عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

درس هایی ویژه از زندگی حضرت زینب (س)

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

درس هایی ویژه از زندگی حضرت زینب (س)
شنبه 4 اردیبهشت 1395  09:09 ب.ظ

 

8 سرمشق برای زندگی بانوان
 
خراسان - نویسنده : حسینی

امروز که در سوگ رحلت بانویی گرانقدر از عزیزان رسول خدا (ص)نشسته ایم، خوب است نگاهی به زندگی آن بزرگوار بیندازیم، کمی فکر کنیم و درس های ایشان را در زندگی به کار گیریم:


1 - اقتدار و صلابت
وقتی صحبت از اقتدار می شود، بیشتر اذهان به سمت ویژگی های مردانه می رود، در حالی که اقتدار، ویژگی مهمی است که تابع جنسیت افراد نیست. وقتی فردی از شاکله شخصیتی محکم و استواری برخوردار است، از اقتدار لازم در گفتار و رفتار خود برخوردار خواهد بود. این ویژگی بسیار شریف و قابل تحسین در بانوی بزرگ؛ حضرت زینب (س) به خوبی وجود داشت و با مطالعه منش و شیوه رفتاری آن حضرت می توان به راحتی این نکته را دریافت. بارزترین نمونه آن، حضور آن حضرت در بارگاه یزید و استواری و صلابتشان در سخن گفتن و ایستادگی بر سر اعتقاداتشان است. اگر کسی از چنین بایسته هایی یعنی ایمان و اعتقاد به باور های خود برخوردار نباشد، هیچ گاه در چنان شرایط غمبار و دشواری نمی تواند آن گونه استوار بماند و با دشمن سرسخت خود آن چنان محکم و کوبنده سخن بگوید.


2- آگاهی و دانش
زنان باید به اهمیت نقش خود در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی شان پی ببرند. داشتن آگاهی و علم و دانش کافی درباره هر موضوعی به انسان جرأت و اعتماد به نفس می بخشد و به او اجازه می دهد بدون تردید و با آگاهی کامل از درستی کاری نسبت به آن موضع بگیرد و دچار شک نشود. دچار شدن به شک و تردید پایه های تصمیم آدمی را متزلزل می سازد و اجازه نمی دهد فرد بتواند در شرایط حساس و خاص به راحتی و به درستی تصمیم بگیرد و واکنشی نشان بدهد. همه می دانیم حضرت زینب (س) در شمار بانوان آگاه، مفسر و مطلع زمان خویش بودند و اگر این آگاهی نبود چگونه آن حضرت در زمانی که تمام حامیان و عزیزانشان را درکربلا آن چنان از دست دادند، به راحتی می توانستند بهترین واکنش را نشان دهند و بهترین راه را در پیش بگیرند.


3 - خردورزی
باوری در بسیاری از افراد رواج دارد که بر مبنای آن، زنان موجوداتی صرفا احساساتی توصیف می شوند که نمی توانند مدبرانه و بر پایه عقل و خرد تصمیم بگیرند و مسائل مختلف را بررسی کنند. در حالی که زنان کاملا می توانند بر پایه عقل و خرد و بسیار مدبرانه با مسائل برخورد کنند و به تأسی از بزرگان آیین و دین خود باید هم همین گونه باشند. حضرت زینب (س) «عقیله بنی هاشم» و به خردورزی شهره بودند. درست است که میزان غلظت احساسات و عواطف در بانوان به دلیل نقش حساسی که در زندگی دارند، بسیار بیشتر است ولی نباید تمام موضوعات زندگی شان را تحت الشعاع این حالت قرار دهند.


4- حمایت عاطفی و قدرت درک بالا
بانوان باید به پیروی از حضرت زینب (س) خود را در مسیر تربیت صحیح قرار داده و رشد کنند و برای افزایش وسعت درک خود و توان عاطفی شان اقدام کنند. به خاطر بیاورید آن چه در روز عاشورا بر خاندان رسول ا... (ص) رفت، چه بار عاطفی دردناک و شرایط سخت و دشواری را برای اهل بیت و بانوان و کودکان ایجاد کرد؛ در چنین شرایط بحرانی و طاقت فرسایی آن بانوی عظیم الشأن پناه زنان و کودکان بودند، حال آن ها را درک می کردند، به آن ها دلداری می دادند و ازایشان دلجویی می کردند. اگر این شخصیت خود نیز دچار احساسات شدید می شدند و خود را و مدیریت روان خود را به غلبه آن ها می سپردند، واقعا امور چگونه پیش می رفت؟


5- فریاد زدن حق
حق را باید گفت به محکم ترین و مؤثرترین زبان حتی اگر تمام اطرافیان در غل و زنجیر باشند و در برابرت سرکرده ظلم ایستاده باشد و تو ، زنی تنها میانشان استوار ایستاده باشی.


6- ایمان
ایمان به وعده های الهی و دل سپردن به آن ها و باورداشتن شان، همواره دل و جان آدمی را آرام و مطمئن می سازد که این امر خود به قوت و نیرو بخشیدن روح و روان آدمی منجر می شود و این ویژگی بارزی است که تجلی اش را در شخصیت آن بانوی بزرگوار به خوبی و روشنی می بینیم.


7- دوری از ترس
ترس و ضعف دو ویژگی مخرب شخصیت آدمی است که اجازه نمی دهد به آن چه درست است، اقدام کند. اگر شجاعت ذاتی و شخصیت حضرت زینب (س) نبود چه کسی پیام عاشورای حسینی را به درستی به دیگران منتقل می کرد و زمینه های ثبت اطلاعات درست آن را در تاریخ فراهم می کرد؟ اگر قرار بود پایه های پوشالی کاخ و باروی اهل ظلم بر روح و روان داغدیده آن بانو اثر بگذارد، چه کسی با کلامی آتشین که رنگ و بوی سخنان پرصلابت امام علی (ع) را داشت، افکار پلید یزیدیان را به چالش می کشید؟


8 - صاحب نگرش بودن
بانوان باید آن قدر از جهان بینی توحیدی برخوردار باشند و نفس خود را تربیت کرده باشند که بتوانند با دیده ای حق بین به آنچه برایشان رخ می دهد، نگاه کنند آن گونه که الگوی زندگی شان؛ حضرت زینب (س) به جهان هستی می نگریست و توانست با دیدن جفای بزرگ و جور غالب ظالم بگوید:


«ما رأیت إلا جمیلا» هیچ ،جز زیبایی ندیدم!

 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
nazaninfatemeh
دسترسی سریع به انجمن ها