عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

لیلة الرغائب (شب آرزوها)

لیلة الرغائب (شب آرزوها)
چهارشنبه 25 فروردین 1395  03:12 ب.ظ

 


:leaves::fallen_leaf:لیلة الرغائب (شب آرزوها):fallen_leaf::leaves::cherry_blossom::sparkles:از جمله شب‌های بزرگ و با عظمت ماه رجب، شب جمعه اول این ماه است؛ معروف به لیلة الرغائب. اعمال مخصوصی در این شب ذکر شده که به واسطه آن اعمال برکات و پاداش فراوان بر انسان سرازیر می‌‏شود.
رغائب جمع رغیبه است به معنی «امرٌ مرغوب فیه عکاء کثیر» یعنی شبی که در آن عطاها و مواهب فراوان بدست می‌‏آید. در حدیث است شب جمعه اول این ماه، احیاء و بیداری و نیایش، فضیلت ویژه دارد و موجب دست‏یابی به عطایای ارزشمند حضرت پروردگار است. در حدیث است که رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: ملائکه این شب را به این نام نهادند و محدثان در کتاب‏‌های دعا نمازی با کیفیت مخصوصی در این شب ذکر کرده‏‌اند:sparkles:

 

13321342

13321342
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1393 
تعداد پست ها : 2967
محل سکونت : اصفهان
nazaninfatemeh تشکرات از این پست

نماز لیلة الرغائب
چهارشنبه 25 فروردین 1395  03:13 ب.ظ

 


:leaves::fallen_leaf:نماز لیلة الرغائب:fallen_leaf::leaves:

 :cherry_blossom::sparkles:اولين پنجشنبه ماه رجب را روزه می‌دارى. چون شب جمعه داخل شود، ما بين نماز مغرب و عشا، دوازده ركعت نماز بجاى مى آورى؛ هر دو ركعت با يك سلام به اين ترتيب كه در هر ركعت يك مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه «سوره قدر» و دوازده مرتبه «سوره توحيد» می‌خوانى و هنگامى كه از نماز فارغ شدى، هفتاد مرتبه مى‌گويى: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِيِّ الْأُمِّيِّ وَ عَلَى آلِهِ [وَ آلِ مُحَمَّدٍ].
به سجده می‌روى و هفتاد مرتبه می‌گويى:
سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَ الرُّوحِ
سر از سجده بر می دارى و هفتاد مرتبه مى گويى: رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّكَ أَنْتَ الْعَلِيُّ الْأَعْظَم ُ
دوباره به سجده مى روى و هفتاد مرتبه مى‌گويى:
سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَ الرّوح
سپس حاجت خود را می‌طلبى كه به خواست خدا برآورده خواهد شد.
آگاه باش زيارت حضرت رضا عليه السّلام در ماه رجب مستحب است، و انجام آن در اين ماه امتياز خاصى دارد، همانگونه كه انجام عمره در ماه رجب فضيلت دارد تا جايى كه روايت شده انجام آن در اين ماه، در فضيلت همتاى حج است و نيز نقل شده: حضرت سجاد عليه السّلام در ماه رجب به عمره مشرّف شده بود، و شب و روز نزد كعبه نماز می‌خواند، و در حالى كه پيوسته در سجده بود اين ذكر از زبان ايشان شنيده می‌شد: «عَظُمَ الذَّنْبُ مِنْ عَبْدِكَ فَلْيَحْسُنِ الْعَفْوُ مِنْ عِنْدِك َ گناه »:sparkles:

:books: اجازه بنى زهره، علامه حلی

 

13321342

13321342
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1393 
تعداد پست ها : 2967
محل سکونت : اصفهان
nazaninfatemeh تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها