عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

مدیریت وزن هنگام مصرف بعضی از داروها

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

مدیریت وزن هنگام مصرف بعضی از داروها
پنج شنبه 26 فروردین 1395  08:57 ق.ظ

 

خراسان : یکی از دلایل اصلی این که مبتلایان به افسردگی، از مصرف دارو صرف نظر می کنند افزایش وزن است. بعضی از این افراد به اندازه هفت درصد وزن بدن خود، دچار افزایش وزن می شوند.به نقل ازسایت Reader's Digest نتایج مطالعه ای  که محققان آمریکایی انجام داده اند، نشان می دهد از هر چهار مورد چاقی مفرط حداقل یک نفر دچار اختلالات خلق و خو یا اضطراب است .اما دنبال کردن یک برنامه جدی درمانی به این معنا نیست که وزن بالا می رود.راه های موثری برای کنترل وزن در دوران درمان وجود دارد که به شرح ذیل است :
 
کنترل پرس غذا:
رژیم گرفتن را کنار بگذارید و پرس غذایی خود را محدود کنید.به گفته محققان از اواخر دهه 70 به علت بزرگ تر شدن پرس های  غذایی هر فرد روزی 570 کالری بیشتر مصرف می کند. بنابر این بهتر است در صورت بزرگ بودن پرس غذایی آن را نصف  و از بشقاب های کوچک تر استفاده کنید.
 
غذا را خوب بجوید و آهسته بخورید :
 برای این که مغز بتواند تشخیص دهد  که فرد سیر شده  است 20 دقیقه طول می کشد. هماهنگی  بین خوردن و سیر شدن نه تنها مانع بروز مشکلات گوارشی می شود بلکه از بالا رفتن وزن نیز جلوگیری می کند.هنگامی که غذا را  آهسته می  خورید وخوب می جوید علاوه بر این که از خوردن لذت می برید،  زودتر  احساس سیری می کنید .به همین علت است که برخی افراد با وجود خوردن غذا های چاق کننده  با مشکل وزن مواجه نمی شوند.
 
 هر چه می خورید یادداشت کنید:
نوشتن هر آنچه می خورید کمک خواهد کرد تا مراقب غذا خوردن خود باشید.علاوه بر آن می توانید بفهمید چه نوع رفتاری باعث پر خوری می شود.
 
حمایت لازم است:
همان طور که ترک کردن  سیگار در خانه ای که همه سیگاری هستند سخت است، کم کردن وزن نیز در خانه ای که اعضای آن غذای ناسالم می خورند دشوار است.بنابر این بهتر است بقیه اعضای خانواده را  تشویق به سالم زندگی کردن کنید یا این که در فضای سالم قرار بگیرید.
 
اهداف واقع بینانه ای داشته باشید :
کم کردن هفته ای دو و نیم کیلوگرم   وسوسه انگیز اما غیر واقع بینانه است در حالی که کم کردن هفته ای 250 گرم تا یک کیلو به واقعیت نزدیک تر است  .
با این روش وزن آرام آرام پایین می آید و بر نمی گردد.برای پیش بردن این کار می توانید به 10 دقیقه پیاده روی روزانه تان، هفته ای  5 دقیقه اضافه کنید. همچنین کم کم شیرینی و سپس نان سفید را از برنامه غذایی تان حذف کنید.
 
یک برنامه ورزشی را شروع کنید:
کافی است سه یا چهار روز در هفته  نیم ساعت راه بروید تا با بالا رفتن ضربان قلب وزن کم کنید.ورزشی را انتخاب کنید که می توانید به صورت روز مره  انجام دهید.
 
به احساسات خود توجه  کنید:
اغلب  پر خوری به علت  گرسنگی نیست  بلکه التیام دادن به زخم های عاطفی است.
اما راه های دیگری برای بر طرف کردن این احساسات وجود دارد مانند صحبت کردن با یک دوست، پیاده روی کردن و ... با مشخص کردن حالت های رفتاری و عاطفی می توان  احساس نگرانی را بهتر کنترل کرد.

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها