عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

عظمت نماز

 
a433b6090c
a433b6090c
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1394 
تعداد پست ها : 14051
محل سکونت : خراسان جنوبی

عظمت نماز
سه شنبه 31 فروردین 1395  06:12 ق.ظ

عظمت نماز

http://file.tebyan.net/a433b6090c/71922130151603032322_thumb.jpeg.png

«و انها لكبیرة الا على الخاشعین‏» . خداى تعالى مى‏فرماید: نماز، كار بزرگى است . گمان نكنید كار آسانى است. عظمت نماز به پیكره نماز نیست; به این نیست كه اولش تكبیر و آخرش تسلیم و داراى افعال واقوال و اذكار و قیام و قعود است . این را بچه‏هاى شش ساله هم انجام مى‏دهند . صلات، كبیر است، چون براى توحید و اخلاص در عبودیت است، وگرنه انسان صد سال هم كه نماز بخواند، مشرك است . عروج بشر در مرتبه توحید عملى و توحید اعتقادى به انقطاع از ماسوى‏الله و وابستگى به خداى تعالى است . بشر در این مرحله، منتهاى عبودیت را طى كرده است و منتهاى تكامل را پیدا كرده است . انبیا كه در برابر این جهان پرآشوب، نهضت كردند، به خاطر این بود كه این جهت را تكمیل كرده بودند و اتكایشان به خداى تعالى بود و غیر خدا را پرستش نكردند . چون آن مقام قرب‏الهى را پیدا كرده بودند، احیا و اماته مى‏كردند . شما هم اگر آن مقام را پیدا كنى، مى‏توانى احیا و اماته كنى .

این وسیله‏اى است‏براى عروج بشر، ولكن ما از آن استفاده نمى‏كنیم . جهان آفرینش - به حسب ماده و آفرینش - كه انبیا از آن استفاده مى‏كردند، براى همه یكسان است . یعنى شما هم مى‏توانى، آن طور كه انبیا استفاده كردند، استفاده كنى; ولى همت‏شما ضعیف است . وقتى در ماكولات و مشروبات بى‏چاره باشى، در تشریفات بى‏چاره باشى، همان جا مى‏مانى . توحید، عبودیت‏خداى تعالى و انقطاع از ماسوى‏الله است . اگر بشر به این مرحله برسد - كه تكامل، رسیدن به این مرحله است - از چیزهاى دیگر صرف نظر مى‏كند . اگر بشر با كلمه توحید آشنا شود تمام اختلافات شرق و غرب تعطیل مى‏شود، اگر كلمه توحید در بین اجتماع پیاده شود، تمام خیانت‏ها تعطیل مى‏شود . نماز، بزرگ است . خیلى مشكل است آدم به آن نمازى كه خدا مى‏خواهد موفق شود و آثار، مال همان نماز است .

آیة الله العظمى بهاءالدینى

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها