عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

مجلس در مورد قوانین عادی می‌تواند استفساریه دهد

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286994
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

مجلس در مورد قوانین عادی می‌تواند استفساریه دهد
سه شنبه 7 اردیبهشت 1395  01:45 ب.ظ

 

مجلس در مورد قوانین عادی می‌تواند استفساریه دهد

» سرویس: سياسي - مجلس
1447743032544_1430033996661_ photo - hamid forootam-10.jpg

نماینده مردم گلپایگان در مجلس گفت: اگر ماده‌ای از قوانین مثلا قانون انتخاباتی اشکال و ابهام دارد مجلس می‌تواند استفسار کند.

سید محمد حسین میر محمدی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه یک منتخب زمانی رسما نماینده خواهد بود که اعتبار نامه‌ای از سوی هیات‌های نظارت و اجرایی هم به تصویب رسیده باشد گفت‌: احتمالا تا پیش از این اسنادی وجود نداشته و اکنون اسنادی ارایه شده مبنی بر این که فرد منتخب اساسا ذی صلاح نبوده است برای این که در انتخابات شرکت کند.

وی افزود: آراء یک منتخب در صورتی می‌تواند معتبر باشد که صلاحیت فرد هم مورد تایید باشد در واقع آراء به ذی صلاح بودن منتخب بستگی دارد.

این عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ادامه داد: بنابراین منتخب زمانی نماینده خواهد بود که اعتبار نامه وی مصوب شده و سپس در کمیسیون تحقیق مجلس هم مورد تایید قرار گیرد در این صورت فرد منتخب، نماینده خواهد بود.

میر محمدی درباره‌ی این که با توجه به اختلاف نظر شورای نگهبان و وزارت کشور مجلس می‌تواند استفساریه دهد اظهار کرد:‌ به عنوان مثال اگر ماده‌ای از قانون انتخاباتی اشکال یا ابهام دارد و مجلس می‌تواند استفسار کند در واقع تفسیر از قانون اساسی را شورای نگهبان انجام می‌دهد و تفسیر قوانین عادی را مجلس لذا اگر نیاز به سوال تفسیری باشد مجلس می‌تواند در بحث قوانین عادی تغییر را انجام دهد.

انتهای پیام

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها