عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

موگرینی: می خواهیم شریک اول اقتصادی ایران باشیم

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

موگرینی: می خواهیم شریک اول اقتصادی ایران باشیم
سه شنبه 31 فروردین 1395  08:28 ق.ظ

مسئول سیاست خارجی اتحادیه در پایان سفرش به تهران با اشاره به خواسته این اتحادیه برای تبدیل شدن به شریک اول اقتصادی ایران،  از استقرار قریب الوقوع تیم اروپایی در تهران برای انجام گفت و گو های بلند مدت با ایران خبر داد و با اشاره به دومین سفرش به ایران گفت: «موتور همکاری‌های عملی ایران و اتحادیه اروپا به حرکت در آمده است.» اشاره موگرینی به گفت و گوهای ایران و اروپا، مذاکراتی میان ایران و اروپاست که پیشتر توسط دو طرف «گفتگوهای سطح بالا» خوانده می‌شد. موگرینی که سفر فشرده ای به ایران داشت، در گفت و گو با تسنیم در خصوص افتتاح دفتر اتحادیه اروپا در تهران، این موضوع را نیازمند گام های اداری بیشتر دانست، ولی در عین حال تأکید کرد که نخستین گروه از دیپلمات‌های اتحادیه اروپا طی هفته های آینده به تهران اعزام می‌شوند. وی در پاسخ به این سوال که این دیپلمات ها کجا مستقر می شوند، گفت: آنها در سفارت هلند در تهران که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، به فعالیت خواهند پرداخت.
 
 
برخی کارشکنی های طرف آمریکایی در مسیر رفع موانع تجارت با ایران نیز یکی دیگر از پرسش هایی بود که موگرینی در خصوص نقش اروپا برای حل این معضل، با اشاره به ریاستش در کمیسیون کشورهای برجام، گفت: «نه تنها طرف ایرانی بلکه طرف اروپایی نیز حضور بانک های اروپایی در تهران را به عنوان یک اولویت در نظر دارد. ما به سختی در حال کار کردن با تمامی بانک‌های اروپایی و بخش‌های مالی اروپایی هستیم تا در وهله اول برای آنها تشریح کنیم که وضعیت تغییر کرده است.» وی افزود: «همچنین ما درباره این موضوع با دوستان آمریکایی خود صحبت می‌کنیم.  آنها می‌دانند که تا چه اندازه این موضوع برای ما اروپایی‌ها مهم است.» این مقام ارشد اروپایی با اشاره به سابقه مبادلات ایران و اروپا افزود: «اتحادیه اروپا می‌خواهد بار دیگر شریک اول اقتصادی ایران باشد.»
 
 
رویترز: ایران از اروپا خواسته که به آمریکا فشار بیاورد
همزمان با این اظهارات موگرینی، خبرگزاری رویترز با اشاره به مشکلات موجود در مسیر دستیابی ایران به اقتصاد جهانی در گزارشی نوشت که دولت ایران تلاش می کند از قدرت نفوذ اتحادیه اروپا برای امتیازگیری از آمریکا استفاده کند. به گزارش فارس رویترز نوشت «ایران از اتحادیه اروپا درخواست کرده است که به واشنگتن برای دسترسی اقتصاد ایران به سیستم مالی جهانی فشار بیاورد.» اشاره رویترز در شرایطی است که وال استریت ژورنال 2 روز پیش گزارش داد که موگرینی «دولت اوباما را برای پایان دادن به بن بست (کندی رفع تحریم های مالی) تحت فشار قرار داده است.»
 
موگرینی همچنین در نامه ای سرگشاده از فصل جدید روابط ایران و اروپا سخن گفت. به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از روزنامه وریره دلاسرا، پرشمار گان ترین روزنامه ایتالیا، از انتشار نامه سرگشاده فدریکا موگرینی مسئول عالی سیاست خارجی اروپا خبر داد و به نقل از وی نوشت: گشایش اتحادیه اروپا به سوی ایران ، آغاز یک تحول است. وی در ادامه با تأکید بر این که کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشغول گشودن فصل جدیدی در روابط شان با ایران هستند، در مورد مسائل منطقه ای نوشت: اگر ایران بپذیرد که با دیگر قدرت های منطقه ای کار کند، می تواند بر روی متحدان خود فشار بیاورد.

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها