عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

فرو ریختن طاق پل تاریخی کشکان

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

فرو ریختن طاق پل تاریخی کشکان
دوشنبه 6 اردیبهشت 1395  12:24 ب.ظ

علی‌رغم هشدار کارشناسان، طاق منحصر به فرد پل تاریخی کشکان یا کَشکُو، واقع در جنوب شهر خرم‌آباد فرو ریخت.

 

 «امین ساکی» یک فعال فرهنگی گفت که علی‌رغم هشدار کارشناسان و پیگیری اصحاب رسانه، متاسفانه طاق منحصر به فرد پل تاریخی کشکان یا «کَشکُو»، واقع در جنوب شهر خرم‌آباد فروریخت.

 

وی ادامه داد که این پل، که در دوران حکومت آل حسنویه روی رودخانه‌ای به همین نام بنا شده است با طول تقریبی ۱۹۸۳ متر و عرض هر یک از دو چشمه شرقی ۸۴۰/۲۳ متر، دارای ۱۲ طاق پل بوده که متأسفانه سه دهنه از این طاق‌ها پیش‌تر تخریب شده بود و دو روز پیش نیز، علی‌رغم هشدار کارشناسان، فرهیختگان و باستان‌شناسان کشور، طاق منحصر به فرد این پل تاریخی فرو ریخت.

 

به گفته این فعال فرهنگی، این در حالی است که پیش‌تر، برخی رسانه‌های استان لرستان نیز، خطر ریزش «مادر پل‌های تاریخی ایران» را به مسئولین میراث فرهنگی این استان گوشزد کرده بودند و کارشناس ناظر این پل باستانی نیز گفته بود که طاق‌های پل تاریخی کشکان نیاز به مرمت فوری دارند و برای ثبت جهانی‌ این پل و جذب گردشگر، بدون شک باید مرمت آن، به‌ صورت اضطراری انجام شود.

 

ساکی افزود که تاکنون مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در خصوص فروریختن طاق این پل تاریخی اظهار نظری نکرده‌اند.

 

پل تاریخی کشکان، به شماره ۳۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 
منبع : فارس‌نیوز

 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها