عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: به یقین، شیعیان ما آنانند که دلهایشان از هر نوع فریبکاری، کینه و دشمنی پاک و سالم باشد. بحارالانوار، ج 68، ص 156

فعالیت های جالب بدن در خواب

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 62817
محل سکونت : تهران

فعالیت های جالب بدن در خواب
پنج شنبه 26 فروردین 1395  03:38 ب.ظ

شاید بتوان خواب را یکی از پیچیده ترین و جالب ترین فرآیندهای حیاتی دانست. بدن در خواب فرصت کافی برای استراحت و بازسازی پیدا می کند. البته در طول آن اتفاقات جالبی نیز در بدن رخ می دهد. هشت فعالیت بدن در هنگام خواب را با هم بررسی می کنیم.

 
خواب

کاهش دمای بدن

قبل از به خواب رفتن، دمای مرکزی بدن شروع به کاهش می کند. درجه حرارت بدن حدود ساعت 2 و 30 دقیقه بامداد به پایین ترین حد خود می رسد. بنابراین بهتر است در صورت نیاز، قبل از خواب دمای اتاق را کمی افزایش دهید.

کاهش وزن

در طول شب از طریق تعریق و تنفس، آب بدن کاهش می یابد. این اتفاق در طول روز نیز رخ می دهد، اما به دلیل اینکه در روز نوشیدنی و مواد خوراکی مصرف می کنیم وزن بدن کاهش نمی یابد. خواب می تواند حتی جای برخی ورزش ها و رژیم های غذایی را تا حدودی بگیرد.
حداقل هفت تا هشت ساعت خواب شبانه منجر به آب شدن چربی های شکم می شود.

بلندتر شدن قد

دیسک های ستون فقرات که به عنوان ضربه گیر بین استخوان ها قرار دارند، آب مصرف کرده و بزرگ تر می شوند، زیرا وزن بدن نمی تواند بر آن ها فشار وارد کند، مثلا هنگام ایستادن.

کلاژن پروتئینی است که به پوست و عروق خونی خاصیت ارتجاعی می بخشد. در هنگام خواب هورمون رشد آزاد می شود که تحریک کننده تولید کلاژن است

اگر از تشک سفت استفاده می کنید، به پهلو و مانند یک جنین بخوابید .

این کار باعث می شود فشار بر روی دیسک های ستون فقرات کاهش یافته و بلند قدتر شوید.

کاهش فشار خون و ضربان قلب

در هنگام خواب، بدن دیگر نیازی به کار و فعالیت شدید ندارد. بنابراین میزان پمپاژ قلب و ارسال خون به اندام ها نیز کاهش می یابد. فشار خون نیز به همین ترتیب کاهش خواهد یافت.

به همین دلیل است که افراد مبتلا به فشار خون بالا باید حداقل هفت ساعت در طول شب بخوابند. این کار خطر بروز بیماری های قلبی در آنها را کاهش می دهد.

حرکت کششی و ناگهانی چشم ها

در طول خواب رِم (آخرین مرحله از خواب) چشم ها به طور سریع به چپ و راست حرکت می کنند.
منظور از REM حرکات سریع چشمی است که از زیر پلک ها قابل رویت می باشد.

اسپاسم بدن

بیش از 70 درصد افراد، حرکت تند و ناگهانی سراسر بدن در شروع خواب را تجربه کرده اند که البته امری طبیعی است. برخی از کارشناسان معتقدند این فرایند ناشی از اضطراب و نامنظم بودن خواب است، اما بسیاری دیگر معتقدند اسپاسم (گرفتگی) بدن در شروع خواب، کاملا طبیعی و اجتناب ناپذیر می باشد.

افزایش تولید کلاژن پوست

کلاژن یک نوع پروتئین است که به پوست و عروق خونی خاصیت ارتجاعی می بخشد. در هنگام خواب که ناشتا هستیم، هورمون رشد آزاد می شود که تحریک کننده تولید کلاژن است.

 

 

منبع : تبیان

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها