عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

اوباما: اعزام نیرو برای براندازی اسد اشتباه است

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

اوباما: اعزام نیرو برای براندازی اسد اشتباه است
دوشنبه 6 اردیبهشت 1395  07:38 ق.ظ

 
 

اوباما که به دوران پایان ریاست جمهوری اش نزدیک می شود، اذعان کردکه اعزام نیرو برای براندازی بشاراسد اشتباه است. همچنین، وزیر خارجه اوباما نیز در اعترافی بی سابقه گفته است که نمی توان میان تروریست ها و مخالفان اسد تمایزی قائل شد. این در حالی است که آمریکا با دسته بندی دوگانه از تروریست ها به صورت تروریست خوب و بد،  با طرحی 500میلیون دلاری،  به تروریست های مخالف اسد کمک های مالی و تسلیحاتی کرده بود.  اوباما در گفت وگو با بی بی سی گفته است که «اشتباه خواهد بود که آمریکا یا انگلیس و هر کشور دیگری، برای ساقط کردن حکومت(بشار) اسد به سوریه نیروی زمینی اعزام کنند.»

 

اوباما در این گفت وگو همچنین تلویحاً به شکست وی در برابر داعش اشاره کرد و گفت: «بر این باور نیست که در 9 ماه پایانی دوره ریاست جمهوری اش، داعش را به طور کامل شکست بدهد. اوباما در این گفت وگو البته حرف های تکراری نیز زد؛ او گفت که باید بر بازیگران منطقه ای موثر بر دولت سوریه فشار وارد کرد تا متقاعد شوند که برای  یک دوره انتقالی در سوریه گفت وگو کنند؛ اما او نگفت که نقش مردم خود سوریه در این میان چیست؟  در این گفت وگو، اوباما از متحدان خود که نیابتاً از جانب آمریکا در میدان سوریه نقش ایفا می کنند و پارلمان این کشور ها با عملیات در سوریه مخالف هستند و خواهان اقدام آمریکا در معادلات سوریه هستندنیز انتقاد کرد. در این باره اوبا ما گفت که سوریه یکی از بسیار مواردی است که طبیعت آن ها فراملی است و بنابر این، مقابله با آن نیاز به پاسخی فرا ملی دارد. پاسخ فراملی در ادبیات آمریکایی، توجیهی است برای مداخله در کشور های دوردست.

 

اوباما در ادامه گفت که فکر می کنم، برای بسیاری وسوسه انگیز است که فکر کنند ما می توانیم در ها را ببندیم، خندق دور خودمان بکنیم و در مسائل جهان خود را درگیر نکنیم. اوباما البته دست کم در آغاز گفت وگوهایش، این بار برای بحران به گفته خودش فراملی سوریه، حق اندکی برای انتخاب سرنوشت خویش، توسط مردم این کشور قائل شد؛ او با اشاره غیر مستقیم به اشتباه بودن اقدامات نظامی علیه بشار اسد، دست کم از گفته های پیشین خود که به معنای نقض حاکمیت ملی مردم سوریه در کنار رفتن اسد به هر قیمتی است، عقب نشینی کرده است.


آمریکا؛ سرگشته به دنبال تروریست ها
 وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این که بسیاری از گروه های مخالف در حال جنگ با ارتش سوریه هستند، اذعان کرد: تمایز بین تروریست ها و مخالفان در سوریه دشوار است. کری اذعان کرد که کشورش سرگشته با چراغ گرد سوریه به دنبال تروریست ها می گردد! نیویورک تایمز به نقل از کری گفت که این سرگشتگی آمریکا در تمیز دادن تروریست ها و مخالفان از یکدیگر تا حدی است که آمریکا انتظار آن را نداشت.


مخالفت اوباما با ایجاد منطقه امن درسوریه
اوباما همچنین در کنفرانسی مشترک با صدر اعظم آلمان در هانوفر در پاسخ به این سوال که نظرش در مورد پیشنهاد مرکل برای ایجاد منطقه امن داخل خاک سوریه چیست، گفت: «مخالفت من با ایجاد منطقه امن در سوریه مسئله ای ایدئولوژیک نیست، بلکه مسئله ای فنی است، چرا که معلوم نیست چطور می شود آن را عملی کرد» .آمریکا پیشتر نیز پیشنهاد ترکیه برای ایجاد منطقه امن و پرواز ممنوع در سوریه را رد کرده بود. بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که اصرار ترکیه در این باره در راستای جلوگیری از قدرت یابی کرد ها در شمال سوریه و قطع ارتباط آنان با کرد های مخالف ترکیه می باشد.به عقیده کارشناسان، ترکیه همچنین با تشکیل منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه درصدد است تا معارضان سوری از حملات جنگنده های دولت سوریه در امان باشند.

 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها