عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

بانویی که دوبار قرآن را با دستخط خویش تحریر کرد

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 63426
محل سکونت : تهران

بانویی که دوبار قرآن را با دستخط خویش تحریر کرد
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395  04:29 ب.ظ

بانو الهی علوم قرآنی را نیز تدریس می کرد و بیشتر تألیفاتی که از او به جای مانده، جنبه اخلاقی و عرفانی دارد و آیات، روایات، اشعار و حکایات را در بر دارد.

در ادامه معرفی بانوان فرزانه و تحصیل کرده در حوزه، خلاصه ای از زندگی خانم ربابه الهی را منتشر می کند.

 خانم ربابه الهی فرزند آیت الله آقا میرزا محمد رضا الهی است. به علوم دینی و پژوهش در امور مذهبی علاقه زیادی داشت، او زنی پارسا، متقی، عابد و صالح بود، آثار و خدمات گرانبهایی را در ترویج علوم اسلامی از خود به یادگار گذاشت و دوبار قرآن کریم را با دستخط خویش، به رشته تحریر در آورد.

* تولد

بانو ربابه الهی در سال 1294ه.ش در شهر اصفهان در خانواده ای متدین و علمی دیده به جهان گشود و پرورش یافت و در سایه پدر فاضل خویش، آیت الله میرزا محمد رضا الهی با علوم و معارف اسلامی آشنا شد.

* تحصیلات

او تحصیلات مقدماتی را در محضر پدر خویش سپری کرده، برای تکمیل آن از محضر استادانی چون بانو مجتهده امین، و آیت الله شیخ مرتضی اردکانی بهره جست. مهم ترین عامل پیشرفت این بانو در عرصه علوم دین، تشویق و ترغیب های پدر بود که خود از مدرسان حوزه علمیه اصفهان در فقه و اصول بود. از این بانوی گرامی آثار و تألیفات متعددی، بیشتر با موضوعات اخلاقی و معنوی باقی مانده که علاوه بر توضیح آیات و روایات، به بیان حکایات نیز آراسته است.

 بانو الهی از همان ابتدای کودکی زیر نظر پدر خود علوم دینی را فرا گرفت. وی با تشویق و ترغیب پدر، به فقه و اصول علاقه مند شده، آنها را به خوبی آموخت. وی به تحقیق و پژوهش در معارف اسلامی علاقه فراوان داشت. بانو الهی علوم قرآنی را نیز تدریس می کرد و بیشتر تألیفاتی که از او به جای مانده، جنبه اخلاقی و عرفانی دارد و آیات، روایات، اشعار و حکایات را در بر دارد. علاقه این بانو به معارف اسلامی سبب شد که از ادواج صرف نظر کرده و تمامی عمر خویش را در راه تدریس و تحقیق و تألیف سپری کند.

* تألیفات

* اللؤلؤ و المرجان: کتابی که در 296 صفحه که سال 1353 ه.ش در چاپخانه جواهری چاپ شده است در این کتاب پس از توصیف انواع توحید - توحید ذاتی، توحید صفاتی، توحید افعالی و توحید عبادی- اشعاری در ذیل مطالب نقل شده، سروده و حکایت های زیبایی بیان کرده است.

* کشکول الهی: این کتاب در قطع وزیری و در 197 صفحه، 22 ذی القعده 1329 تألیف شده است. او در این کتاب وصایای رسول اکرم(ص) به امام علی علیه السلام و کلام امام حسین علیه السلام در دعای عرفه به همراه اشعاری در ذیل آن یاد کرده است.

* الهی نامه: این کتاب در قطع رقعی و در 116 صفحه در سال 1351ه.ش چاپ شده است که احادیث، کلمات قصار و اشعار مذهبی را در بر دارد.

* الجنه و الرضوان: این کتاب در قطع رقعی و در 160 صفحه در سال 1354 چاپ شده است.

* الدرّ والیاقوت: این کتاب نیز در قطع رقعی و در 158 صفحه با موضوع کشکول دینی، اخلاقی و اجتماعی، در سال 1354ه.ش چاپ شده است.

* توحید و چهل حدیث: این کتاب در قطع رقعی و در 90 صفحه در سال 1351 ه.ش در تهران چاپ شده است.

* وفات و مدفن

سرانجام این بانوی بزرگ عرصه اخلاق و عرفان، در 23 رجب 1400ه.ق (17 خرداد 1359) به دلیل ابتلا به بیماری سرطان در 65 سالگی دار فانی را وداع گفت و در جوار پدرش در تکیه بروردی، واقع در تخت فولاد به خاک سپرده شد.

 

 

*گلشن ابراربانوان: (صدیقه حاج علیان)

 

منبع:حوزه

 

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

تشکرات از این پست
sayyed13737373
دسترسی سریع به انجمن ها