عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

بيم دادن از تباه كردن نماز

 
a433b6090c
a433b6090c
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1394 
تعداد پست ها : 14051
محل سکونت : خراسان جنوبی

بيم دادن از تباه كردن نماز
دوشنبه 6 اردیبهشت 1395  05:44 ق.ظ

قرآن : «پس واى بر نمازگزاران . آنان كه از نمازشان غافلند.»
«آنگاه، پس از آنان جانشينانى به جاى ماندند كه نماز را تباه ساخته و از هوسها پيروى كردند، و به زودى (سزاى) گمراهىِ (خود) را خواهند ديد.»
1 ـ پيامبر خدا صلّى الله عليه و آله : امّت من چهار دسته اند: دسته اى نماز مى گزارند ولى در نمازشان غافلند، براى اينان «ويل» است و «ويل» نام طبقه اى از طبقات دوزخ است . خداوند متعال فرموده است: «پس واى بر نمازگزاران. آنان كه از نمازشان غافلند». و دسته اى گاه نماز مى خوانند و گاه نمى خوانند، براى اينان «غىّ» است و «غىّ» نام طبقه اى از طبقات دوزخ است. خداوند متعال گفته است: «آنگاه، پس از آنان جانشينانى به جاى ماندند كه نماز را تباه ساخته و از هوسها پيروى كردند، و به زودى (سزاى) گمراهىِ (خود) را خواهند ديد». و دسته اى هيچگاه نماز نمى خوانند، براى اينان «سقر» است و «سقر» نام طبقه اى از طبقات دوزخ است. خداوند متعال گفته است: «چه چيز شما را به سقر درآورد؟ گفتند از نمازگزاران نبوديم». و دسته اى هميشه نماز مى خوانند و در نمازشان نيز فروتنند. خداوند تبارك و تعالى گفته است: «بى گمان مؤمنان رستگار شدند. آنان كه در نمازشان فروتنند».
2 ـ محمّد بن فضيل: از عبد صالح (امام كاظم عليه السّلام ) درباره گفته خداى جلّ جلاله : «كسانى كه از نمازشان غافلند» پرسيدم ، فرمود: منظور تباه كردن است.
3 ـ پيامبر خدا صلّى الله عليه و آله : همواره، شيطان از انسانِ با ايمان، هراسان است تا هنگامى كه بر نمازهاى پنجگانه مواظبت ورزد . پس هرگاه آن ها را تباه كند بر او جرأت مى يابد و او را در گناهان بزرگ وارد مى كند.
4 ـ نمازتان را تباه مكنيد كه هر كس نمازش را تباه كند ، با قارون و هامان محشور مى شود و سزاوار است كه خداوند او را همراه با منافقان وارد آتش كند. پس واى بر كسى كه بر نمازش و انجام سنّت پيامبرش مواظبت نورزيده است.
5 ـ هيچ نمازگزارى نيست ، جز اينكه فرشته اى بر سمت راست او و فرشته اى بر سمت چپش قرار دارد . پس اگر نماز را تمام بياورد، آن را بالا مى برند و اگر تمام نياورده باشد، آن را به صورتش مى زنند.
6 ـ امام باقر عليه السّلام : پيامبر خدا صلّى الله عليه و آله در مسجد نشسته بود كه مردى داخل شد و به نماز ايستاد ، ولى ركوع و سجودش را تمام به جا نياورد. پس حضرت فرمود: همچون نوك زدن كلاغ نوك زد (تند و شتابان) ، اگر اين مرد بميرد و نمازش اينگونه باشد بر غير آيين من مرده است.
7 ـ امام صادق عليه السّلام : علىّ بن ابيطالب عليه السّلام مردى را ديد كه در نمازش نوك مى زند (تند و شتابان خم مى شود و بر مى خيزد) پس گفت: چه مدت است اينگونه نماز مى خوانى؟ مرد گفت: از فلان زمان. پس حضرت فرمود: مثال تو نزد خداوند مثال نوك زدن كلاغ است. اگر تو مرده بودى بر غير دين ابوالقاسم محمّد صلّى الله عليه و آله مى مردى.
سپس علىّ عليه السّلام فرمود: دزدترين مردم كسى است،كه از نمازش مى دزدد.
8 ـ پيامبر خدا صلّى الله عليه و آله : كسى كه ركوع و سجودش را تمام به جا نمى آورد، نمازى ندارد[1].
9 ـ هر كس وضو و ركوع و سجودش را تمام به جا نياورد، نمازش ناقص است.
10 ـ ابو قتاده: پيامبر خدا صلّى الله عليه و آله فرمود: بدترين دزد آن است كه از نمازش مى دزدد. گفتند: اى پيامبر خدا صلّى الله عليه و آله ، چگونه از نمازش مى دزدد؟ فرمود: ركوع و سجودش را تمام به جا نمى آورد.
11 ـ پيامبر خدا صلّى الله عليه و آله : هرگاه يكى از شما نماز واجبش را بخواند ، ولى ركوع و سجود و تكبير و دعاى آن را، تمام به جا نياورد ، همچون بازرگانى است كه سود نمى برد تا اينكه تنها سرمايه اش باقى مى ماند.
12 ـ كسى كه نمازش را تمام به جا نمى آورد ، همچون زن باردارى است كه در نزديكى زاييدن، بچه اش مى افتد. پس نه بچه اى مانده و نه وى مادر شده است.
13 ـ از نشانه هاى نزديكى قيامت، تباه كردن نمازهاست.
14 ـ امام علىّ عليه السّلام ـ هنگامى كه از او نشانه هاى طغيان دجال پرسيده شد ـ فرمود : هنگامى كه مردم نماز را بميرانند و امانت را تباه كنند.
15 ـ امام صادق عليه السّلام : فرشته اى بر نماز گمارده شده است كه كار ديگرى غير از آن ندارد. پس هنگامى كه تمام مى شود آن را مى گيرد و بالا مى برد. پس اگر از پذيرفتنى ها باشد، پذيرفته مى شود و اگر از آن ها باشد كه پذيرفته نمى شود، به او گفته مى شود: آن را به بنده ام بازگردان. پس آن را پايين مى آورد تا به صورتش بزند. سپس مى گويد: افّ بر تو، همواره عمل تو مرا به زحمت مى اندازد.
________________________________________
(1) در نقل «المعجم الأوسط» آمده است: «نمازش پذيرفته نمى شود».

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها