عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

لاوروف: نمی‌گذاریم ناتو، ما را به یک درگیری بی‌معنا سوق دهد/ امیدواریم روابطمان با آمریکا عادی شود

لاوروف: نمی‌گذاریم ناتو، ما را به یک درگیری بی‌معنا سوق دهد/ امیدواریم روابطمان با آمریکا عادی شود
جمعه 27 فروردین 1395  10:30 ق.ظ

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزیر خارجه روسیه در اظهاراتی به موضوعاتی از قبیل سوریه و ناتو اظهارنظر کرد.

سرگئی لاوروف امروز پنجشنبه در اظهاراتی با اشاره به مواضع خصمانه غرب به ویژه ناتو ضد مسکو اعلام کرد که روسیه به ناتو اجازه نخواهد داد که پای این کشور را به یک درگیری بی معنا بکشاند.

وزیر خارجه روسیه به به مغولستان رفته، گفت: «ما افزایش بی سابقه فعالیت نظامی و حضور ناتو در به اصطلاح شاخه شرقی ائتلاف را پس از جنگ سرد مشاهده می‌کنیم که هدف آن اعمال فشار نظامی و سیاسی به روسیه است».

لاوروف که در وزارت خارجه مغولستان سخنرانی می‌کرد، تصریح کرد: «همه این اقدامات به همراه پروپاگاندا برای اهریمن جلوه دادن روسیه صورت می‌گیرد».

دیپلمات ارشد روس افزود: «روسیه هیچ طرح و برنامه‌ای برای درگیری بی معنی با ناتو ندارد و نخواهد داشت و ما متقاعد شده‌ایم که هیچ جایگزین معقولی به جز همکاری مشترک اروپایی در زمینه امنیتی بر پایه امنیت مبتنی بر قوانین بین‌المللی وجود ندارد».

لاوروف درباره روابط مسکو- واشنگتن هم اینطور گفت: «ما امیدواریم که روابط روسیه-آمریکا به مسیر طبیعی بازگردد که این موضوع تنها با رعایت اصل احترام متقابل و توازن منافع  انجام خواهد شد. روسیه به دنبال تقابل و درگیری نه با آمریکا، نه با ناتو و یا اتحادیه اروپا نیست».

دیپلمات ارشد روس البته با اشاره به بحران اوکراین، از اتحادیه اروپا انتقاد کرد چرا که به گفته او «کی‌یف» را تشویق به خرابکاری در مسیر اجرای توافقات مینسک کرده است.

او درباره اعمال تحریم‌های کشورهای غربی ضد روسیه هم گفت که «غرب تحریم‌های ضد روسی را پس از آنکه پروژه تغییر رژیم اوکراین شکست خورد، اعمال کرد».

او همچنین به بحران سوریه اشاره و تصریح کرد که عملیات و حملات نظامی روسیه در سوریه زمینه را برای مذاکرات فراگیر سوریه هموار کرد.

وزیر خارجه روسیه همچنین ابراز امیدواری کرد که مذاکرات آتی درباره بحران سوریه به نتیجه مثبتی برای پایان دادن به این بحران بیانجامد.

victoryone

victoryone
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 3512
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها