عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

ای پی: کری و ظریف به پیشرفت‌های خوبی درباره توافق هسته‌ای دست یافتند

 
mohandesvahidpour
mohandesvahidpour
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 5058

ای پی: کری و ظریف به پیشرفت‌های خوبی درباره توافق هسته‌ای دست یافتند
چهارشنبه 1 اردیبهشت 1395  09:19 ق.ظ

آسوشیتدپرس در گزارشی به قلم "ادیت لدرر" نوشت: "جان کری،" وزیر امور خارجه آمریکا، و "محمد جواد ظریف،" همتای ایرانی وی، روز سه شنبه از برخی پیشرفت ها در شکایت ایران خبر دادند مبنی بر اینکه ایران از کاهش تحریم ها آنگونه که در چارچوب توافقنامه هسته ای ذکر شده و مستحق آن بوده، برخوردار نشده است.

 
وزرای امور خارجه آمریکا و ایران پس از نشست پست درهای بسته که بیش از دو ساعت و نیم طول کشید گفتند توافق کردند روز جمعه مجددا در حاشیه مراسم سازمان ملل متحد برای امضا توافقنامه تغییرات آب و هوایی ، نشست برگزار کنند.
 
موضوع مورد بحث، اجرای توافقنامه هسته ای است که براساس آن قرار شد تحریم های اقتصادی فلج کننده علیه ایران در ازای محدود شدن برنامه هسته ای این کشور کاهش یابد.
 
ایران اعلام کرده هنوز نتوانسته است به نظام مالی بین المللی دسترسی پیدا کند و آمریکا به وظایف خود براساس توافقنامه هسته ای به دست آمده عمل نمی کند.
 
کاخ سفید، وزارت خزانه داری و وزارت امور خارجه آمریکا همگی اعلام کرده اند آمریکا آنچه را که ملزم به آن بوده انجام داده است.
 
با این حال مقامات می گویند دولت "باراک اوباما،" رئیس جمهور آمریکا، در حال بررسی کاهش یا رفع محدودیت های مالی است که مانع از استفاده از دلار آمریکا در معاملات تجاری با ایران می شود.
 
این مقامات تضمین دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا یا دسترسی مستقیم به دلار آمریکا را رد اما اعلام کرده اند باب دیگر اقدامات را به منظور ترغیب تجارتی که براساس توافقنامه هسته ای قانونی باشد، باز گذاشته اند.
 
کری در مصاحبه با خبرنگاران گفت وی و ظریف تلاش می کنند اطمینان یابند توافقنامه هسته ای دقیقا به همان شکلی که می باید، اجرا می شود و همه طرف ها از مزایایی که براساس این توافقنامه مستحق آن هستند بهره مند خواهند شد.
 
وی افزود: ما امروز روی برخی مسائل کلیدی کار کردیم و به پیشرفت هایی دست یافتیم. ما موافقت کردیم روز جمعه مجددا نشست برگزار کنیم.
 
ظریف نیز گفت درمورد چگونگی اجرای این توافقنامه به گونه ای گفتگو کردیم که اطمینان داده شود ایران به مزایایی که براساس توافقنامه هسته ای مستحق آن است، دست خواهد یافت.
 
کری دوشنبه شب در اظهاراتی از توافقنامه هسته ای به دست آمده با ایران دفاع کرد و گفت: برغم پیش بینی های بسیار وحشتناک شک اندیشان، ما در نقطه ای قرار داریم که برخی افراد آن را غیر قابل تصور و برخی دیگر نیز غیر قابل باور می دانستند.
 
وی تصریح کرد: آیا بحث ها بر سر اینکه ایران چه مقدار پول به دست خود آورد را به یاد دارید؟ برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری می گفتند این پول 155 میلیارد دلار است؛ اما این اشتباه بود. برخی نیز گمان می کردند این پول حدود 100 میلیارد دلار است. اما برآورد ما این است که این پول 55 میلیارد دلار خواهد بود.
 
کری گفت: آیا می دانید آنها تاکنون چه مقدار پول دریافت کرده اند؟ حدود سه میلیارد دلار. بنابراین آنچه ما به مردم گفتیم درست بود.
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها