عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر که حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار او است. بحارالأنوار، ج43، ص261

بانویی که دوبار قرآن را با دستخط خویش تحریر کرد

بانویی که دوبار قرآن را با دستخط خویش تحریر کرد
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395  04:29 ب.ظ

بانو الهی علوم قرآنی را نیز تدریس می کرد و بیشتر تألیفاتی که از او به جای مانده، جنبه اخلاقی و عرفانی دارد و آیات، روایات، اشعار و حکایات را در بر دارد.

در ادامه معرفی بانوان فرزانه و تحصیل کرده در حوزه، خلاصه ای از زندگی خانم ربابه الهی را منتشر می کند.

 خانم ربابه الهی فرزند آیت الله آقا میرزا محمد رضا الهی است. به علوم دینی و پژوهش در امور مذهبی علاقه زیادی داشت، او زنی پارسا، متقی، عابد و صالح بود، آثار و خدمات گرانبهایی را در ترویج علوم اسلامی از خود به یادگار گذاشت و دوبار قرآن کریم را با دستخط خویش، به رشته تحریر در آورد.

* تولد

بانو ربابه الهی در سال 1294ه.ش در شهر اصفهان در خانواده ای متدین و علمی دیده به جهان گشود و پرورش یافت و در سایه پدر فاضل خویش، آیت الله میرزا محمد رضا الهی با علوم و معارف اسلامی آشنا شد.

* تحصیلات

او تحصیلات مقدماتی را در محضر پدر خویش سپری کرده، برای تکمیل آن از محضر استادانی چون بانو مجتهده امین، و آیت الله شیخ مرتضی اردکانی بهره جست. مهم ترین عامل پیشرفت این بانو در عرصه علوم دین، تشویق و ترغیب های پدر بود که خود از مدرسان حوزه علمیه اصفهان در فقه و اصول بود. از این بانوی گرامی آثار و تألیفات متعددی، بیشتر با موضوعات اخلاقی و معنوی باقی مانده که علاوه بر توضیح آیات و روایات، به بیان حکایات نیز آراسته است.

 بانو الهی از همان ابتدای کودکی زیر نظر پدر خود علوم دینی را فرا گرفت. وی با تشویق و ترغیب پدر، به فقه و اصول علاقه مند شده، آنها را به خوبی آموخت. وی به تحقیق و پژوهش در معارف اسلامی علاقه فراوان داشت. بانو الهی علوم قرآنی را نیز تدریس می کرد و بیشتر تألیفاتی که از او به جای مانده، جنبه اخلاقی و عرفانی دارد و آیات، روایات، اشعار و حکایات را در بر دارد. علاقه این بانو به معارف اسلامی سبب شد که از ادواج صرف نظر کرده و تمامی عمر خویش را در راه تدریس و تحقیق و تألیف سپری کند.

* تألیفات

* اللؤلؤ و المرجان: کتابی که در 296 صفحه که سال 1353 ه.ش در چاپخانه جواهری چاپ شده است در این کتاب پس از توصیف انواع توحید - توحید ذاتی، توحید صفاتی، توحید افعالی و توحید عبادی- اشعاری در ذیل مطالب نقل شده، سروده و حکایت های زیبایی بیان کرده است.

* کشکول الهی: این کتاب در قطع وزیری و در 197 صفحه، 22 ذی القعده 1329 تألیف شده است. او در این کتاب وصایای رسول اکرم(ص) به امام علی علیه السلام و کلام امام حسین علیه السلام در دعای عرفه به همراه اشعاری در ذیل آن یاد کرده است.

* الهی نامه: این کتاب در قطع رقعی و در 116 صفحه در سال 1351ه.ش چاپ شده است که احادیث، کلمات قصار و اشعار مذهبی را در بر دارد.

* الجنه و الرضوان: این کتاب در قطع رقعی و در 160 صفحه در سال 1354 چاپ شده است.

* الدرّ والیاقوت: این کتاب نیز در قطع رقعی و در 158 صفحه با موضوع کشکول دینی، اخلاقی و اجتماعی، در سال 1354ه.ش چاپ شده است.

* توحید و چهل حدیث: این کتاب در قطع رقعی و در 90 صفحه در سال 1351 ه.ش در تهران چاپ شده است.

* وفات و مدفن

سرانجام این بانوی بزرگ عرصه اخلاق و عرفان، در 23 رجب 1400ه.ق (17 خرداد 1359) به دلیل ابتلا به بیماری سرطان در 65 سالگی دار فانی را وداع گفت و در جوار پدرش در تکیه بروردی، واقع در تخت فولاد به خاک سپرده شد.

 

 

*گلشن ابراربانوان: (صدیقه حاج علیان)

 

منبع:حوزه

 

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

nazaninfatemeh

nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 59190
محل سکونت : تهران
sayyed13737373 تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها