عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

تصویب حذف یارانه 24 میلیون نفر

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

تصویب حذف یارانه 24 میلیون نفر
چهارشنبه 25 فروردین 1395  07:36 ق.ظ


 
مجلس به حذف یارانه 3 دهک بالا و افراد با درآمد سالانه بیش از 35 میلیون تومان رای مثبت داد
 
 
جلسه دیروز مجلس با یک مصوبه مهم یارانه ای و رفت و برگشت درباره افزایش قیمت بنزین برای مصارف بالا همراه بود. براساس مصوبه یارانه ای مجلس یارانه 3 دهک بالای درآمدی جامعه حذف می شود. این مصوبه در قالب قانون بودجه سال 95 تصویب شده است و دولت ملزم است که آن ها را اجرایی کند و اجرایی نکردن آن ها تخلف محسوب می شود.
 
حذف یارانه ثروتمندان قانون شد
از روز اولی که یارانه نقدی به حساب بانکی سرپرستان خانوار واریز شد، بحث حذف گروه های ثروتمند مطرح گردید. هر ساله هم در بودجه بحث حذف یارانه ثروتمندان مطرح می شد اما به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات یا ملاحظات سیاسی حذف می گردید. در سال قبل هم که  بندی در این باره آورده شد، چون چارچوب اجرایی مناسبی نداشت عملیاتی نشد. اما امسال بالاخره قانونی تصویب شد که به موجب آن یارانه بسیاری از ثروتمندان حذف می شود.
 
حذف یارانه چه گروه هایی قطعی است؟
در بند الحاقی  تبصره 14 قانون بودجه سال 95، یارانه دو گروه از سرپرستان خانوار به صورت حتمی قطع می‌گردد. یارانه این افراد صرفنظر از درآمد آن ها حذف می شود و قید درآمدی برای آن ها نیامده است. این دو گروه عبارتند از:
*  نمایندگان مجلس شورای اسلامی، قضات و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی دولتی و غیردولتی، پزشکان و دندانپزشکان
*کلیه ایرانیان مقیم خارج ازکشور
به این ترتیب پرونده یارانه نقدی برای کلیه نمایندگان مجلس، قضات، ایرانیان مقیم خارج و ... به آخر راه خود رسیده است و این افراد دیگر نمی توانند برای 45 هزار و 500 تومان تا پایان سال برنامه ریزی کنند!
 
درآمد سالانه بالای 35 میلیون؛ ملاک قطع یارانه
اما حذف یارانه سایر گروه های درآمدی منوط به رسیدن به حد نصاب 35 میلیون تومان در سال است. یعنی اگر فردی درآمدی بالای 2 میلیون و 917هزار تومان در ماه دارد، مشمول قانون حذف یارانه نقدی می شود.  قانون گذار برای اینکه این قانون را استحکام ببخشد، تک تک گروه های شغلی را نام برده است. این موارد را با هم مرور می کنیم:
* کلیه تجار و صاحبان مشاغل آزاد که درآمد سالانه آنها حداقل 350 میلیون ریال باشد.
* کلیه کارکنان دولت و قوای سه‌گانه و شهرداری‌ها و کلیه مؤسسات عمومی و مؤسسات عمومی غیردولتی و کلیه کارکنان نیروهای مسلح و بازنشستگان کشوری و لشکری و کلیه حقوق‌بگیران و مستمری‌بگیران مشمول تأمین اجتماعی و همه دریافت‌کنندگان حقوق و مستمری بخش دولتی و غیردولتی که دریافتی سالانه آنها بیش از 350 میلیون ریال باشد.
* کلیه مدیران و اعضای هیأت مدیره و بازرسان شرکت‌های دولتی و غیردولتی و وابسته به دولت و نهادهای عمومی غیردولتی و کلیه مدیران و اعضای هیأت مدیره و رؤسا و معاونان مناطق و شعب بانک‌ها و بیمه‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری و کلیه کارکنان و اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی که دریافتی سالانه آنها بیش از 350 میلیون ریال باشد.
با وجود اینکه در موارد بالا اکثر مشاغل ذکر شده است، اما قانون گذار برای پر کردن هر گونه خلاء قانونی این بند را هم اضافه کرده است: «کلیه اشخاصی که در سه دهک بالای درآمدی کشور هستند و در موارد فوق ذکر نشده‌اند».
خلاصه کلام اینکه یارانه نقدی کلیه سرپرستان خانواری که درآمدی بالاتر از 2میلیون و 912 هزار تومان در ماه دارند، قطع می شود. بنابراین، دولت موظف می شود که یارانه همه افرادی که در سه دهک بالای درآمدی قرار دارند را قطع کند.
 
از چه زمانی یارانه نقدی حذف می گردد؟
در ادامه مصوبه مجلس آمده است : «از ابتدای تیرماه 1395 پرداخت یارانه به اشخاص مشمول این تبصره تصرف در اموال عمومی بوده و جرم محسوب می‌شود» لذا خرداد 95 آخرین ماهی است که سرپرستان فوق الذکر می توانند یارانه دریافت کنند. اما حالا که مشخص شد دریافت و پرداخت یارانه به اشخاص جرم محسوب می شود، این سوال مطرح است که چه کسانی مجرم هستند؟
 
جریمه دو برابری دریافت کنندگان یارانه
 در قسمت بالا ذکر شد که قانون گذار پرداخت یارانه توسط دولت به سرپرستان ذکر شده را جرم ذکر کرده است. اما اگر شما استحقاق دریافت یارانه را نداشته باشید و آن را دریافت کنید هم باید جریمه بپردازید: «دریافت یارانه توسط افرادی که به موجب این تبصره استحقاق دریافت یارانه را ندارند مستوجب جریمه نقدی به میزان 2 برابر مبلغ دریافتی می‌باشد.» پس اگر در فهرست سرپرستانی قرار دارید که باید یارانه شان حذف شود، خودتان بروید و از یارانه نقدی انصراف دهید تا مشمول این جریمه نشوید.
 
ثبت نام جاماندگان یارانه نقدی
 البته این قانون یک بخش خوب برای جاماندگان یارانه نقدی هم دارد:  «همچنین دولت موظف شد پس از تصویب این قانون نسبت به ثبت‌نام افرادی که موفق به ثبت‌نام برای دریافت یارانه نشده‌اند، اقدام و پس از ثبت‌نام نسبت به پرداخت یارانه آنان اقدام نماید. ثبت‌نام در فرمانداری‌ها انجام می‌شود»
 

 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها