عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

آمریکا در صدد افزایش عملیات نظامی در عراق و سوریه است

 
victoryone
victoryone
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 3930
محل سکونت : خوزستان

آمریکا در صدد افزایش عملیات نظامی در عراق و سوریه است
یک شنبه 29 فروردین 1395  08:22 ب.ظ

به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس، گفته می‌شود دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا در صدد است با افزایش تعداد نیروهای عملیات ویژه خود، آنچه «مبارزه نظامی با داعش در عراق و سوریه» می‌نامند، افزایش دهد.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز گزارش کرد، آمریکا در صدد است مسئله افزایش بالگردهای نظامی ارتش برای «مبارزه با داعش در عراق» را نیز مورد بررسی قرار دهد.

جدیت آمریکا در مبارزه با تروریست‌های داعشی در عراق و سوریه همشه محل انتقاد روسیه و کشورهای دیگری مانند ایران بوده است. فراتر از این، منابع عراقی نیز بارها گفته‌اند که هواپیماهای ائتلاف آمریکایی تاکنون بارها مواضع نیروهای عراقی را که در حال مبارزه با داعش هستند، هدف قرار داده‌اند.

طبق این گزارش، دولت آمریکا آماده می‌شود تا دهها نیروی عملیات ویژه دیگر به 50 نیروی کنونی که در سوریه مستقر هستند بیفزاید.

سه مقام وزارت دفاع و ارتش آمریکا می‌گویند که این نیروهای عملیات ویژه در حال حاضر به معارضان مسلح که در حال مبارزه با داعش هستند، مشاوره ی‌می‌دهند و به آنها کمک مکنند.

آمریکا از گروه‌های تروریستی در سوریه که عضو داعش یا النصره نیستند، عموما به نام «معارضان» میانه‌رو یاد می‌کند.

بنا به گفته این مقامات، مربیان نظامی آمریکا که احتمالاً مجموع آنها به 200 نفر خواهد رسید می‌توانند آموزش‌های خود به «معارضان مسلح» سوریه را گسترش دارند و این مبارزان احتمالاً نقش مهمی در بازپس‌گیری «رقه» مقر اصلی تکفیری‌های داعش خواهند داشت.

نیویورک‌تایمز ادامه داد که مقامات پنتاگون احتمالاً در صدد هستند که تلاش‌ها برای مشاوره و آموزش نیروهای امنیتی عراق برای حملات پیش‌بینی شده موصل، دومین شهر بزرگ عراق و پناهگاه اصلی داعش در این کشور را افزایش دهند.

این طرح پنتاگون شامل تغییر مکان مربیان نظامی که در عراق مستقر هستند و انتقال آنها به مواضعی نزدیک‌تر به موصل می‌شود.

بنا به گفته مقامات آمریکایی، پنتاگون احتمالاً بالگردهای آپاچی بیشتری در عراق مستقر کنند و از آنها برای مبارزه در موصل استفاده کنند.

پنج نفر از مقامات دفاعی و نظامی آمریکا که خواستند نامشان فاش نشود چنین اطلاعاتی را ارائه کردند اما به هرحال تصمیمات نهایی به واشنگتن و بغداد بستگی دارد.

مقامات دولت آمریکا روز شنبه (دیروز) اعلام کردند که اعلام یا حتی پیشنهاد افزایش کمک آمریکا، وظیفه دیپلماتیک حساسی است که ممکن است بیش از پیش موضع «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق را به خطر بیندازد.

«اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا روز شنبه (دیروز 16 آوریل) به وضوح اعلام کرد که دولت اوباما تلاش‌های نظامی برای شکست داعش را تقویت می‌کند اما درباره جزئیات آن اظهارنظری نکرد.

وی در یک کنفرانس خبری در پایگاه هوایی «الظفره» در آغاز سفرش به خاورمیانه گفت: «شما باید از ما انتظار داشته باشید و شاهد آن باشید که ما اقدامات بیشتری انجام دهیم».

کارتر رویکرد آمریکا را استفاده از نیروهای مسلح آمریکا برای کمک به تسریع عملیات نظامی علیه داعش توصیف کرد اما ادامه داد که این نیروها جایگزین نیروهای امنیتی عراق یا معارضان مسلح سوریه نمی‌شوند.

بنا بر برآوردهای کنونی پنتاگون، حدود پنج هزار نیروی نظامی آمریکا در عراق هستند اما این تعداد اغلب به صورت روزانه متغیر است.

چهارشنبه هفته گذشته، «استیون وارن» سخنگوی نظامی آمریکا در عراق اعلام کرد که مرحله اولیه عملیات تحت رهبری آمریکا علیه داعش با هدف «تضعیف پیکارجویان» این گروه، تکمیل شده است و نیروهای ائتلاف در مرحله دوم عملیات هستند.

نیویورک‌تایمز گزارش کرد، حتی اگر عملیات علیه داعش در عراق و سوریه با پیشرفت‌هایی همراه بوده است اما سلطه این گروه در مکان‌هایی چون لیبی و همچنین عملیات‌های بیرونی این گروه در اروپا بسیار مرگبار است.

کارتر روز گذشته با اعضای ارتش آمریکا از جمله خلبانانی که در پایگاه هوایی الظفره مستقر هستند و بخشی از نیروهای عملیات هوایی آمریکا بر فراز عراق و سوریه هستند، دیدار کرد و گفت که در روزهای آتی با فرماندهان نظامی که عملیات شکست داعش را هدایت می‌کنند دیدار می‌کند.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها