عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

طرح گشت نامحسوس در شورای امنیت و شورای اجتماعی بررسی می شود

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

طرح گشت نامحسوس در شورای امنیت و شورای اجتماعی بررسی می شود
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395  08:24 ق.ظ

 
وزیر کشور درباره طرح گشت نامحسوس امنیت اخلاقی گفت: این طرح در شورای امنیت و شورای اجتماعی بررسی می شود و نظرات همه دستگاه ها گرفته می شود و ان شاء‌ا... با هماهنگی دستگاه ها اجرایی خواهیم کرد.
 
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رحمانی فضلی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما به بحث گشت نامحسوس اشاره کرد و گفت: ابتدا باید دید آیا وظیفه نیروی انتظامی تأمین امنیت اجتماعی هست یا خیر؟ که قانون می گوید هست و جامعه توقع دارد نیروی انتظامی این کار را انجام دهد که چنین توقعی وجود دارد و اینکه نیروی انتظامی باید پاسخگو باشد که بله باید پاسخگو باشد که بنده در مجلس نهم چندین بار با حضور در کمیسیون ها به سوالات نمایندگان پاسخ دادم. 
 
وزیر کشور افزود: در مرحله نخست اتفاقی که افتاد این بود که مطرح  کردن این طرح خوب صورت نگرفت و نوع بیان کامل نبود چرا که این مسائل ابعاد مختلفی دارد و میان بخشی است و تأثیرگذاری فرهنگی ، اجتماعی و بهره برداری سیاسی دارد. 
 
وی گفت: به هر حال نوع بیان و نوع توضیح این طرح مناسب نبود و در اینجا نیروی انتظامی مظلوم واقع شد و در برخی جاها در حقش اجحاف شد. 
 
وی گفت: در بحث نیروهای نامحسوس نیز نیروی انتظامی در واقع می خواهد از نیروهای آزاد خود در حوزه های امنیتی و اجتماعی استفاده کند که حوزه های امنیتی شامل شرارت، سرقت، باج گیری وخفت گیری نیز می‌شود که مردم با آن مواجهند که البته یکی از این مباحث بحث اخلاقی کشف حجاب در داخل خودروهاست.
 
رحمانی فضلی افزود: به هر حال این نیروهای نامحسوس وقتی چنین مباحثی را مشاهده کنند باید به نیروی انتظامی گزارش  و مستندات را فراهم کنند و بعد از آن به فرد خاطی و یا به خانواده اش تذکر داده می شود و با شرارت ها نیز برخورد صورت می گیرد. 
 
وی گفت: البته این موضوعات مهم قبل از اینکه مطرح شود حتماً باید با تدابیری همراه باشد و به صورت جامع و کامل توضیح داده شود چون طرح ملی است و باید در شورای امنیت مطرح شود و اگر بحث امنیت اخلاقی است باید در شورای اجتماعی آن را مطرح کرد به ویژه که این دو موضوع بین بخشی است و همه دستگاه ها باید کمک کنند. 
 
رحمانی فضلی افزود: بنده از فرمانده ناجا خواستم این طرح را حتماً به شورای اجتماعی و امنیت ارجاع بدهد و در آنجا بررسی های دقیق و هماهنگی های لازم صورت گیرد و بعد کلیت طرح را تشریح کنیم. 
 
وی ادامه داد: این نوع طرحها اگر مشارکت دستگاه ها را به همراه نداشته باشد یقیناً شکست خواهد خورد و نیروی انتظامی باید با تکیه بر کمک مردم این کار را انجام دهد.
 
وزیر کشور گفت: اکنون نیروی انتظامی وظیفه قانونی خود را انجام می دهد و این طرح نیز در شورای امنیت و شورای اجتماعی بررسی می شود و نظرات همه دستگاه ها گرفته می شود و ان شاء‌ا... با هماهنگی دستگاه ها اجرایی خواهیم کرد.
 
رحمانی فضلی همچنین درباره آسیب‌های اجتماعی گفت: درباره کاهش آسیب های اجتماعی دو جلسه سه ساعتی با حضور مسئولان در حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد و ایشان به دستگاه های اجرایی شش ماه زمان دادند تا کارهای مقدماتی و برنامه ریزی را انجام دهند.وی افزود:پس از شش ماه در شنبه پیش رو جلسه ای در حضور ایشان تشکیل می شود و همه باید گزارش های خود را ارائه کنند و وزارت کشور به عنوان متولی پیگیر این موضوع در این شش ماه بوده است. 
 
رحمانی فضلی با اشاره به اینکه در این شش ماه بسترسازی مناسبی انجام شده است، گفت:  کشفیات در حوزه مواد مخدر با حدود 14 درصد افزایش از حدود 540 تن به 620 تن رسید و معتادان بیشتری درمان شدند. وزیر کشور افزود: امنیت اخلاقی هم مهم است و موضوعی بین بخشی است که دستگاه های مختلف از جمله صدا و سیما، دانشگاه ها،‌ حوزه های علمیه، آموزش و پرورش ، نیروی انتظامی و قوه قضاییه در آن دخالت دارند. وی گفت: وظایف همه دستگاه ها در این باره مشخص شده است و برای همه آنها ناظر قرار دادیم.
 
 قائم مقام وزیر کشور نیز درباره اعلام نظر وزارت کشور درخصوص بحث گشت نامحسوس نیروی انتظامی و واکنش هایی که داشته است به ایرنا گفت :طرح گشت نامحسوس پلیس در دو نهاد شورای امنیت کشور و شورای اجتماعی کشور مطرح، بررسی و کارشناسی خواهد شد تا با لحاظ اثربخشی مثبت و ملاحظه دغدغه های مردم، در خصوص اجرای آن، تصمیم گیری شود.
 
حسینعلی امیری اظهار کرد: در ایجاد امنیت اجتماعی و اخلاقی تردیدی وجود ندارد اما مهم این است که این اقدام باید براساس موازین قانونی و شرعی صورت گیرد.
 
سخنگوی وزارت کشور افزود: بعد از آن که وزارت کشور در جریان موضوع گشت نامحسوس قرار گرفت ، آن را از طریق نیروی انتظامی پیگیری کرد. با توجه به این که این موضوع واکنش هایی را در جامعه به دنبال داشته است و برای وزارت کشور نیز اثربخشی این گونه طرح ها با لحاظ دغدغه های مردم و جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی امری مهم است، قرار بر این شد تا طرح مذکور به دو نهاد شورای امنیت کشور و شورای اجتماعی کشور برای بررسی ارجاع شود.
 
امیری با بیان این که ایجاد حق و تکلیف مستلزم تقوین است گفت: با آیین نامه و بخشنامه نمی شود حق و تکلیف ایجاد کرد ؛ بنابراین ، این گونه طرح ها باید در مراجع مربوطه مانند دو نهاد یاد شده مورد بررسی و کارشناسی قرار گیرد.

 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها