عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

اهمیت دادن به درد دندان بچه ها

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 6370
محل سکونت : اصفهان

اهمیت دادن به درد دندان بچه ها
دوشنبه 30 فروردین 1395  02:12 ب.ظ

 

173

 

اگر شاهد ناراحتی دندان و مشکلات مربوط به آن در فرزندتان هستید بهتر است هرچه سریعتر در جهت بهبود فرزندتان قدم بردارید!

 

کودکان به علت نوع تغذیه شان که شامل غذاهای پرکربوهیدرات می شود و رعایت نکردن بهداشت دهان ـ که ناشی از بی توجهی خانواده ها به ضرورت رعایت بهداشت دهان می شود ـ بشدت در معرض بروز پوسیدگی ها هستند. پوسیدگی دندان در کودکان نیز نظیر بزرگسالان باعث بروز درد می شود، ولی بیشترین شدت درد دندان کودک، به علت گیر غذایی در ناحیه پوسیدگی است که با پاکسازی ناحیه درگیر به طور موقت قابل رفع است.

دکتر مصطفی محاوری، متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان با تاکید بر این که اگر درد دندان کودک به دنبال پوسیدگی منجر به آبسه و تورم شود باید با جدیت بیشتری مورد توجه و پیگیری درمانی قرار گیرد، گفت: چنین وضعی از موارد اورژانس در دندانپزشکی کودکان تلقی می شود و باید در اولین فرصت ممکن از سوی دندانپزشک تحت درمان قرار گیرد.

وی افزود: از سوی دیگر، صدمات دندانی در دوران دندان های شیری نیز باید بشدت مورد توجه قرار بگیرد، چون عوارض ناشی از آن، دندان های دائمی کودک را نیز متاثر خواهد کرد. بی شک هنگام بروز شکستگی دندان شیری کودک، والدین باید آرامش خود را حفظ کنند تا از تحمیل استرس بیشتر به کودک خودداری شود. البته درصورتی که شکستگی جزئی و در حد پریدگی لبه دندان باشد اقدام اورژانسی لازم نیست. وی تاکید کرد: در صورتی که شکستگی بیش از یک میلی متر باشد با توجه به این که علاوه بر شکستگی مینای دندان، احتمال درگیری عاج و عصب دندان نیز وجود دارد باید در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کرد. در این موارد، دندانپزشک علاوه بر این که توصیه می کند به مدت دو هفته از غذاهای نرم استفاده شده و بهداشت دهان در این دوره بیش از پیش رعایت شود به درمان های لازم برای کودک نیز اقدام می کند.

روزنامه جام جم

تشکرات از این پست
ma1393
ma1393
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : شهریور 1393 
تعداد پست ها : 1538
محل سکونت : اصفهان

علامت های دندان در آوردن در کودکان
سه شنبه 31 فروردین 1395  11:07 ب.ظ

 

علامت های دندان در آوردن در کودکان

علامت های دندان در آوردن در کودکان

علامت های دندان در آوردن در کودکان

 

نوزادان و كودكان با علائم متفاوتي دندان درمي‌آورند. ميزان درد دندان درآوردن نيز در آنها متفاوت است. اين علائم چند روز ادامه دارند. برخي كودكان خوش‌شانس هستند كه به هنگام دندان درآوردن رنج و عذاب زيادي متحمل نمي‌شوند.

 

يك‌سوم از كودكان آب دهان‌شان سرازير مي‌شود، يك‌سوم ديگر از كودكان كج‌خلق و تندمزاج مي‌شوند و يك‌سوم مابقي نيز دچار مشكلات مربوط به خواب مي‌شوند.

 

براي آنكه كودك‌تان به راحتي دندان درآورد و دچار درد و ناراحتي نشود، بهتر است روش‌هاي زير را امتحان كنيد:

 

* بيرون زدن نوك دندان از زير لثه
* تورم لثه
* تلاش كودك براي جويدن و مكيدن هر چيزي كه در دست دارد
* سرازير شدن آب دهان
* كج‌خلقي
* ماليدن صورت
* مشكلات مربوط به خواب (بدخوابي)
* امتناع از غذا خوردن
* ماليدن گوش‌ها

 

اگر متوجه چند نشانه از نشان‌هاي فوق در كودك‌تان شديد، احتمالاً به زودي متوجه دندان درآوردن او نيز خواهيد شد. اگر كودك‌تان طي اين روزها دچار اسهال، تب و آبريزش بيني شده است، آن را نشانه خاص دندان درآوردن قلمداد نكنيد؛‌ به‌خصوص اگر اين موارد بيشتر از 24 ساعت ادامه يابد؛ ‌چرا كه دندان درآوردن باعث اسهال و تب نمي‌شود.

 

با اين وجود اغلب والدين مي‌گويند كه دندان درآوردن كودك‌شان به صورت مستقيم با اين نشانه همراه بوده است؛ ولي هنوز هيچ‌گونه دليل علمي اين ادعا را اثبات نكرده است. در صورت بروز اين علائم، كودك خود را نزد پزشك ببريد.

 

چه زماني دير دندان درآوردن بايد باعث نگراني والدين شود؟
معمولاً نخستين دندان سفيد و شيري كودك در 10-4 ماهگي بيرون مي‌زند، اما اگر كمي هم ديرتر شد، جاي هيچ‌گونه نگراني نيست.

 

اگر دندان‌هاي كودك‌تان بسيار كند و دير به دير ظاهر مي‌شوند، اما رشد استخواني، پوستي و موهاي او كاملا طبيعي است، باز هم جاي نگراني نيست. اگر كودك‌تان تولد يكسالگي‌اش را پشت سر گذاشته اما هنوز دنداني درنياورده است، او را نزد پزشك ببريد.

 

 

حتي گاهي اوقات دندان‌هاي دائمي كودكان 9-8 ساله نيز مي‌افتد. در چنين مواقعي بهترين كار اين است كه به يك متخصص دندانپزشك و يا يك اُرتودنتيست مراجعه كنيد.

 

دير دندان درآوردن در كودكاني كه سير طبيعي رشد خود را سپري مي‌كنند، نشانه خطر نيست. در ضمن دندان‌هايي كه ديرتر درمي‌آيند، ديرتر پوسيده و خراب مي‌شوند. بهترين كار مراجعه دندانپزشك از زمان رويش اولين دندان شيري يا يكسالگي است.

 

 

تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها