عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

بیانیه آیت‌الله مکارم شیرازی در مورد حج امسال

بیانیه آیت‌الله مکارم شیرازی در مورد حج امسال
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395  04:07 ب.ظ

آیت‌الله مکارم شیرازی در بیانیه ای نوشت: دولتمردان ما جز به حج توأم با عزت و امنيت تن نخواهند داد.

به گزارش فرهنگ نیوز، آیت‌الله مکارم شیرازی در رابطه با اتفاقات اخیر پیرامون مساله حج و کارشکنی‌های عربستان سعودی در صدور روادید برای حجاج ایرانی بیانیه‌ای به شرح زیر صادر کردند:

 
بسم الله الرحمن الرحيم
 
كارشكنى‌هاى سعودى‌ها در امر حج بر هيچ كس پنهان نيست، سعى ما بر اين است كه مانند هر مسلمان آزاده ديگرى مراسم حج را با امنيت كامل و عزت و احترام شايسته انجام دهيم، در حالى كه قرائن نشان مى‌دهد سعى عربستان سعودى بر اين است كه به سبب اختلافات سعودى كه با ما دارند تا مى‌توانند از عزت و احترام حجاج ما بكاهند، در حالى كه مسائل مربوط به حج را با مسائل سياسى آميختن يكى از اشتباهات بزرگ آنهاست و بديهى است كه دولتمردان ما جز به حج توأم با عزت و امنيت تن نخواهند داد.
 
مسأله مهم اين است كه بايد مسائل مربوط به حرمين شريفين روزى به طور كامل حل شود و آن در صورتى خواهد بود كه گروهى از زبده‌ترين آگاهان نسبت به مسائل حج از سوى سازمان همكارى اسلامى براى نظارت بر امر حرمين شريفين انتخاب شوند كه عربستان سعودى نيز مى‌تواند عضوى از آن باشد.
 
زيرا تجربه نشان داده آنها به تنهايى نمى‌توانند اين فريضه بزرگ را آن‌گونه كه لازم است اداره كنند، حوادث بسيار دردناك سال گذشته در مسجدالحرام و سپس در منا بهترين گواه آن است.
 
اينجانب طرحى براى اين مسأله دارم كه پس از تكميل براى علماى الازهر مصر و علماى بزرگ جهان اسلام مى‌فرستم و سپس از آنها دعوت مى‌كنيم تا در همايشى براى تكميل و يافتن طرق اجرايى اين طرح به مشورت بنشينند و عربستان سعودى را براى پذيرش آن تحت فشار قرار دهند.
 
به يقين اين طرح به نفع آنها نيز خواهد بود و هيچ منافاتى با حاكميت آنها بركشورشان ندارد. قرآن با صراحت تمام مى‌گويد: «همه مسلمين اعم از نزديكان و دوران در مسجدالحرام برابرند»؛ (سَوَاءً الْعَاكِفُ فِيهِ وَالْبَادِ).
 
به يقين روزى اين طرح جامه عمل به خود خواهد پوشيد و اميدواريم آن روز نزديك باشد، زيرا وضع فعلى كه سعودى‌ها نسبت به حرمين شريفين نشان مى‌دهند و خود را مالك اصلى آن مى‌دانند براى هيچ كس قابل قبول نيست. ما از انديشمندان جهان اسلام نيز دعوت مى‌كنيم كه اگر نظراتى براى تكميل اين طرح دارند براى ما ارسال دارند.
 
والسلام على من اتبع الهدى
ناصر مکارم
1395/02/08
 

 

victoryone

victoryone
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 3520
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها