عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

عنوان مقاله: بررسي سلامت جنسي زوجين و شيوه هاي تامين آن در انديشه شيعي بر اساس احاديث کتاب وسايل ال

 
SABOORI
SABOORI
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1393 
تعداد پست ها : 4218
محل سکونت : خراسان رضوی

عنوان مقاله: بررسي سلامت جنسي زوجين و شيوه هاي تامين آن در انديشه شيعي بر اساس احاديث کتاب وسايل ال
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395  01:58 ب.ظ

عنوان مقاله:  بررسي سلامت جنسي زوجين و شيوه هاي تامين آن در انديشه شيعي بر اساس احاديث کتاب وسايل الشيعه

چکیده: 

مقدمه: سلامت جنسي (Sexual Health) و شيوه هاي تامين آن از مهم ترين مسايل مربوط به حوزه مطالعات جنسي علوم گوناگوني مانند پزشکي، روان شناسي، علوم تربيتي، جامعه شناسي، حقوق و ... است؛ زيرا بخش مهمي از سلامت جسمي و رواني افراد، تحکيم بنيان خانواده و تشکيل جامعه سالم و رشد يافته مربوط به اين مقوله و شيوه هاي تامين آن است. در تعاليم ديني مذهب شيعه نيز در اين باره آموزه هاي ارزشمندي وجود دارد که در اين پژوهش بررسي شده است.
هدف: اين پژوهش به دنبال شناسايي، بررسي و استخراج آموزه هاي مذهب شيعه در ارتباط با مساله سلامت جنسي و شيوه هاي تامين آن است.
مواد و روش كار: در اين مطالعه، احاديثي که در کتاب ارزشمند وسايل الشيعه (کتاب تفصيل وسايل الشيعه الي تحصيل مسايل الشرعيه معروف به وسايل الشيعه نام کتابي است که توسط «محمد بن الحسن بن علي العاملي ملقب به حر عاملي درباره مسايل شرعيه تدوين شده و به صورت دوره هاي 20 و 30 جلدي منتشر شده است.) در ارتباط با مسايل جنسي وجود دارد، مورد بررسي و تحليل قرار گرفته است. اين تحقيق به روش توصيفي از نوع تحليل محتوايي (Content analysis) به صورت تحليل کيفي داده ها انجام شده است.
نتايج: بررسي و تحليل محتوايي احاديث نشان داد در انديشه شيعي، سلامت جنسي زوجين جايگاه مهمي دارد و براي تامين آن از روش هاي متعدد و متفاوت استفاده شده است.
نتيجه گيري: بررسي احاديث و طبقه بندي آن ها نشان داد سلامت جنسي زوجين داراي اهميت خاصي است که براي تامين آن از شيوه هاي زير استفاده شده است: 1) ايجاد نگرش مثبت از روابط جنسي، 2) تبيين تفاوت ميل جنسي زن و مرد، 3) تبيين وظايف جنسي مشترک و مختص زوجين، 4) ضابطه مندي روابط جنسي، 5) پرهيز از کاميابي جنسي غيرمشروع.

 

 

 

 
عجیب است که:
پس از گذشت یک دقیقه به پزشکی اعتماد می کنیم !

بعد از گذشت چند ساعت به کلاهبرداری !
بعد از چند روز به دوستی !
بعد از چند ماه به همکاری !
بعد از چند سال به همسایه ای !
اما بعد از یک عمر به خدا اعتماد نمی کنیم ...!

 

تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon
دسترسی سریع به انجمن ها