عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

اکنون که S300 تحویل ایران شده، چه اتفاقی می افتد؟

اکنون که S300 تحویل ایران شده، چه اتفاقی می افتد؟
یک شنبه 29 فروردین 1395  08:38 ق.ظ


 

اگر ایران یک سامانه اس 300 را در ساحل جنوب شرقی خود قرار دهد، می تواند به سرعت هواپیماهای آمریکایی یا متحدان آن ها را که از پایگاه های محلی خود بلند می شوند ردیابی کند. به گزارش انتخاب  بیزینس اینسایدر نوشت: مدت ها ست روسیه اعلام کرده آماده فروش یکی از پیشرفته ترین سیستم های دفاع هوایی جهان به ایران است که البته فاز نخست تحویل آن اجرا شد. این امر می تواند تعادل قدرت در خاورمیانه را به شدت بر هم بزند.اکنون که این قرارداد عملی شده و مسکو بالاخره اس 300 را به تهران فرستاد، ایران می تواند در ورای مرزهایش تردد هوایی را تهدید و مختل کرده و در عین حال از سایت های هسته ای خود مقابل حمله های پیشگیرانه محافظت کند.

 

انواع مختلفی از اس 300 وجود دارد، اما اطلاع درستی در دست نیست که روسیه کدام مدل آن به ایران را تحویل داده است. پیشتر روسیه موافقت خود را با فروش مدل PMU1 در سال 2007 اعلام کرده بود. این سامانه موشکی 150 کیلومتر برد دارد و می تواند به چند هدف همزمان شلیک کرده و جنگنده های تا ارتفاع 27 کیلومتر را ساقط کند. همچنین ماهواره های مرتبط با آن می توانند اهداف هوایی را تا فاصله 240 کیلومتر ردگیری کنند.دامنه و قابلیت های اس 300 ایران را قادر می سازد قدرت هوایی خود را در بیرون مرزهایش اعمال کند.

 

در ادامه این گزارش آمده است : اگر ایران یک سامانه اس 300 را در ساحل جنوب شرقی خود قرار دهد، نه تنها می تواند به سرعت هواپیماهای آمریکایی یا متحدان آن ها را که از پایگاه های محلی خود بلند می شوند ردیابی کند بلکه  اکثر جنگنده ها پیش از رسیدن به سواحل ایران برابر ردیابی و رویارویی آسیب پذیر می شوند.بر اساس این گزارش  اس 300 به ایران قابلیت های تهاجمی در بیرون مرزهای هوایی خود را می دهد که تهدید هواپیماهای غیر متخاصمی که بر فراز کشورهای همسایه پرواز می کنند را نیز در بر می گیرد .

 

این قابلیت ها ایران را قادر می سازد پروازهای نظامی آمریکا و متحدانش و همچنین خطوط هوایی مسافربری را در سراسر خلیج فارس ردگیری کند. برای نمونه، اگر سامانه های اس 300 در ساحل جنوب شرقی ایران قرار داده شود، فرودگاه بین المللی بحرین و پایگاه نیروی دریایی آمریکا در بحرین در شعاع برد 150 کیلومتری قرار گرفته و همه فعالیت هایشان به راحتی توسط ایران ردگیری می شوند.علاوه بر تاثیر بالقوه اس 300 در اعمال قدرت هوایی ایران، این سامانه می تواند حلقه دفاعی سهمگینی در اطراف سایت های هسته ای ایران ایجاد کند. در چنین شرایطی، به جز پیشرفته ترین جنگنده های آمریکا، تقریبا هیچ جنگنده ای نمی تواند به حریم هوایی ایران نفوذ کند.

 

در این گزارش آمده است : تحویل این سامانه به ایران می تواند تهدید حمله نظامی در صورت نقض توافق هسته ای را بی اثر سازد.یک فرمانده ارشد نیروی هوایی آمریکا در مصاحبه ای با دیلی بیست گفته است: اس 300 به طور ویژه ایران را در برابر اسرائیل و هر کشوری که قابلیت های جنگنده های رادارگریز نسل پنجم را نداشته باشد از هر حمله ای مصون می کند. به بیان دیگر، ایران با اس 300 می تواند هر اقدامی بخواهد انجام دهد و هیچ واهمه ای از حمله از هیچ سویی البته جز آمریکا نداشته باشد.اساسا وجود اس 300 هر اقدام نظامی علیه ایران را حتی برای آمریکا بسیار دشوار و پرهزینه می کند.از آنجا که این سامانه قابلیت جابجایی دارد، در حالی که جنگنده های غیر رادار گریز نمی توانند با خیال راحت در آسمان ایران فعالیت کنند، آمریکا به سختی می تواند این سامانه ها را مورد هدف قرار دهد.

 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

khodaeem1

khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی
دسترسی سریع به انجمن ها