عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

امام رضا علیه السلام و مبارزه با فساد

 
salamat595
salamat595
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 19517
محل سکونت : مازندران

امام رضا علیه السلام و مبارزه با فساد
سه شنبه 31 فروردین 1395  09:52 ب.ظ

هنگامى كه در سوره هود يا ديگر سوره‏هاى قرآنى كه داستان رسالت‏پيامبران سلف را بازگو مى‏كند مى‏انديشيم، در مى‏يابيم كه تمام پيامبران‏در مقابل فساد وبويژه فسادى كه در ميان قومشان شيوع داشت، به مبارزه‏برخاستند. آنان هر فساد سياسى يا اجتماعى يا اقتصادى و يا فكرى رامنتهى به گمراهى و شرك وكفر قلمداد مى‏كردند و از همين‏رو خدا را به‏ياد مردم مى‏آوردند و آنها را از عذاب خداوند در دنيا و عقابش در آخرت‏بيم مى‏دادند، زيرا اين شيوه، راه اصلاح انسان و بازداشت او از ارتكاب‏هرگونه جرم و فساد است.
ائمه نيز به راه پيامبران مى‏رفتند. آنان با تمام انواع و اشكال فساد باهمين وسيله، به مبارزه برمى‏خاستند. امام رضاعليه السلام نيز همچون اجدادخود فرزندان مخلص امّت را در اين راه هدايت كرد و در راه خدا متحمّل‏هر گونه آزار وشكنجه شد.
او حكومت جاهليّتى را كه عبّاسيّان به نام اسلام بنيان نهاده بودند، مردود شناخت و آن را كلاً حكومتى غاصب، ستمگر و فاسد معرفى كرد.
وى با جريانهاى فكرى مخالف با اصول‏اسلامى به رويارويى برخاست‏و با استفاده از تعاليم آيين اسلام با فساد اخلاقى امّت به ستيز پرداخت.
امام‏عليه السلام در اين مبارزات تنها نبود بلكه گروهى از نخبگان امّت‏وبرگزيدگان ودانشمندان و فرزانگان و رهبران فداكار كه پيروان‏اهل‏بيت بودند، وى را همراهى مى‏كردند. پيش از اين خوانديم كه ائمه‏چگونه و با چه شيوه‏اى امّت را رهبرى مى‏كردند. (1)
امّا در اينجا سزاوار است اندكى در باره حادثه‏اى كه براى مؤرخان اين‏پرسش را ايجاد كرده است و به نظر ما نقطه درخشانى در زندگى امام رضاو نقطه عطفى در حركت شيعه به شمار مى‏آيد، سخن بگوييم. پرسش اين‏است :
چرا آن‏حضرت ولايتعهدى مأمون را پذيرفت ؟
پيش از هر چيز بايد اين پرسش را نيز مطرح كنيم كه :
چه عواملى خليفه عبّاسى را واداشت تا چنين گام بزرگ و جسورانه‏اى‏بردارد ؟ !
---------------------------------------------
1) در كتاب "التاريخ الاسلامى . . دروس و عبر" در اين باره سخن گفته‏ايم.
---------------------------------------
نويسنده : آيت الله سيد محمد تقي مدرسي

تشکرات از این پست
nazaninfatemeh
دسترسی سریع به انجمن ها