عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

نگه داشتن ادرار تا چند دقیقه عیبی ندارد؟

 
fatemehza
fatemehza
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1393 
تعداد پست ها : 2975
محل سکونت : اصفهان

نگه داشتن ادرار تا چند دقیقه عیبی ندارد؟
پنج شنبه 26 فروردین 1395  08:48 ق.ظ

 

نگه داشتن ادرار تا چند دقیقه عیبی ندارد؟

 

 

همانطور که می دانید نگه داشتن ادرار برای بدن عوارض و خطراتی دارد، مشکلاتی برای کلیه ها و سیستم دفع ادرار که زجرآورترین دردها هستند اما یک سوال که تا چه مدت نگه داشتن ادرار بی ضرر خواهد بود؟

تیترجــو

نگه داشتن ادرار چه عوارض و خطراتی برای بدن دارد؟

 مثانه یکی از اعضای ماهیچه ای بدن می باشد که در داخل لگن قرار گرفته و توسط عضلات آن نگه داشته می شود.مثانه، ادرار را تا موقع خارج شدن از بدن در خودش نگه می دارد ولی باید بدانیم که نگه داشتن ادرار تا چه زمانی بدون خطر و در چه شرایطی خطرناک می شود؟

آیا باید با هر احساس ناراحتی، ادرار کنم؟ 

همانطور که می دانید احساس اینکه باید به دستشویی بروید از ناراحتی کم تا یک احساس تقریبا آزار دهنده متغیر است. بروکر می گوید: شما دوست ندارید که تسلیم هر احساس جزئی ادرار کردن شوید اما از طرفی نمی خواهید ادرارتان را تا اندازه ای نگه دارید که دردناک شود بلکه می خواهید عادات سالم دفع ادرار داشته باشید پس باید حد وسطی پیدا کنید که مجبور نباشید با یک جرعه آب خوردن به دستشویی بروید یا آنکه آنقدر ادرارتان را نگه دارید که احساسی شبیه گرفتگی عضلات پیدا کنید و نتوانید صاف بایستید.

نگه داشتن ادرار برای چه مدتی، عیبی ندارد؟

ظرفیت فیزیکی بدن شما برای نگه داشتن ادرار به چند چیز بستگی دارد. بروکر می گوید: اکثر اوقات خانم ها می توانند 3 تا 6 ساعت، ادرارشان را نگه دارند. اما این، متفاوت خواهد بود و به مقدار ادراری که هر کس تولید می کند، بستگی دارد.

مقدار ادرار بوسیله وضعیت هیدراتاسیون و مصرف مایعات و همچنین ظرفیت عملکردی مثانه مشخص می شود که ترکیبی از اندازه واقعی مثانه و حساسیت مثانه است. ولی در نهایت، تحقیقات زیادی در مورد این موضوع وجود ندارد. حقیقت این است که دفع ادرار نرمال در خانم ها در طول عمرشان، آنگونه که باید، بخوبی درک نشده است.

 

نگه داشتن ادرار تا چه مدتی خطرناک است

بدترین سناریوی ممکن چیست؟
دکتر بروکر می گوید: شما با نگه داشتن ادرارتان دچار عوارض خاصی نمی شوید اگرچه ممکن است این کار شما را کمی بیشتر در خطر ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری قرار دهد که با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود. داشتن عفونت دستگاه ادراری باعث می شود که احساس کنید باید بیشتر از حد نرمال به دستشویی بروید.

مشکلاتی مانند مثانه بیش فعال و سندرم مثانه دردناک نیز منجر به این حالت می شود. اگر ناگهان احساس می کنید که باید بیش از حد معمول ادرار کنید، برای بررسی بیشتر به پزشکتان مراجعه کنید. تمرینات کگل و دارو می تواند مثانه بیش فعال را درمان کند در حالیکه ورزش درمانی و دارو می تواند به درمان سندرم مثانه دردناک کمک کند.

آیا میتوانید طوری با بدنتان کار کنید که کمتر به دستشویی بروید؟
می دانید که هیدراته ماندن، مهم است اما نوشیدن آب زیاد می تواند عارضه جانبی آزاردهنده ای داشته باشد که همان نیاز به دفع ادرار، هر چند دقیقه یکبار است. اما آیا می توانید جلوی بدنتان را بگیرید؟ بروکر می گوید: مثانه بعضی از افراد کاملا حساس است و حتی با کمترین میزان ادرار در مثانه، احساس می کنند که باید ادرار کنند.

کار خوبی است که حواستان را پرت کنید و با هر نیاز اندک دفع ادرار به دستشویی نروید. اینکار به یک روش سالم، مثانه شما را کمی منبسط می کند هر چند نباید انتظار تغییرات عمده ای داشته باشید. تحقیق کوچکی نشان می دهد مثانه پرستاران که ممکن است فرصت ادرار کردن مکرر نداشته باشند، کمی بزرگتر از گروه کنترل هم سن آنهاست.

حرف آخر این است که احتمالا با نگه داشتن ادرار به خودتان، آسیب جدی نمی رسانید اما فقط بخاطر راحتی تان، وقتی احساس آزاردهنده داشتید، باید به دستشویی بروید. بعلاوه چیزهای اندکی هستند که می توانند حس راحتی بعد از دفع ادرار را به شما بدهند.

 

تشکرات از این پست
emamedavazdah
emamedavazdah
emamedavazdah
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1388 
تعداد پست ها : 5305
محل سکونت : بوشهر

پاسخ به:نگه داشتن ادرار تا چند دقیقه عیبی ندارد؟
جمعه 27 فروردین 1395  08:06 ق.ظ

ممنون

ولی بعضی جاها خونده بودم باعث تولید سنگ کلیه به مرور زمان میشه؟!؟!

 او خواهد آمد چه ما آماده باشیم چه نباشیم ، پس طوری باشیم که وقتی آمد شرمنده نشویم  
اللهم عجل لولیک الفرج
تشکرات از این پست
fatemehza
دسترسی سریع به انجمن ها