عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

مصادره 2 میلیارد منابع ایران توسط آمریکا نتیجه بی‌تدبیری دولت احمدی نژاد است

 
mohandesvahidpour
mohandesvahidpour
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 5058

مصادره 2 میلیارد منابع ایران توسط آمریکا نتیجه بی‌تدبیری دولت احمدی نژاد است
یک شنبه 5 اردیبهشت 1395  09:38 ق.ظ

"اسحاق جهانگیری" عصر شنبه در سومین نشست مدیران عامل بانک های خصوصی و دولتی با بیان اینکه در دوران تحریم بیشترین فشار و آسیب متوجه نظام بانکی و نفت بود، اظهارداشت: بر اساس پیش بینی هایی مبنی بر حصول توافق هسته ای، در بخش نفت طراحی هایی را برای افزایش تولید و فروش انجام دادیم تا دیگر معطل دوره جدیدی نشویم و حتی منابع ارزی که نیاز داشتیم با تدابیری که اندیشیده شد و با مجوزی که از رهبر انقلاب گرفتیم، منابع را تامین کردیم و بخش نفت بلافاصله از دستاوردهای برجام استفاده کرد.

 
وی با بیان اینکه میزان صادرات نفت خام کشور ، پس از برجام افزایش قابل توجهی پیدا کرد گفت: در اسفندماه سال گذشته نفت و میعانات گازی را تا روزی دو میلیون و 200 هزار بشکه صادر کردیم که البته بیش از 300 هزار بشکه از این مقدار، میعانات است که حتما باید این مقدار صادرات نفت و میعانات افزایش پیدا کند و به میزان قبل از تحریم ها برگردد.
 
جهانگیری یادآور شد: این آماده سازی که در بخش نفت اتفاق افتاد، در نظام بانکی هم باید اتفاق می افتاد و شرایطی باید به وجود می آورد که از ابزارها و فرصت های پس از برجام در ارتباط با استفاده از منابع خارجی استفاده کند.
 
وی ادامه داد: نظام بانکی بیش از بخش نفت در تحریم ها آسیب دید؛ به همین دلیل، این بخش هم نیازمند آماده سازی برای ورود به دوره پسابرجام بود.
 
وی در ادامه به حکم دادگاهی در آمریکا در باره مصادره کردن اموال ایران اشاره کرد و گفت: آمریکایی ها در نهایت قلدری این کار را راجع به منابع ما انجام دادند و به تعبیر درست، دستبرد زدند به منابعی که غالبا بانک مرکزی در یک بانک اروپایی داشته است.
 
جهانگیری یادآور شد: آمریکا کار بسیار بدی کرده است و به بهانه واهی که می داند به هیچ وجه به دامن جمهوری اسلامی ایران نمی چسبد، این اتفاقی که چند 10 سال قبل در لبنان افتاده و ایران هیچ کجای آن نبوده ، دادگاه های آنجا علیه ایران آن را بهانه کرده اند ، آمریکایی هایی که خود پرونده سیاهی از این اتفاق ها مانند کودتای 28 مرداد و ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایرباس پیش ملت ایران دارند.
 
وی ادامه داد: همه این پرونده ها واقعی است و وجود دارد و باید در دادگاه های ایران به آنها رسیدگی شود. آمریکایی ها برای یک اتفاق واهی که در لبنان افتاده که می گویند ایران از آنها حمایت کرده ، می آیند اینگونه به پول ما دستبرد می زنند در صورتی که هیچ جای این حادثه به این دولت ارتباطی نداشته است. 
 
جهانگیری با بیان اینکه بعضی ها فکر می کنند که این دولت یک جای آن نقش داشته است ، گفت: اولا این اتفاقات مربوط به چند 10 سال قبل است ، علی رغم اینکه ما می دانستیم که حتی آمریکایی ها به دلیل این حرفها و عدم پای بندی شان به خیلی از مقررات ، امکانی از جمهوری اسلامی در آمریکا ببینند می روند و مصادره می کنند و می گویند دادگاه های ما حکم داده اند.
 
وی با بیان اینکه در دولت گذشته یک بی تدبیری انجام گرفت، ادامه داد: در یک دوره ای تصمیم گرفتند بخشی از منابع بانک مرکزی با یک اوراقی در اروپا مدیریت شود که متاسفانه با بی تدبیری کامل (دولت قبل) ، دو میلیارد اوراق آمریکایی خریدند و این باعث شد آنها بتوانند به راحتی این دو میلیارد را مسدود کنند و بعد بگویند ما آن را مصادره کردیم.
 
معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد : دولت ایران حتما از تمام ابزارهای قانونی و حقوقی خود استفاده می کند که پول و سودش را از آمریکایی ها پس بگیرد و آمریکایی ها می دانند که دولت ایران می تواند این کار را انجام دهد.
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها