عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

برترین عمل برای نزدیکی به خداوند

 
a433b6090c
a433b6090c
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1394 
تعداد پست ها : 14051
محل سکونت : خراسان جنوبی

برترین عمل برای نزدیکی به خداوند
جمعه 27 فروردین 1395  05:44 ق.ظ

 
برترین عمل برای نزدیکی به خداوند
 

نماز برترین عمل برای نزدیکی به خداوند

در روایتی از حضرت صادق (ع) از برترین چیزی که بندگان به واسطه آن به خدا تقرب می جویند، می پرسند، حضرت می فرماید: پس ازشناختن خداوند عملی به برتری نماز سراغ ندارم، آیا نمی بینی بنده نکوکار، عیسی بن مریم گفت که خداوند به من نماز را سفارش فرمود. دعوات راوندی. (سفینة البحار جلد 2 صفحه 42)

چند روایت در مورد اهمیت نماز و اول وقت آن

از رسول خدا (ص) از برترین کارها پرسیده شد، حضرت فرمود: نماز در اول وقتش.  (سفینة البحار جلد 2 صفحه 43)

رسول خدا (ص) فرمودند:

نیست بنده ای که به اوقات نماز و مواضع خورشید ( طلوع و زوال و غروب آفتاب را به جهت نماز) اهتمام داشته باشد، مگر اینکه من ضمانت می کنم برایش راحتی زمان مرگ و برطرف شدن غصه ها و اندوه ها و رستگاری از آتش را.  (سفینة البحار جلد 2 صفحه 43)

 
رسول خدا (ص) فرمودند:

تا انسان مواظب نمازهای پنجگانه در اوقاتش می باشد، شیطان از او برکنار است، پس وقتی آنرا ضایع ساخت ( نمازها را در اوقاتش نخواند) شیطان بر او جرات نموده و به گناهان بزرگ او را وا می دارد.  (سفینة البحار جلد 2 صفحه 43)
 

رسول خدا (ص) در پاسخ ابن مسعود که از دوست داشتنی ترین کارها نزد خداوند پرسید، فرمود نماز در وقتش.  (سفینة البحار جلد 2 صفحه 43)

 
حضرت صادق (ع) فرمودند: شیعیان ما را نزد اوقات نماز بیازمایید که در محافظت بر نمازها چگونه اند. (سفینة البحار جلد 2 صفحه 44)

(یعنی اگر راستی شیعه اهل بیت (ع) هستند ، باید در محافظت بر نمازها به خصوص در اول وقت شباهتی با ایشان داشته باشند)

 
اهتمام مولا علی (ع) به نماز اول وقت در جنگ صفین

هنگامی که علی (ع) در جنگ صفین سرگرم نبرد بود، در میان هر دو صف کارزار مواظب وضع آفتاب بود ( تا ببیند کی ظهر می شود و نماز ظهر را بخواند) ابن عباس عرض کرد: یا امیرالمومنین (ع) این چه کاری است؟ فرمود منتظر زوال هستم تا نماز بخوانیم. ابن عباس گفت: آیا حالا وقت نماز است با این سرگرمی به جنگ؟ فرمود: ما چرا با آنها می جنگیم؟ تنها به خاطر نماز با آنان نبرد می کنیم. (ارشاد القلوب، سفینة البحار جلد 2 صفحه 44)

( چون شعار دین و مظهر اسلام در خارج نماز است، حقیقت دین نیز که بندگی خدا است در نماز است لذا با کفار حقیقی و منافقین چون معاویه و اتباعش برای برپا داشتن نماز نبرد می کرد.)

از میان عبادات ، نماز در زیادتی احکام نمونه است یعنی به قدری اهمیت دارد که چهارهزار حکم به فرموده حضرت صادق (ع) دارد (سفینة البحار جلد 2 صفحه 43)،

از حضرت باقر (ع) روایت شده است که نخستین چیزی که از بنده بازخواست می شود نماز است، اگر پذیرفته شد بقیه اعمال  نیز پذیرفته می گردد. (صلوة الخاشعین صفحه 7)

منبع: کتاب صلاة الخاشعین اثر حضرت آیت الله شهید سید عبدالحسین دستغیب (ره)

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها