عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

توانایی بویایی با افزایش سن کاهش می یابد

توانایی بویایی با افزایش سن کاهش می یابد
پنج شنبه 9 اردیبهشت 1395  10:13 ق.ظ

افزایش سن با بسیاری از مشکلات سلامت از جمله کاهش قوه بینایی، شنوایی و چشایی همراه است، و مطالعه جدید نشان می دهد که توانایی بو کردن غذا از طریق زبان هم با افزایش سن کاهش می یابد.


به گزارش فرهنگ نیوز، انسان نه تنها از طریق بینی، بو را استشمام می کند، بلکه از طریق زبان هم به هنگام جویدن غذا بو را احساس می کند.

در حالت استشمام بو از طریق زبان، به هنگام جویدن، مولکول های فرّار آزاد می شوند و سپس از طریق دهان به پشت بینی می رود.

اما یافته های مطالعه محققان دانشگاه ایالتی اورگن نشان می دهد که این توانایی با افزایش سن کاهش می یابد. به گفته محققان، مصرف طولانی مدت دارو یا تغییرات فیزیکی و روانی می تواند با بروز این مشکل مرتبط باشد.

در مطالعه این تیم تحقیق، ۱۰۲ فرد سالم غیرسیگاری در رده سنی ۱۸ تا ۷۲ سال حضور داشتند. سپس محققان نحوه تشخیص دو طعم شیرین و شور و چهار بو (توت فرنگی، وانیل، مرغ و سویاسس) را توسط این افراد ارزیابی کردند.

شرکت کنندگان همچنین در معرض ترکیب این بوها و طعم ها نیز قرار داده شدند.

یافته ها نشان داد فقط ۳ درصد شرکت کنندگان در انتخاب هر گونه مورد مربوط به طعم های شیرین یا شور مشکل داشتند، در حالیکه ۲۳ درصد آنها در تشخیص برخی رایحه های ساده با مشکل مواجه بودند.

 

victoryone

victoryone
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 3512
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها