عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

دو بمب ساعتی اقتصاد ایران به روایت مسعود نیلی

دو بمب ساعتی اقتصاد ایران به روایت مسعود نیلی
یک شنبه 5 اردیبهشت 1395  08:41 ب.ظ

اخباراقتصادی,خبرهای اقتصادی,نیلی

دکتر مسعود نیلی می‌گوید: «در حال حاضر اقتصاد ایران روی دو بمب ساعتی بزرگ قرار گرفته است.

یك بمب ساعتی حجم بالای جمعیت غیر فعال نسبت به جمعیت فعال است كه نسبت بسیار بالایی است.

 

بمب دوم، بمب نقدینگی است. این دو بمب ساعتی هنوز فعال نشده‌اند و زمان انفجار را نشان نمی‌دهند. جمعیت غیرفعال ایرانی با عطف به جمعیت شاغلان زندگی می‌كنند و برای اینكه صبر آنها لبریز نشود باید اقدام‌های كوتاه‌مدت انجام داد».

به گزارش عصر ایران و به نقل از تارنمای ساعت 24 این اقتصاددان  كه به گفته خودش «۳۰ سال است به طور مستمر بر مسایل كلان اقتصاد ایران متمركز است» و تجربه برنامه‌ریزی توسعه در كارنامه‌اش دیده می‌شود درتازه‌ترین داوری خود نسبت به روزگار اقتصاد ایران همچنان امیدوار است «وفاق سیاسی» در ایران رخ دهد.

 او می‌گوید: بهبود وضع اقتصادی ایران به شرایط اقتصاد سیاسی بستگی دارد و باید «وفاق سیاسی» پیرامون چگونگی دستیابی به «رشد اقتصادی» پدیدار شود.

اما نقدینگی كه بمب دوم است و اگر فعال شود فاجعه درست می‌كند نیازمند اتخاذ سیاست‌های بلندمدت‌تر است.

 دکتر نیلی تصریح کرده است: بهبود وضعیت اقتصاد ایران دو پیچیدگی دارد و پیچیدگی نخست ابعاد فنی و كارشناسی كلان اقتصاد است كه هر روز بر پیچیدگی آن افزوده می‌شود و به سمتی می‌رود كه باز كردن و ساده كردن آن از توانایی كارشناسی دولت دور می‌شود.

پیچیدگی دوم اما اقتصاد سیاسی است كه باید به آن توجه كرد. یك مساله اساسی این است كه نفع برندگان و زیان‌كنندگان تحریم، پس از برجام جابه‌جا شده‌اند و بازیگران موثر در پساتحریم بسیار متفاوت از دوره تحریم است كه باید در كانون توجه قرار گیرد.

او تاكید كرده است: وقتی من می‌گویم باید یك وفاق و درك فراجناحی وجود داشته باشد، برای این است كه همه مسافر یك كشتی هستیم و باید مراقب باشیم موتور كشتی خاموش نشود.

 

اخبار اقتصادی - عصر ایران

💮 صبور باش 💮
 🌱چیزایِ خوب زمان می برن🌱

siryahya

siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 149469
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂
دسترسی سریع به انجمن ها