عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر کس حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار اوست. بحارالأنوار، ج43، ص261

ظریف: همه مقامات ایران معتقدند آمریکا برجام را اجرا نکرده است

ظریف: همه مقامات ایران معتقدند آمریکا برجام را اجرا نکرده است
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395  07:50 ق.ظ

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان که این روزها مواضع تندی در مورد اقدامات آمریکا در حوزه رفع تحریم ها می گیرد، در گفت و گو با نشریه آمریکایی نیویورکر، حکم سیاسی و 2 میلیاردی دادگاه آمریکا را «دزدی بزرگ  خیابانی» خواند و با بیان این که تقریباً همه مقامات ایرانی معتقدند که آمریکا برجام را اجرا نکرده، گفت: آمریکا باید کار بیشتری انجام دهد.

ظریف در این گفت و گو که هفته گذشته انجام شده و اکنون متن کامل آن منتشر شده، با اشاره به این که آمریکا 8 سال به دل دیگران ترس انداخته و آنهایی که با ایران تجارت می کردند را با مجازات های سنگین تنبیه کرده، گفت: ما به طور کامل به تعهدات خود عمل کردیم  و انتظار داریم نتیجه کامل نیز بگیریم.» 

وی در ادامه با لحنی هشدارگونه افزود: «این اما و اگر ندارد. معاهدات و استانداردهای بین المللی به علت خوب بودن کسی اجرا نمی شوند بلکه به این علت اجرا می شوند که سود و منفعت می رسانند. اگر اینطور نباشد، دوام این توافقات به خطر می افتد.» او هفته گذشته و در جریان سفرش به آمریکا نیز حداقل 2 مرتبه به شکل غیرمستقیم نسبت به بقای برجام هشدار داده بود. ظریف در ادامه این گفت و گو در پاسخ به این سوال که «آیا توافق در معرض خطر فروپاشی قرار دارد؟»تصریح کرد: نه، توافق پابرجاست. اما اگر یک طرف به تعهدات خود عمل نکند، توافق متزلزل خواهد شد. وی در خصوص تعداد دفعات مذاکراتش با کری در هفته گذشته افزود: ممکن است دو یا سه بار در یک روز باشد. ظریف همچنین در پاسخ به این سوال که «آیا دلتان برای جان کری تنگ خواهد شد؟» تصریح کرد: «هنوز معلوم نیست. من تلاش می کنم با او کار کنم تا دستاوردهای بزرگی که در مذاکرات داشتیم، حفظ ، تقویت و برای مدت طولانی  تضمین شود.»

ظریف همچنین با اشاره به تبرئه برخی کشورهای مقصر در حادثه یازده سپتامبر به حکم دادگاه آمریکایی اشاره وتصریح کرد: «من امیدم را به  عدالت آمریکا از دست داده ام و همچنین به قضاوت دادگاه عالی و دیگر دادگاهها و حتی حکم  پوچ تر دادگاه استیناف  نیویورک که اعلام کرده است ایران باید برای حادثه یازده سپتامبر غرامت بپردازد و این اوج پوچی است... این یک سرقت است، سرقت بزرگ و خیابانی. باور کنید که ما آن را پس می گیریم.»

بخشی از گفت و گوی ظریف در مورد برگزاری نمایشگاه کاریکاتور هولوکاست نیز مورد واکنش قرار گرفت. جایی که وی در پاسخ به این که چرا ایران اجازه برگزاری چنین نمایشگاهی را می‌دهد، با بیان این که این نمایشگاه تحت مجوز دولت نیست، گفت: «چرا ایالات متحده "کو کلاکس کلن" (گروه‌های سفیدپوست نژادپرست) دارد؟ تصور نکنید که ایران تک‌صدایی است. دولت ایران از هیچ نمایشگاهی با ماهیتی که از آن صحبت می‌کنید حمایت نکرده و چنین نمایشگاهی ترتیب نمی‌دهد. هر وقت توانستید سازمان‌های خود را از انجام چنین کارهایی بازدارید، آن وقت می‌توانید از دیگران هم بخواهید چنین کاری کنند.»  

ظریف آینده بشار اسد رئیس جمهور سوریه را «در دستان مردم سوریه» دانست و گفت: همه این را می‌دانند که اسد نخواهد رفت. همه می‌دانستند که این فرآیندی بود که 18 ماه زمان می‌برد و در پایان 18 ماه سوری‌ها درباره نحوه برگزاری انتخابات تصمیم خواهند گرفت.

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

کاربران برتر شهریور ماه

khodaeem1

khodaeem1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 88705
دسترسی سریع به انجمن ها