عضویت العربیة English
امام علی علیه‌السلام: برترین جهاد آن است که انسان روز خود را آغاز کند در حالى که در اندیشه ستم کردن به احدى نباشد. من لا یحضر الفقیه، ح 5762

موگرینی: اوباما را برای پایا ن بن بست تحت فشار قرار دادیم

موگرینی: اوباما را برای پایا ن بن بست تحت فشار قرار دادیم
دوشنبه 30 فروردین 1395  09:59 ق.ظ

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که روز شنبه برای دیدار با مقامات کشورمان به همراه هفت کمیسیونر این اتحادیه به تهران آمده بود، از «تهیه دستورالعمل جدیدی برای همکاری بانک های اروپایی با ایران» خبرداد و گفت: «مذاکراتی را در سطوح بالا با مقامات آمریکایی انجام داده‌ایم و همچنان در حال مذاکره هستیم و برخی از مشکلات را هم حل کرده‌ایم، چون ما باید از منافع بانک‌ها و سرمایه گذاران اروپایی دفاع کنیم تا آن ها بتوانند بدون دغدغه کار خود را در ایران آغاز کنند.»فدریکا موگرینی که با خبرگزاری صدا و سیما گفت و گو می کرد، با بیان این که «در سفر به تهران هفت کمیسیونر همراه من بودند» تصریح کرد: این بزرگ‌ترین هیئتی بود که مرا در یک سفر خارجی همراهی می کردند که امیدوارم فصل جدیدی از همکاری های دوجانبه را آغاز کنیم.

وی درباره حضور بانک‌های خارجی و همکاری آن ها با ایران از طریق سوئیفت اظهار کرد: ما دستورالعمل جدیدی برای همکاری بانک های اروپایی با ایران تهیه کرده ایم و هیچ مانعی برای همکاری آن ها با ایران وجود ندارد. به گزارش ایسنا، به نقل از وال استریت ژورنال، موگرینی دراین باره تاکید کرده است که «وی دولت اوباما را برای پایان دادن به این بن بست تحت فشار قرار داده است و با جان کری، وزیر خارجه آمریکا در نشست اخیر گروه هفت در هیروشیما این مسئله را مطرح کرده و همچنین در حاشیه نشست امنیت هسته ای در واشنگتن این مسئله را با یک مقام ارشد آمریکایی در میان گذاشته است.

وی همچنین در گفت و گو با خبرگزاری صداوسیما افزود: همه تلاش خود را می کنیم و برنامه های تشویقی هم برای حمایت از سرمایه گذاران اروپایی و شرکت‌هایی که قصد همکاری با ایران را داشته باشند ارائه کرده ایم و تاکنون نیز چندین شرکت و بانک اروپایی قراردادهایی با ایران امضا کرده اند که امیدواریم طرف ایرانی نیز زمینه حضور آن ها را در ایران تقویت کند. وی افزود: برخی از بانک ها تمایل نشان داده اند که به ایران بیایند و من مطمئن هستم که با فاصله زمانی کوتاهی، اکثر بانک های مهم اروپایی کار با ایران را از سر خواهند گرفت. وی افزود: کمیسیونرهای همراه من در سفر به تهران اقدامات عملی را آغاز و اعلام کرده‌اند که از سرمایه‌گذاران اروپایی برای سرمایه‌گذاری در ایران حمایت‌های مالی خواهند کرد. خبرنگار از موگرینی پرسید: «برخی از نمایندگان کنگره و نامزدهای انتخابات این کشور برجام را رد کرده اند». 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پاسخ داد: «این یک توافق تاریخی است و توافقات در سطوح دولت ها از جمله آمریکا انجام شده و اشخاص نمی توانند آن را نقض کنند
 هرکس توافق را نقض کند متضرر می شود. آن هایی که به دنبال شکست برجام هستند بدانند که شکست برجام یعنی شکست همه طرف ها اما من مطمئن هستم که ایران به تعهداتش عمل خواهد کرد. وی در پاسخ به سوالی درباره این که چه زمانی مردم ایران رفع تحریم ها را لمس خواهند کرد؟ گفت: تحریم ها به تدریج برداشته می شوند. شرکت های بزرگ کار را آغاز کرده اند.ما در اتحادیه اروپا قوانین تشویقی و تضمین های مالی ارائه کردیم تا تمایل به همکاری با ایران داشته باشند و هر هفته شاهد پیشرفت در این باره هستیم.

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

مدیران برتر آبان ماه

khodaeem1

khodaeem1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 89006
دسترسی سریع به انجمن ها