عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر کس حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار اوست. بحارالأنوار، ج43، ص261

آیا مؤمن افسرده می شود؟

آیا مؤمن افسرده می شود؟
سه شنبه 24 فروردین 1395  05:29 ب.ظ

آیا مؤمن افسرده می شود؟

پرسش: سلام آیا مومن درست و حسابی افسرده می شود؟ می دانم ایمان درجاتی دارد اما آیا کسی که افسرده است می توانیم بگوییم درجات پایینی از ایمان دارد یا اصلا ایمان ندارد؟

پاسخ: براي پاسخ به اين سؤال توجه به نكات زير ضروري است:

1- انسان از منظري سه ساحتي است:1- جسم، 2- روان (ذهن)، 3- روح

2- هر كدام از اين ابعاد سلامت و بيماري و پزشك و درمانگر مربوط به خود را دارد.

3- به دليل ارتباط تنگاتنگشان بر هم اثر مي گذارند و از هم اثر مي پذيرند.

4- ما رواياتي داريم كه مربوط به بيماري، شفا، رجوع به متخصص، مخفي نكردن بيماري از متخصص، دوري نكردن از مراجعه به پزشك به بهانه توكل و ... است. در اين روايات نمي بينيم كه بگويند مؤمن غمگين يا افسرده نمي شود. همان طور كه ما سرما مي خوريم از نظر رواني هم ممكن است افسرده شويم. اصلا به دليل شيوع افسردگي بين مردم به سرماخوردگي رواني مشهور است.

5- از سوي ديگر در بحث سبب شناسي بايد در نظر بگيريم كه افسردگي غالبا معلول تركيبي از اختلالات جسمي، رواني، اجتماعي و معنوي است.

6- مؤمن از اين جهت كه دستورات ديني را رعايت مي كند زمينه افسردگي را در اين جهات كاهش مي دهد ؛ مانند صله رحم كردن، نماز خواندن، تطهير و غسل كردن و آراستگي، عطر زدن، اجتناب از پرخوري، پرخوابي و بي كاري و خوشحال كردن مؤمنان و.... . اگر فرد دينداري اين امور را رعايت نكند زمينه افسردگي را براي خود فراهم مي كند.

7- فرد به ظاهر دينداري كه به دستور عقل اهميت نداده و براي گزينش دينش تحقيق نكرده است و به سؤالات اساسي ( من كيم؟ اينجا چه مي كنم؟ با كه هستم؟ تا كي هستم؟ كي خواهم رفت؟ كجا خواهم رفت و..) براي زندگي هدف و معنايي نمي يابد و در مشكلات، رنج ها، شكست ها و فقدان عزيزان را بي معنا و ناعادلانه تفسير مي كند و افسرده مي شود.

8- برخي از عوامل افسردگي، زيستي و ژنتيكي و براثر عدم تعادل در كاركرد برخي غدد درون ريز مانند تيروئيد و يا اختلالات در كار كرد انتقال دهنده هاي شيميايي بين سلول هاي عصبي (نورون ها ) است. فرد در بسياري از اين عوامل دخلي نداشته است. بنابراين از اين جهت ممكن است حتي يك مرجع تقليد هم گرفتار بيماري افسردگي شود. بنابراين مؤمن وقتي دستورات دين را رعايت مي كند نبايد هنگام اضطراب يا افسردگي يا وسواس خود را سرزنش كند. بايد راضي به رضاي خداوند باشد و با توكل بر خدا از متخصصان براي درمان كمك بگيرد.

9- پيامبري بيمار شد به خداوند گفت: من مي دانم درد و درمان از خداست به همين دليل از دارو و پزشك كمك نمي گيرم تا خودت شفايم دهي. خطاب شد كه من اگر دنبال دارو نباشي شفايت نمي دهم. خداوند شفاي بيماري و كليد مشكلات را در اسباب طبيعي و غيرطبيعي ( دعا، صدقه، توسل، تربت امام حسين، آب زمزم و..) قرار داده است.

پی نوشت :

انجمن گفتگوي ديني، انجمن مشاوره

496769

496769
کاربر طلایی3
تعداد پست ها : 988
دسترسی سریع به انجمن ها