عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

تعیین تکلیف آمریکا برای تجارت اروپا با ایران

تعیین تکلیف آمریکا برای تجارت اروپا با ایران
جمعه 27 فروردین 1395  02:00 ب.ظ

گاردین گزارش داد
تعیین تکلیف آمریکا برای تجارت اروپا با ایران

روزنامه گاردین در گزارشی به موضوع تحریم‌های ایران پرداخت و ادامه این تحریم‌ها را ناشی از رفتار آمریکا و ترس اروپایی‌ها عنوان کرد.

روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی با عنوان «باز کردن گره شبکه تحریم‌ها علیه ایران» نوشت: بعد از توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به پنچ به علاوه یک،آلمانی‌ها به ایجاد ارتباط در زمینه‌های مختلف همچون مهندسی مکانیک وساخت خودرو با ایران علاقه زیادی نشان دادند.ارتباط پیچیده قوانین اروپا و آمریکا ارتباط‌گیری را مشکل می‌کند. بدین معنا که بانک‌های علاقه‌مند به ایجاد گردش مالی با ایران بسیار کمیاب هستند.
ترس از جریمه شدن توسط ارگان‌های اقتصادی آمریکا عاملی است برای احتیاط بانک‌های اروپایی برای مراوده با ایران،مخصوصا آن بانک‌هایی که رابطه اقتصادی با آمریکا دارند.به عنوان مثال در سال 2014 وزارت خزانه‌داری آمریکا بانک «بی ان پی» فرانسه را به جرم  ایجاد گردش مالی با بانک‌های ایران 8/9  میلیارد دلار جریمه کرد.
گاردین در ادامه نوشت: ایران همچنان از گشایش خطوط اعتباری به دلار برای صادرات و واردات محروم است. ایران همچنان از دستیابی به اعتبارات مسدود شده دلاری در بانک‌های خارجی ناتوان است.تا وقتی که مشکل انتقال دلار حل نشود، ایرانی‌ها همچنان به روش قدیمی با استفاده از شخص یا نهاد ثالثی به اعتباراتشان دست یابند.
ریچارد نفیو، معمار تحریم‌های ایران به گاردین می‌گوید: «همچنان تمایلاتی در دولت اوباما برای حفظ فشار و حتی اعمال تحریم‌های بیشتر بر ضد سپاه پاسداران به دلیل اختلافات گسترده دیگر وجود دارد.»
گاردین در ادامه می‌نویسد: سیاست اوباما حمایت از دولت روحانی است،که به حمایت مالی خارجی برای محقق کردن وعده‌های اقتصادی خود نیاز دارد. اوباما همزمان  هر بنگاه اقتصادی که هرگونه وابستگی به سپاه دارد را در لیست تحریم‌های خود نگه داشته است. این بدین معناست که اوباما عملا  درب‌های ورود به بخش‌های وسیعی از بازار ایران را می‌بندد. شرکت‌های اروپایی که به دنبال حضور گسترده و درازمدت در ایران هستند موفق نخواهند بود.
نفیو به گاردین می‌گوید: «ارتباط تجاری خطرناک ،آن ارتباطی است که از نتیجه آن منفعتی نصیب سپاه پاسداران شود و یا حمایتی از آنها به عمل آورد.»

منبع: http://kayhan.ir/fa/news/72393

mhzahraee

mhzahraee
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 2615
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها