عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

جایگاه «هنر و تجربه» در اصفهان چگونه است؟

جایگاه «هنر و تجربه» در اصفهان چگونه است؟
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395  05:59 ب.ظ

 

جایگاه «هنر و تجربه» در اصفهان چگونه است؟

» سرویس: فرهنگي و هنري - سينما و تئاتر
1461600123404_NADIMI-15.jpg

مدیر اجرایی و دبیر شورای سیاستگذاری سینمای «هنر و تجربه» گفت: انتظاری که ما از سینمای هنر و تجربه در اصفهان داشتیم، تحقق نیافت و شاید با تبلیغات و برنامه‌ریزی و گذر زمان این امر بهتر شود.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، امیرحسین علم الهدی که 7 اردیبهشت ماه در نشست اصحاب سینما و رسانه اصفهان اظهار کرد: سینمای «هنر و تجربه» از 13 مهرماه 1393 شروع به فعالیت کرد و تاکنون توانسته جایگاه خود را به عنوان سینمای متفاوت و مکمل سینمای اصلی تثبیت کند.

 

وی ادامه داد: در طی 20 ماه در حوزه فیلم مستند 400 فیلم بازبینی‌شده و 100 مورد پذیرفته شده است. در مورد فیلم کوتاه نزدیک به 500 فیلم بررسی و حدود 60 درصد امکان نمایش در هنر و تجربه را پیدا نکردند.

 

مدیر اجرایی و دبیر شورای سیاستگذاری سینمای «هنر و تجربه» با اشاره به مشخص شدن تکلیف فیلم‌سازان در این گروه افزود: قبل از «هنر و تجربه» فیلم‌هایی مثل "ماهی و گربه" و "خواب تلخ" توقیف نبودند بلکه بحث بر سر نمایش آنها بود که ممکن است فروش یا استقبال نداشته باشند.

 

علم‌الهدی تصریح کرد: سینمای هنر و تجربه بن بستی را در سینمای مستند شکسته و اینگونه‌ی سینمایی برای اولین بار در دو سال گذشته، توانسته به برگشت مالی حدود 30 تا 40 درصدی از حوزه تولید دست پیدا کند.

 

وی با اشاره به نمایش فیلم‌های کوتاه ادامه داد: در این حوزه تجربه منحصر به فردی در دو سال گذشته اتفاق افتاد و برای اولین بار نمایش فیلم کوتاه روی داد و 25 تا 30 نفر به صورت میانگین بیننده در اکران‌های فیلم کوتاه وجود داشتند.

 

مشاور اجرایی سابق سازمان سینمایی سوره افزود: سینمای هنر و تجربه تزریق امید در میان فیلمسازان است و برای ارزیابی دقیق آن حداقل پنج یا 10 سال باید بگذرد تا بتوان به درستی اظهار کرد. در بحث اقتصادی کسب‌وکار خرد شکل گرفته است، چراکه هنر و تجربه سینمای ارزانی است و باعث بازگشت مقداری از هزینه‌ها به عوامل می‌شود تا بتوانند فیلم‌های بعدی خود را بسازند.

 

علم الهدی ادامه داد: با هنر و تجربه مخاطب پرورش پیدا می‌کند تا هر فیلمی را بر پرده سینما نبیند و کیفی‌تر می‌شود. این‌گونه ذائقه مخاطب در دراز مدت تغییر پیدا می‌کند.

 

وی افزود: در کل کشور سینمای هنر و تجربه 10 سالن را به خود اختصاص داده است. اولین بار در سال 94 پس از انقلاب به کمک هنر و تجربه بیش از 90 فیلم در کشور به اکران درآمد و سهم هنر و تجربه اکران حدود 40 فیلم بود.

 

مدیر گروه هنر و تجربه اضافه کرد: سالن سوره به عنوان دومین شهر از مجموعه سینماهای هنر و تجربه بعد از مشهد شروع خوبی داشته اما حس می‌کنیم که هنر و تجربه در اصفهان باید بهتر از این باشد و انتظارمان از اصفهان از منظر استقبال و جریان سازی بیشتر بود.

 

علم الهدی ادامه داد: اصفهان از لحاظ فروش در سینمای هنر و تجربه رده چهارم کشور را دارد که با آمدن شهری مثل رشت که پتانسیل بسیار بالایی دارد، ممکن است به رده پنجم برسد.

 

در ادامه محمد طباطبایی، رئیس انجمن سینمای جوان اصفهان اظهار کرد: بهترین اتفاق سینمایی دوره آقای ایوبی، هنر و تجربه است و برای وی و تیم مدیریتی‌اش افتخاری است.

 

وی ادامه داد: خاستگاه اصلی هنر و تجربه انجمن سینمای جوانان در سراسر کشور است و سینمای جوان در اصفهان رگ و ریشه‌ای نزدیک به 30 سال دارد. سینمای جوان اصفهان جزء سه دفتر برتر از لحاظ کمیت و کیفیت است و جذب هنرجو در آن بسیار خوب است و علاقه‌مندان بسیاری دارد.

 

رئیس انجمن سینمای جوان اصفهان افزود: شاید اگر فیلم‌هایی از قبیل «ماهی و گربه» و «پرویز» در ادامه کار هنر تجربه بیشتر می‌آمد، مخاطب بیشتری جذب هنر و تجربه می‌شد.

 

طباطبایی تصریح کرد: اتفاق خوبی که در حوزه تولید در اصفهان افتاد حمایت از فیلم‌های هنرمندان اصفهانی بود؛ شهردار اصفهان در حاشیه جشنواره فیلم کودک و نوجوان حمایت خود را به سینمای جوان اختصاص داد و سال بعد آن حمایت شهرداری به 5 برابر افزایش یافت. 500 میلیون هزینه شد و نزدیک به 50 فیلم کوتاه تولید شد. این فیلم‌ها سال‌های گذشته افتخارات بسیاری کشف کرده‌اند.

 

وی افزود: به دنبال این حمایت 583 فیلمنامه به جشنواره فیلم کودک رسید و 40 فیلمنامه برگزیده و وارد قرارداد با فیلم‌سازان شد.

 

رئیس انجمن سینمای جوان اصفهان اضافه کرد: در بحث فیلم کوتاه تاکنون با ارگان‌های مختلفی چون دادگستری، حوزه هنری، فولاد مبارکه وارد تعامل شده‌ایم.

 

 

انتهای پیام

 

mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها