همان گونه که تاریخ بارها نشان داده است، یک جرقه، فوق ستاره ای با سبک خاص خودش، یا پرشی از بالای یک صخره سنگی که نفس تماشاچیان را در سینه حبس کند، کافی است تا میلیون ها جوان را تشویق کند تا دنبال به وجود آوردن چنین هیجانی بروند. و شن سواری یک اسلحه اضافی هم دارد: احتمالاً ریشه های این ورزش به دوران باستان باز می گردد. تصاویری از مصری های باستان وجود دارد که آنها را بر روی تکه های سفال یا تخته های چوبی در حال پایین آمدن از تپه های شنی صحرای آفریقا نشان می دهد. مغول ها نیز قرن هاست که مشغول سرازیر شدن از تپه های صحرای گبی هستند.
برای بسیاری از شن سوارهای آمریکا، وسوسه شن سواری در خاورمیانه دهانشان را حسابی آب انداخته است. برخی از بهترین تپه های شنی دنیا در الجزیره، تونس، امارات و ایران هستند. فاریش می گوید: هشت یا نه سال پیش، کسی درباره شن سواری چیزی نمی دانست. حالا می خواهند یک مسابقه شن سواری اکس- گیمز در مصر برگزار کنند
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها