عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

ریاست‌ جمهوری ۲ ساله برای «عون» در لبنان

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286994
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

ریاست‌ جمهوری ۲ ساله برای «عون» در لبنان
یک شنبه 5 اردیبهشت 1395  12:51 ب.ظ

ریاست‌ جمهوری ۲ ساله برای «عون» در لبنان

 

خبرگزاری فارس: ریاست‌ جمهوری ۲ ساله برای «عون» در لبنان

منابع خبری از ارائه بسته پیشنهادی جدیدی برای انتخاب رئیس‌جمهور در لبنان خبر می‌دهند، اما سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که آیا این بسته پیشنهادی به «خلأ ریاستی» لبنان پایان خواهد داد؟

 

به گزارش گروه بین الملل 

خبرگزاری فارس، در حالی‌که ژنو میزبان نمایندگان دولت سوریه و معارضان این کشور برای گفت‌وگو و مذاکره در خصوص یکی از مهمترین پرونده‌های منطقه یعنی بحران سوریه است و در آن سو، کویت نیز میزبان طرف‌های درگیر در بحران یمن است تا شاید راه حلی برای پایان دادن به تجاوز نظامی عربستان سعودی و ائتلاف عربی علیه یمن بیابد، بار دیگر لبنان نگاه‌ها محافل منطقه‌ای و بین المللی را به خود جلب کرد.

الرأی: پیشنهاد ریاست دو ساله عون مطرح شده است

روزنامه کویتی «الرأی» در این خصوص از تحرکات سیاسی و پیشنهادی جدید در لبنان برای برون‌رفت از خلأ ریاستی و ریاست دو ساله میشل عون (نامزد جریان 8 مارس) خبر داد.

در این راستا، بسته پیشنهادی جدیدی توسط گروهی از سفرا در لبنان درحال تهیه و ارائه شدن است که به موجب آن رئیس جمهور انتقالی برای مدت 2 سال انتخاب شده و مهمترین وظیفه وی تعدیلات در قانون اساسی لبنان مشخص شده است.

روزنامه الرأی بر این باور است که این بسته پیشنهادی نمی‌تواند مورد استقبال و به تبع آن موافقت برخی از گروه‌ها و جریان‌های سیاسی لبنان قرار گیرد، چون ژنرال «میشل عون» به عنوان نامزد پیشنهادی تصدی این پست، این دوره 2 ساله برای زمامداری را رد می‌کند، علاوه بر اینکه مسیحیان لبنان مخالف دست بردن در مدت دوره ریاست جمهوری هستند، اهل سنت لبنان نیز دست بردن در اختیارات نخست وزیر از طریق وضع آیین‌نامه‌ای داخلی برای کابینه را رد می‌کنند، چون به تبع آن موضوع اختیارات رئیس پارلمان و دوره ریاست وی مطرح می‌شود.

النشره: ریاست دو ساله فعلا بهترین پیشنهاد حل بحران است

پایگاه خبری «النشره» لبنان نیز ضمن درج گزارشی در این زمینه نوشت: این طرح ابتدا توسط «حسن الحسینی»، رئیس سابق پارلمان لبنان ارائه شد و قرار بود، در دیدار با «فرانسوا اولاند»، رئیس جمهوری فرانسه مطرح شود تا وی برای حل قضیه ریاست جمهوری آن را به محافل لبنانی عرضه کند.

به نوشته النشره صرف نظر از اتهاماتی که دشمنان و مخالفان حزب الله و جریان 8 مارس مطرح می‌کنند، به نظر می‌رسد، این بسته پیشنهادی در این برهه زمانی بهترین گزینه برای خروج از بحران ریاستی و از سرگیری فعالیت موسسات و نهادهای حکومتی است.

در این شرایط دو گزینه پیش روی ژنرال میشل عون خواهد بود، یا پیشنهاد حزب الله در این خصوص را بپذیرد یا با مخالفت با این طرح فرصت تصدی پست ریاست جمهوری را به طور کامل از دست بدهد.

در این بین حزب الله نیز احتمال روی گردانی عون و مخالفت با صیغه انتقالی پس از ورود به کاخ «بعبدا» را نادیده نمی‌گیرد. به گفته منابع نزدیک به حزب الله عون مجبور است، ائتلاف و هم پیمانی خود با «سمیر جعجع»، رئیس حزب «القوات» را که ائتلافش با عون را منوط به چرخشی کردن پست ریاست جمهوری کرده بود، حفظ کند.

این درحالی است که جریان ملی آزاد بر این باور است، پس از ورود عون به بعبدا وی تا زمانی‌که دوره قانونی ریاست جمهوری‌اش را سپری نکند، از آن خارج نخواهد شد.

به نظر می‌رسد، اگر میشل عون خواهان تصدی منصب ریاست جمهوری است، باید گام اساسی را بردارد:

- بهبود روابط با رئیس پارلمان و فراهم کردن زمینه برگزاری نشست قانونی پارلمان برای انتخاب رئیس جمهور

- جلب رضایت «سلیمان فرنجیه»، رئیس جریان «المرده» و دستیابی به توافق ضمنی با وی مبنی بر عدم مانع تراشی در روند انتخاب رئیس جمهوری و به تبع آن کناره گیری از این سمت پس از پایان دوره مورد نظر که یک یا دو سال خواهد بود

- مطمئن ساختن اهل سنت لبنان مبنی بر حفظ توافقنامه طائف و فراهم کردن شرایط برای تشکیل دولت به ریاست «سعد الحریری»

صرف نظر از موانع داخلی، تاکنون بازیگران منطقه‌ای و بین المللی مواضع خود درباره این طرح را اعلام نکرده‌اند، اگرچه باید توجه داشت که حرف آخر در این پرونده را تهران و ریاض خواهند زد.

روزنامه سعودی: پیشنهاد ریاست دو ساله عون جدی است

در این ارتباط روزنامه عربستانی «عکاظ» نیز با درج خبری، از این موضوع به عنوان طرحی «جدی» جهت انتخاب میشل عون به ریاست جمهوری لبنان یاد کرد.

عکاظ نوشت: منابع آگاه می‌گویند که طرح انتخاب میشل عون برای ریاست جمهوری لبنان برای مدت دو سال جدی است و دو مرجع سیاسی آن را قبول کرده‌اند و یکی از آن دو قرار است درباره آن با حزب‌الله گفت‌وگو کند.

«سلیم سلهب» عضو فراکسیون عون در پارلمان لبنان بعید ندانسته که میشل عون با چنین پیشنهادی موافقت کند اما هنوز چنین چیزی در حد شایعه است.

انتهای پیام/ص

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها