عضویت العربیة English
امام علی علیه‌السلام: برترین جهاد آن است که انسان روز خود را آغاز کند در حالى که در اندیشه ستم کردن به احدى نباشد. من لا یحضر الفقیه، ح 5762

چرا مأموم نباید در نمازجماعت حمدوسوره بخواند؟

چرا مأموم نباید در نمازجماعت حمدوسوره بخواند؟
یک شنبه 29 فروردین 1395  06:35 ب.ظ

چرا مأموم نباید در نمازجماعت حمدوسوره بخواند؟

نماز جماعت در بازار چرا مأموم نباید در نمازجماعت حمدوسوره بخواند؟

مأموم در دو رکعت اول نمازجماعت نباید حمدوسوره بخواند؛ به دلیل فتوای علما که برگرفته از روایات می باشد. به عنوان نمونه یک روایت در این خصوص ذکر می شود:

«سُئِلَ الصَّادِقُ علیه السلام... أَنَّ عَلَی الْقَوْمِ فِی الرَّکعَتَینِ الْأُولَیینِ أَنْ یسْتَمِعُوا إِلَی قِرَاءَةِ الْإِمَامِ وَ إِذَا کانَ فِی صَلَاةٍ لَایجْهَرُ فِیهَا سَبَّحُوا وَ عَلَیهِمْ فِی الرَّکعَتَینِ الْأُخْرَاوَینِ أَنْ یسَبِّحُوا وَ هَذَا أَحَبُّ إِلَی»

از امام صادق در مورد نحوه برگزاری نمازجماعت سؤال شد. حضرت فرمودند: کسانی که مأموم هستند، در دو رکعت اول نمازهای جهری (صبح، مغرب و عشا) به قرائت (حمدوسوره) امام جماعت گوش دهند و در نمازهای اخفاتی (ظهر و عصر) تسبیح بگویند»

(بحارالأنوار،ج 85،ص122)

در حدیثی دیگر، راوی می گوید: به امام صادق علیه السلام عرض کردم: موقعی که به امام جماعت اقتدا می کنم می توانم حمدوسوره بخوانم؟

حضرت فرمودند: در نمازهای آهسته، قرائت حمدوسوره به امام جماعت محوّل است. در این نمازها حمدوسوره مخوان. اما در نمازهای بلند اگر صدای او را می شنوی، گوش فرا ده که بلند خواندن برای همین است تا دیگران استماع کنند؛ و اگر صدای او را نمی شنوی، برای خودت به قرائت حمدوسوره بپرداز.»

(کافی،ج3،ص377)

a433b6090c

a433b6090c
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1394 
تعداد پست ها : 13400
محل سکونت : خراسان جنوبی
دسترسی سریع به انجمن ها